systemd ?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 21.12.2021 | 13:34
Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

Zdravím, prosím o radu. Jaký význam má pro běžného uživatele distribuce s systemd, nebo bez systemd. Něco málo jsem o tom četl, ale neumí si a toho vyvodit pro sebe závěr. Jaké distribuci dát přednost. Předem děkuji za jakoukoliv radu

HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
    • RE: systemd ? 21.12.2021 | 13:58
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

      ziadny, bezny uzivatel nema ako zistit rozdiel, ani vela pokrociliych uzivatelov to netrapi

      vacsina modernych distribucii ma systemd a vyzera ze ten neplanuje odist, takze ja by som volil nieco so systemd

      lebo na nonsystemd distre nebudu fungivat navody pocitajuce so systemd

      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • RE: systemd ? 21.12.2021 | 14:23
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Zdravím, děkuji moc. Tato je odpověď pro mne plně dostačující.

      HP EliteDesk 800 G1, 32 GB, 1TB, nVIDIA GeForce GTX 1650
    • RE: systemd ? 21.12.2021 | 14:30
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Otázka systemd/nonsystemd distribúcií sa na tomto fóre už niekoľkokrát preberala. Trend je systemd distribúcie a už čoskoro bude problém, že tých distribúcií bez systemd bude čím ďalej tým menej, pretože naň postupne prechádzajú skoro všetky distribúcie. Bežný užívateľ nemá dôvod toto vôbec riešiť.

      Výhrady niektorých užívateľov sú skôr filozofického charakteru, ako praktického. Nepáči sa im previazanosť systemd s celým linuxovým ekosystémom. Držia sa názoru, že linuxové programy majú robiť iba jednu vec a dobre, čo systemd svojou komplexnosťou porušuje. Navyše sa odporcovia systemd dlhý čas učili používať iné init systémy a zrazu prišlo niečo nové a veľmi odlišné, čo sa treba znova učiť používať a to nie všetkým vonia.

      Ale ako som už spomenul, bežný užívateľ so systemd nemá žiadny problém, pretože je to preň transparentné a pokiaľ sa na to nezameria, ani netuší, že nejaký systemd existuje. Je to niečo podobného, ako keď niekto začne riešiť, v akom jazyku bol program, ktorý používa, naprogramovaný a nechcel by, aby bol napr. použitý c++ alebo python.

      • RE: systemd ? 21.12.2021 | 15:21
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        dovolim si nesuhlasit.

        problemy sa vyskytuju ale nie u beznych desktop / laptop instalacii

        problemy su najma server ale to si vacsina adminov sama osetri / osetruje.

        OMV 4 (open media vault) arrakis nepouziva systemd lebo to pri 24/7 behu nas robilo problemy (update systemd bez povolenia atd.) 

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: systemd ? 21.12.2021 | 15:40
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

          A s čím presne nesúhlasíš? Pokiaľ viem, tak problémy sa vyskytovaly aj u iných init systémov, práve preto sa začal systemd vyvíjať, aby toto vyriešil. To, že sa občas v nejakých konfiguráciách a situáciách objavia problémy, ktoré treba riešiť, je daň za to, že je to ešte nové a nie všetko je vychytané. Ale to sa časom poddá. Čo sa týka toho OMV 4, tak tam asi bude chyba niekde inde, keď ten istý systemd v Debiane pri behu 24/7 problémy nemá. Hlavne si neviem predstaviť ten update systemd bez povolenia. To je chyba samotnej distribúcie, že toto pripustí a nie systemd. Tu sa opäť ukazuje, že sa zvyknú všetky problémy zhadzovať na systemd, ak keď je veľakrát pes zakopaný inde.

          • RE: systemd ? 22.12.2021 | 03:18
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            s tym ze problemy nie su.

            pri verzii 237 a vyssej by malo byt system d odladene.

            tak ono problem by mal byt zakopany je nim L.P. 

