Dobrý deň,chcel by som sa spýtať že podľa vás je aká najlepšia Linux distribúcia ale taká zložitejšia?
Aký Linux?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Dobrý deň,chcel by som sa spýtať že podľa vás je aká najlepšia Linux distribúcia ale taká zložitejšia?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Zvláštna otázka, ak neovládaš Linux tak bude pre teba každá distribúcia bajvočko zložitá a opačne.
Ale ktorú by si ti odporúčal.
Najlepšie, ak si vyrobíš inštalačné USB s najviacej rozšírenymi distribúciam a v livku si ich odskúšaš. Potom si vyberieš, ten, ktorý ti najviacej sedne. Vyskúšaj Linux Mint (s XFCE a Cinnamonom), Fedoru, MX Linux a Manjaro. Potom uvidíš. Líšia sa medzi sebou spôsobom inštalácie programov a počiatočným nastavením, výberom predinštalovaných programov a voľbou DE (čo je Desktop environment).
Hovoris mi z duse, vsetko toto okrem Fedory je pre mna zaklad...este by som pridal Sparky Linux.
Presne ako píše Livan, stiahni si napríklad Linux Mint s MATE/Cinnamon/Xfce desktopom alebo napr. KDE neon s predvoleným KDE desktopom, vyskúšaj si každý desktop a uvidíš, ktorý ti sadne. Spusti si ich z kľúča a nič nemusíš inštalovať, na vytvorenie live použi napríklad Etcher a pozabávaj sa s tým. Osobne mi príde ako najprívetivejší práve Linux Mint a najkomplexnejší MX Linux. Q4OS ti neodporučím, lebo pri core inštalácii musíš vedieť, čo do neho dodatočne nahádzať, a toto práve vyhovuje mne.
...a debian,a este arch...tie budu dost komplikované...hlavne u debiana pohladat iso subor...
Asi ani velmi nie ;) Debian live