lacna a dostupna archivacia

Sekcia: Aplikácie & Desktop 03.03.2022 | 09:08
Avatar kormidelnik   Používateľ

Ahojte,

napada Vas ako lacno a spolahlivo archivovat 10TB dat. Technologia na archivaciu by mala vydrzat vodotesne zakopana v zemi 5-6 rokov.

Dakujem.

    • RE: lacna a dostupna archivacia 03.03.2022 | 10:26
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Jediné, čo ma napadá, je 10 TB HDD dať do vrecka ten vyvákuovať (kvôli korózii). To celé zabaliť do bublinkovej fólie a ďalšieho vrecka.

      • RE: lacna a dostupna archivacia 07.03.2022 | 10:11
        Avatar kormidelnik   Používateľ

        super napad, akekolvek medium zabalit do anti-statickeho vrecka alebo do hlinikovej folie a to cele vlozit do vyvakuovaneho vrecka a to cele vlozit do vodotesnej krabice.

        Dakujem za tip. K+

    • RE: lacna a dostupna archivacia 04.03.2022 | 15:00
      Avatar lime Debian 3, Red Hat 6, Fedora Core 3  Používateľ

      Ja som dnes akurat vytiahol 2,5 palca 500 GB 7 rocny disk, ktory sluzil ako USB disk na zalohy. Bol ulozeni v USB externom case v antistatickom sacku a v povodnej papierovej krabicke od vyrobcu case i-tec ;). Krabicka bola ulozena v murovanej pivnici (kocikaren) bez vyhrievania, klasika panelak ;). Fici ako keby bol kupovany vcera. Data su bez poskodeni. Mal som tam aj USB klucik 8GB, ale ten uz ma poskodene segmenty, cize data na nom nie su plne funkcne ani fsck mi uz nepomohlo mozno bitova zaloha cez dd daco este urobi, ale win, ho uz ani nevidel :DDD. Linuxom som mu dal aspon zivot ;). Na oboch bol FS NTFS

      Prejdite z modrej obrazovky k linuxu :))
    • RE: lacna a dostupna archivacia 05.03.2022 | 11:26
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor

      Pri tejto kapacite by som sa možno zamyslel nad páskovými médiami. Otázka má to byť odolné voči silnému magnetickému poľu?

      • RE: lacna a dostupna archivacia 05.03.2022 | 13:12
        Avatar Lukáš Staňa Arch, CentOS, Debian  Používateľ

        Tiež som za pásky, napríklad LTO. Ak to ale má byť zakopané v zemi, viac by ma trápila meniaca sa teplota a relatívna vlhkosť. Tie vedia podstatne skrátiť životnosť.

        Památa si niekto ešte na zlaté archivačné CD-R? :)

        • RE: lacna a dostupna archivacia 07.03.2022 | 10:27
          Avatar kormidelnik   Používateľ

          na blue ray BDXL sa vmesti len 100GB dat (Verbatim MDISC BDXL - 100 GB). Kym by som napalil a skontroloval 10TB/0.1TB = 100 DBXL medii.

          to sa potom asi najviac oplati kupit externy USB disk(y) - s IP68. https://www.alza.sk/adata-hd710p-4tb-cerny-d5124803.htm

        • RE: lacna a dostupna archivacia 12.03.2022 | 20:46
          Avatar mark   Používateľ

          Napaľoval som na to a sklamal som sa do 2 rokov - bolo to zlaté CD od Kodaku a napaľovačka Teac. Aj tie modré a zelené CD vydržali viac. Dnes sa dá zohnať Data Tresor Disc. Samozrejme ukladať 10TB s takouto technológiou je nepohodlné.

      • RE: lacna a dostupna archivacia 07.03.2022 | 10:12
        Avatar kormidelnik   Používateľ

        vyriesilo by to napr. zabalenie do alobalu alebo antistatickeho vrecka?

      • RE: lacna a dostupna archivacia 07.03.2022 | 10:47
        Avatar kormidelnik   Používateľ

        samotne LTO mechaniky a pasky su velmi drahe, navyse ziadna nepodporuje USB3 jedine co som nasiel tak thunderbolt za 5000 https://www.mlogic.com/products/mtape-thunderbolt-lto-8

    • RE: lacna a dostupna archivacia 06.03.2022 | 16:29
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      archivacia - pasky (Tandberg Data RDX QUIKSTOR INTERNÁ SATA III 5.25 + pasky)

      zaloha  HDD a modlitby

      Do or do not. There is to no try.​
      • RE: lacna a dostupna archivacia 07.03.2022 | 10:15
        Avatar kormidelnik   Používateľ

        super technologia, na prvy pohlad velmi lacna mechanika aj datove kazety v porovnani s LTO. Vdaka za tip.

        No nasiel som toto video Tandberg RDX (disassemble). https://www.youtube.com/watch?v=5Bg90VfSPTw

        Nie je to paska, je to v len 2,5 disk ulozeny v antistatickom sacku a v plastovom puzdre.

    • RE: lacna a dostupna archivacia 08.03.2022 | 22:41
      Avatar Candel1 Mint 20  Používateľ

      U nás vo firme predávame tvrdené plastové obaly, ktoré sú vodotesné. vieme ti ich vypolstrovať penou. antistatický sáčok je dobrý nápad, ale treba dávať bacha na zmeny teplôt v zemi. malo by to byť zakopané hlbšie, aby si predišiel problému pri zmene tepla a mrazu. asi by som tam ešte pridal aj silica gelové sáčky nič nimi nepokazíš

      • RE: lacna a dostupna archivacia 09.03.2022 | 13:54
        Avatar kormidelnik   Používateľ

        dakujem za ponuku, aj dobry tip. objavil som, ze sa predavaju vodotesne plastove puzdra na HDD.