            Do or do not. There is to no try.​
        • RE: systemd ? 21.12.2021 | 17:04
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

          Ja administrujem pár serverov a nikdy som nemal menej problémov než teraz, keď sa všade prešlo na systemd. Detské problémy systemd sú preč a ak narazím na nejaký problém väčšinou je to chyba distribúcie (napr. debian často trpí problémom, že píšu systemd unity ako staré deravé init skripty, takže problém je skôr v shell skriptoch okolo). Keď mám nejaké služby nezmigrované na systemd, vždy sa obávam, či tá služba dokáže naštartovať, alebo vypnúť a potom keď náhodou niečo zlylá musím riešiť problémy keď niekde zostanú zabudnuté procesy a služba je v stave ani nie zapnutá, ani nie vypnutá.

          • RE: systemd ? 21.12.2021 | 20:56
            Avatar paldopice   Používateľ

            Ja administrujem pár serverov a nikdy som nemal menej problémov než teraz, keď sa všade prešlo na systemd.

            A co na nich administrujes? Tamagotchi?

            Detské problémy systemd sú preč...

            Tak urcite:

            • Skus si do /etc/fstab pridat neexistujucu particiu. Je absurdne, aby na takom nieco zlyhal cely boot systemu.
            • Systemd si vobec nesleduje navratovu hodnotu forknuteho demona. Takze ak napr. ma syntakticku chybu v konfiguracii, tak systemd ti veselo bude hlasit, ze sluzba startla uspesne, ale realne skoncila s chybou.
            • Problem s tmpfs /var/run, ktory sa po upgrade systemu zmenil na symlink na /run, a system, resp. systemd ostal nefunkcny. Ano, zrejme to bola chyba daneho OS, ale bola relevantna so systemd.
            • Z neznameho dvodu nekonecne timeouty pri restartovani roznych sluzieb
            • Z neznameho dovodu nenastartovanie/nerestartovanie roznych sluzieb - systemctl start/restart nieco ostane visiet bez akejkolvej hlasky do nekonecna, v logoch nic. A nie aplikaciou to nie je, pretoze rucne spustenie je ok.
            • Nelogicke a meniac sa spravanie sa v niektorych pripadoch konfiguracie (mazanie RuntimeDirectory po stopnuti sluzby).
            • Caste a relativne velke zmeny v konfiguracii, takze si to treba strazit (vid predchadzajuci bod).

            A takto by som mohol pokracovat...

            Keď mám nejaké služby nezmigrované na systemd, vždy sa obávam, či tá služba dokáže naštartovať, alebo vypnúť...

            Zaujimave, ako to len tie servery mohli takto X-rokov fungovat bez systemd.

            potom keď náhodou niečo zlylá musím riešiť problémy

            Ano, nie je nic lepsie ako pri serveri s velkym uptimom a velkym logovanim, cakat na logy X-minut, kym sa ich raci journalctl vyplut. A o moznostiach remote logovania ani nehovor, lebo vlastne ani ziadne nie su.

            keď niekde zostanú zabudnuté procesy a služba je v stave ani nie zapnutá, ani nie vypnutá.

            Zaujimave, rovnake problemy mam aj so systemd.

            • RE: systemd ? 22.12.2021 | 14:55
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

              S niektorými bodmi súhlasím a sám na desktope len tak mimochodom systemd nepoužívam. Vlastne nemám rád žiaden softvér od Lenarta Poetteringa, vyslovene neznášam povýšenecké správanie z jeho strany, zľahčovanie hlavne bezpečnostných chýb, návrh typu monolit atď.

              Ale

              Teraz opíšem situáciu, ktorú som naposledy riešil so systemd a zároveň s init skriptmi.

