Ahojte,
napada Vas ako lacno a spolahlivo archivovat 10TB dat. Technologia na archivaciu by mala vydrzat vodotesne zakopana v zemi 5-6 rokov.
Dakujem.
Ahojte,
napada Vas ako lacno a spolahlivo archivovat 10TB dat. Technologia na archivaciu by mala vydrzat vodotesne zakopana v zemi 5-6 rokov.
Dakujem.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Špecifická distribúcia pre staré počítače, ktorá bola na puppy linuxe. Posledná verzia je z 30.1.2023.
Legacy OS je postavený na antiX / Debian Bullseye 64 Bit a momentélne je vo vývoji aj 32bitová verzia
Zdroj: Legacy OS
Tomáš Matějíček vydal nové verzie Slax v dvoch edíciách, 15.0.1 postavený na Slackware a Slax 11.6.0 na stabilnom Debiane.
Zdroj: Slax.org
Samsung vydal odporúčania na optimalizáciu MySQL pre beh na SSD. V dokumente uvádza aj benchmarky.
Zdroj: Samsung Semiconductor
15.1.2023 bola vydaná tretia minoritná verzia MX linux 21.
Zdroj: MX Linux
Vývojári linuxovej distribúcie OpenMandriva predstavili užívateľom novú rolling-release edíciu s názvom ROME. Táto edícia OpenMandrivy má vyplniť priestor medzi stabilnou a vývojovou vetvou s častejšími aktualizáciami softvérových balíčkov.
Zdroj: LinuxExpress
Po dlhej dobe bola dnes uvoľnená nová verzia Retro Virtual Machine(2.1.0). Jedná sa o veľmi zaujímavý emulátor ZX Spectra a jeho klonov. Okrem iných noviniek, dokáže nová verzia emulovať aj Sega Master System. Okrem podpory Windows a MacOS, je Retro Virtual Machine samozrejme dostupný aj pre Linux.
Zdroj: Retro Virtual Machine
Po dvoch rokoch vývoja oznámila vydanie desktopového prostredia Xfce 4.18, ktorej cieľom je poskytnúť klasický desktop, ktorý na svoj chod vyžaduje minimálne systémové prostriedky.
Zdroj: xfce.org
Podpora formátu JPEG XL bola odstránená z prehliadača Google Chrome / Chromium.
Na stránkach zive.cz sa objavila recenzia na českého výrobcu miniPC, firmu Asome. MiniPC má rozmer 178x178x34 mm a je osadený procesorom AMD Ryzen 7 PRO 5700G 4,6 GHz 45-65W s momentálne najsilnejšou integrovanou grafickou kartou, 16 GB RAM a 1 TB SSD. Ako operačný systém je použitý Win11 Pro. Pre menej náročných užívateľov je k dispozícii i verzia s AMD Ryzen 5 PRO 5650GE 4,4 GHz 35W.
Zdroj: Zive.cz
Bola vydaná verzia 3.4 3D modelovacieho a animačného nástroja Blender. Novinka obsahuje vylepšenia renderera Cycles, nové editačné nástroje, vylepšenia výkonu a mnoho ďalších noviniek.
Zdroj: blender.org
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Jediné, čo ma napadá, je 10 TB HDD dať do vrecka ten vyvákuovať (kvôli korózii). To celé zabaliť do bublinkovej fólie a ďalšieho vrecka.
super napad, akekolvek medium zabalit do anti-statickeho vrecka alebo do hlinikovej folie a to cele vlozit do vyvakuovaneho vrecka a to cele vlozit do vodotesnej krabice.
Dakujem za tip. K+
Ja som dnes akurat vytiahol 2,5 palca 500 GB 7 rocny disk, ktory sluzil ako USB disk na zalohy. Bol ulozeni v USB externom case v antistatickom sacku a v povodnej papierovej krabicke od vyrobcu case i-tec ;). Krabicka bola ulozena v murovanej pivnici (kocikaren) bez vyhrievania, klasika panelak ;). Fici ako keby bol kupovany vcera. Data su bez poskodeni. Mal som tam aj USB klucik 8GB, ale ten uz ma poskodene segmenty, cize data na nom nie su plne funkcne ani fsck mi uz nepomohlo mozno bitova zaloha cez dd daco este urobi, ale win, ho uz ani nevidel :DDD. Linuxom som mu dal aspon zivot ;). Na oboch bol FS NTFS
Pri tejto kapacite by som sa možno zamyslel nad páskovými médiami. Otázka má to byť odolné voči silnému magnetickému poľu?
Tiež som za pásky, napríklad LTO. Ak to ale má byť zakopané v zemi, viac by ma trápila meniaca sa teplota a relatívna vlhkosť. Tie vedia podstatne skrátiť životnosť.