        • RE: lacna a dostupna archivacia 10.03.2022 | 08:43
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ

          pozor na to, že vodotesné neznamená trvácne

          použité tesnenia a materiály degradujú, jednak vekom ale aj tým ak budú vystavené externým vplyvom (napr. vlhkosť v zemi)

          bežné spotrebiteľské produkty nie su navrhnuté tak aby vydržali fungovať donekonečna (často ledva na 2 roky)

          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • RE: lacna a dostupna archivacia 12.03.2022 | 21:02
            Avatar mark   Používateľ

            Predpokladám, že vzhľadom na prebiehajúci konflikt u susedov, cena podobného použiteľného materiálu bude klesať.

    • RE: lacna a dostupna archivacia 12.03.2022 | 21:27
      Avatar mark   Používateľ

      Ja sa prikláňam k CMR HDD a ideálne celú zálohu spraviť 3x na rozdielne disky. Tá redundancia má niečo do seba. A ešte jeden tip: V čase, keď som používal diskety, miloval som RAR, pretože okrem kontroly dokázal spraviť archív s možnosťou opravy do určitého poškodenia.

    • RE: lacna a dostupna archivacia 30.03.2022 | 23:21
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ

      možno poviem kravinu, ale... pomohlo by dať disk do vrecka, z ktorého sa vysaje vzduch?

      • RE: lacna a dostupna archivacia 01.04.2022 | 02:07
        Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

        a este proti elektromagnetizmu a otrasom.

        probles odsatim vzduchu je ze sa po otvoreni a zapojeni mozu hlavicky dotknut platne

        skusali sme to vo firme kde som robil a mali sme PCko v chladnicke (zakazka) sme tak odpalili hdd 120GB tym ze sme ho zavakuovali  a spustili (kvoli kondenzatu)

        Do or do not. There is to no try.​
        • RE: lacna a dostupna archivacia 01.04.2022 | 07:40
          Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ
          probles odsatim vzduchu je ze sa po otvoreni a zapojeni mozu hlavicky dotknut platne

          Tak toto je technický nezmysel, pretože vákuum sa tam nachádza v celom objeme, teda pod i nad hlavičkami a preto vákuum nijako polohu hlavičiek neovplyvní. To by mohlo iba v prípade, ak by priestor medzi hlavičkami a platňami bol hermeticky oddelený, čo nie je. Keď sa vyvákuovaný disk rozbalí, dôjde k vyrovnaní tlakov a než sa zapojí bude vnútri disku atmosférický tlak.

          • RE: lacna a dostupna archivacia 01.04.2022 | 10:27
            Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

            preto je tam membrana a pise sa do not cover. na obrazku v urovni ciaroveho kodu vlavo. on zacne sat vzduch az pri rotacii, kedze sme ho nestandardne odsali 

            niektore serverove sa namiesto vzduchu plnia heliom kvoli mensiemu odporu

            cosi o tom ma WD na blogu 

            Do or do not. There is to no try.​
            • RE: lacna a dostupna archivacia 01.04.2022 | 10:37
              Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

              To nič nemení na tom, že samotné hlavy sú obklopené z obidvoch strán rovnakým médiom, či už spomínaným héliom alebo vzduchom, prípadne vákuom a k priblíženiu hlavičiek vplyvom vákua nedochádza. Naopak vplyvom rotácie dochádza k Bernuliho efektu a hlavičky majú tendenciu vďaka nižšiemu tlaku medzi hlavičkou a platňou sa k tej platni priblížiť.

              • RE: lacna a dostupna archivacia 02.04.2022 | 19:06
                Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

                ano mas pravdu, ale pisem co nam to spravilo ked sme dali HDD do vakuovaneho sacku a nasledne sme to otvorili tak nam pri rozbehu hlavicky oskreli povrch.

                Teoriu ovladam ale nie vzdy to plati :-D

                Do or do not. There is to no try.​
                • RE: lacna a dostupna archivacia 02.04.2022 | 19:22
                  Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

                  No je celkom možné, že problém nebol ani tak v tom vyvákuovaní, ako v tom, že disk bol predtým v chladničke. Možno orosenie alebo rovno ľad? Pri veľkých rýchlostiach sa voda správa dosť nepredvídateľne.

          • RE: lacna a dostupna archivacia 01.04.2022 | 11:31
            Avatar kormidelnik   Používateľ

            Pri vypnutom napajani su hlavicky bezpecne zaparkovane.

            • RE: lacna a dostupna archivacia 02.04.2022 | 19:07
              Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

              ano. otazne je ako sa budu moderne disky spravat po odvakuovani.

              Do or do not. There is to no try.​
      • RE: lacna a dostupna archivacia 01.04.2022 | 21:30
        Avatar paldopice   Používateľ
        • Príspevok bol označený závadným. Zobraziť ho môžte na tejto adrese.
        • RE: lacna a dostupna archivacia 02.04.2022 | 00:17
          Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

          Ty si kus idiota (krotím sa v prejavoch), koment vyššie vymazať poprosím,,,

    • RE: lacna a dostupna archivacia 30.03.2022 | 23:52
      Avatar guardian   Používateľ
      • Príspevok bol vymazaný.