              Potreboval som narýchlo urobiť ssh tunel, ktorý by bežal spoľahlivo po naštartovaní siete. Išlo zhruba o tento príkaz:

              ssh -N -R port:host:port \
                  -o ServerAliveInterval=60 \
                  -o ExitOnForwardFailure=yes \
                  user
              

              Ok, človek si povie, jednoduchá záležitosť. Takže si pozrie manuál k svojej distribúcii, nejakú tú kostru init skriptu. Takže človek si skopíruje asi 150-riadkový skript, aby spustil jeden príkaz. Ok, dá sa to napísať aj od nuly, uznávam.

              Takže po zbežnom preštudovaní, ako sa to spúšťa v danej distribúcii (väčšinou start-stop-daemon, ale neplatí univerzálne) mám funkčný skript. A funguje. Pol hodiny. Nuž zabudol som upozorniť, že moje pripojenie je ehm občas divoké.

              Namiesto funkčnej služby je teraz služba vo vypnutom stave. Teda ak neexistuje proces s daným pid-om. V linuxe sú pidy znovu používané, takže medzitým číso procesu môže mať úplne iný proces a pre skript sa bude tváriť ako naštartovaná služba. Čo je horšie, že keď teraz reštartujem službu môžem si zostreliť náhodný proces.

              Ok, teraz trochu preháňam. V skutočnosti v niektorých distribúciách niektoré init skripty niekedy kontrolujú aj názov procesu. No niekedy.

              Takže hackujem ďalej. Potrebujem ssh obaliť do nejakého iného skript, alebo inej binárky, ktorá bude v prípade havárie znovu štartovať ssh. Ak to bude skript - nebude fungovať zostrelenie podľa názvu, ale len podľa pidu. Okrem toho musí sa implementovať obsluha signálov, menovite tuším SIGTERM / SIGHUP, aby skript zostrelil následne svoje deti.

              Ako sa to rieši pod systemd?

              Napíšem 5-riadkovy unit. Systemd sa postará o štart so správnymi závislosťami (sieť), reštartuje ak sa reštartuje sieť, znovu naštartuje ak bol proces ukončený, konfigurácia je v externom súbore, takže viem si spustiť viacej inštancií tej istej služby (viac tunelov na rôznych portoch), vie vyčistiť všetky procesy z danej skupiny procesov atď.

      • RE: systemd ? 22.12.2021 | 07:18
        Avatar Richard Antix  Používateľ

        Hm, ja používam SysVinit presne práve preto - že sa mi nechce učiť niečo nové (aby to nevyznelo zle - zase taký "hnilý" nie som, ale učím sa iné veci a táto ide akosi vedľa mňa.

        Ak by som spravoval viac PC ako máme co firme (rozumej 4 ☺ ) alebo mal ambíciu byť nejakým mocným adminom, potom by som sa asi na to pozrel).

        A súhlasím aj s filozofickým rozmerom a práve tu sa ukazuje krása slobodného prístupu k softvéru, kde každý si môže vybrať a prispôsobiť to, čo mu je po chuti.

        Ostatne, aj vo fórach vidíme, že ľudia používajú aj distribúce, v ktorých majú problémy, ktoré by v iných nemali. Ale proste ich chcú používať, chcú tie problémy vyriešiť, čo je jedna z dobrých vecí, ktoré ich posúvajú preč.

        Predsa len, ak človek nie je profi linuxovým adminom, len ťažko sa bude učiť veci, s ktorými sa nestretáva, alebo neborí - ale ak k takýmto veciam dôjde, potom vznikne jedinečná príležitosť k zlepšeniu.

        Kedysi boli na Abclinuxu.sú) na Abclinuxu.cz "Jadrové novinky". No kto už im rozumel, že?

    • RE: systemd ? 21.12.2021 | 15:15
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      ziadny.

      resp. vsetky moderne aplikacie vsadzaju na systemd. 

      v pripade distier ako mx je tam systemd shim, co je aplikacia kniznic ale nie initu, cevuan a antix maju programy bez prepojenia na systemd

       

       

      Do or do not. There is to no try.​