Památa si niekto ešte na zlaté archivačné CD-R? :)
na blue ray BDXL sa vmesti len 100GB dat (Verbatim MDISC BDXL - 100 GB). Kym by som napalil a skontroloval 10TB/0.1TB = 100 DBXL medii.
to sa potom asi najviac oplati kupit externy USB disk(y) - s IP68. https://www.alza.sk/adata-hd710p-4tb-cerny-d5124803.htm
Napaľoval som na to a sklamal som sa do 2 rokov - bolo to zlaté CD od Kodaku a napaľovačka Teac. Aj tie modré a zelené CD vydržali viac. Dnes sa dá zohnať Data Tresor Disc. Samozrejme ukladať 10TB s takouto technológiou je nepohodlné.
vyriesilo by to napr. zabalenie do alobalu alebo antistatickeho vrecka?
samotne LTO mechaniky a pasky su velmi drahe, navyse ziadna nepodporuje USB3 jedine co som nasiel tak thunderbolt za 5000 https://www.mlogic.com/products/mtape-thunderbolt-lto-8
archivacia - pasky (Tandberg Data RDX QUIKSTOR INTERNÁ SATA III 5.25 + pasky)
zaloha HDD a modlitby
super technologia, na prvy pohlad velmi lacna mechanika aj datove kazety v porovnani s LTO. Vdaka za tip.
No nasiel som toto video Tandberg RDX (disassemble). https://www.youtube.com/watch?v=5Bg90VfSPTw
Nie je to paska, je to v len 2,5 disk ulozeny v antistatickom sacku a v plastovom puzdre.
U nás vo firme predávame tvrdené plastové obaly, ktoré sú vodotesné. vieme ti ich vypolstrovať penou. antistatický sáčok je dobrý nápad, ale treba dávať bacha na zmeny teplôt v zemi. malo by to byť zakopané hlbšie, aby si predišiel problému pri zmene tepla a mrazu. asi by som tam ešte pridal aj silica gelové sáčky nič nimi nepokazíš
dakujem za ponuku, aj dobry tip. objavil som, ze sa predavaju vodotesne plastove puzdra na HDD.
pozor na to, že vodotesné neznamená trvácne
použité tesnenia a materiály degradujú, jednak vekom ale aj tým ak budú vystavené externým vplyvom (napr. vlhkosť v zemi)
bežné spotrebiteľské produkty nie su navrhnuté tak aby vydržali fungovať donekonečna (často ledva na 2 roky)
Predpokladám, že vzhľadom na prebiehajúci konflikt u susedov, cena podobného použiteľného materiálu bude klesať.
Ja sa prikláňam k CMR HDD a ideálne celú zálohu spraviť 3x na rozdielne disky. Tá redundancia má niečo do seba. A ešte jeden tip: V čase, keď som používal diskety, miloval som RAR, pretože okrem kontroly dokázal spraviť archív s možnosťou opravy do určitého poškodenia.
možno poviem kravinu, ale... pomohlo by dať disk do vrecka, z ktorého sa vysaje vzduch?
a este proti elektromagnetizmu a otrasom.
probles odsatim vzduchu je ze sa po otvoreni a zapojeni mozu hlavicky dotknut platne
skusali sme to vo firme kde som robil a mali sme PCko v chladnicke (zakazka) sme tak odpalili hdd 120GB tym ze sme ho zavakuovali a spustili (kvoli kondenzatu)
Tak toto je technický nezmysel, pretože vákuum sa tam nachádza v celom objeme, teda pod i nad hlavičkami a preto vákuum nijako polohu hlavičiek neovplyvní. To by mohlo iba v prípade, ak by priestor medzi hlavičkami a platňami bol hermeticky oddelený, čo nie je. Keď sa vyvákuovaný disk rozbalí, dôjde k vyrovnaní tlakov a než sa zapojí bude vnútri disku atmosférický tlak.
preto je tam membrana a pise sa do not cover. na obrazku v urovni ciaroveho kodu vlavo. on zacne sat vzduch az pri rotacii, kedze sme ho nestandardne odsali
niektore serverove sa namiesto vzduchu plnia heliom kvoli mensiemu odporu
cosi o tom ma WD na blogu
To nič nemení na tom, že samotné hlavy sú obklopené z obidvoch strán rovnakým médiom, či už spomínaným héliom alebo vzduchom, prípadne vákuom a k priblíženiu hlavičiek vplyvom vákua nedochádza. Naopak vplyvom rotácie dochádza k Bernuliho efektu a hlavičky majú tendenciu vďaka nižšiemu tlaku medzi hlavičkou a platňou sa k tej platni priblížiť.
ano mas pravdu, ale pisem co nam to spravilo ked sme dali HDD do vakuovaneho sacku a nasledne sme to otvorili tak nam pri rozbehu hlavicky oskreli povrch.
Teoriu ovladam ale nie vzdy to plati :-D
No je celkom možné, že problém nebol ani tak v tom vyvákuovaní, ako v tom, že disk bol predtým v chladničke. Možno orosenie alebo rovno ľad? Pri veľkých rýchlostiach sa voda správa dosť nepredvídateľne.
Pri vypnutom napajani su hlavicky bezpecne zaparkovane.
ano. otazne je ako sa budu moderne disky spravat po odvakuovani.
Ty si kus idiota (krotím sa v prejavoch), koment vyššie vymazať poprosím,,,