Chyba při aktualizaci MX Lunuxu

Sekcia: Aplikácie & Desktop 26.05 | 09:14
Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

Zdravím, mám ve w10 virtualboxu nainstalovaný MX Linux. Doinstaloval jsem si Megasync. Stáhl jsem si z https://mega.nz/linux/repo/Debian_12/amd64/ dva soubory: "megasync_5.2.1-4.1_amd64.deb" a "thunar-megasync_5.2.0-3.1_amd64.deb". A nainstaloval jsem pomocí instalátoru DEB balíčků. Vše proběhlo v pořádku, i program funguje. Následující den při spuštění MX Linuxu ve virtualboxu jsem chtěl provést aktualizaci systému: "sudo apt-get update". A dostal jsem tuto hlášku:

E: Pro volbu Signed-By byly nastaveny kolidující hodnoty zdroje https://mega.nz/linux/repo/Debian_12/ ./: /etc/apt/trusted.gpg.d/meganz-deb12.asc != /usr/share/keyrings/meganz-archive-keyring.gpg E: Nelze přečíst seznam zdrojů.

. Mylně jsem domníval, že to vyřeším odinstalací Megasync: "sudo apt-get remove megasync". A dostal jsem tu samou hlášku jako při pokusu aktualizace. Nevím jak tohle vyřešit, prosím o radu. Předem děkuji za jakoukoliv radu

CPU: QuadCore Intel Core i5-4590, 3700 MHz_RAM: 32658 MB_NVIDIA GeForce GTX 1650_SSD: 1TB
    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 26.05 | 14:02
      Avatar menom   Používateľ

      Zdravím, môžeš skúsiť premenovať ten problémový súbor .asc

      sudo mv /etc/apt/trusted.gpg.d/meganz-deb12.asc /etc/apt/trusted.gpg.d/meganz-deb12.bak

      Potom znova aktualizovať.

      .

    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 26.05 | 21:42
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Zdravím, odezva na ten přákaz:

      mv: nelze získat informace o '/etc/apt/trusted.gpg.d/meganz-deb12.asc': Adresář nebo soubor neexistuje
      CPU: QuadCore Intel Core i5-4590, 3700 MHz_RAM: 32658 MB_NVIDIA GeForce GTX 1650_SSD: 1TB
      • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 26.05 | 23:10
        Avatar menom   Používateľ

        Tie dva balíky sa majú dať odinštalovať pomocou rovnakého programu deb-installer ako boli nainštalované.

        V tomto prípade by som skontroloval zdroje softvéru a odstránil všetko čo sa týka toho

        zdroje https://mega.nz/linux/repo/Debian_12

        Mohlo by to byť v mieste /etc/apt/sources.list či v zložke /etc/apt/sources.list.d

        .

    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 27.05 | 09:13
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

      Zostal ti tam visieť nepodpísaný kľúč pre daný repozitár, ktorý pridal soft ktorý si inštaloval zo stiahnutého balíka. Ako píše menom skúsil by som napr. cez Synaptic vymazať repozitár a aj kľúč a aktualizovať Apt.

    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 27.05 | 15:20
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Zdravím, po spuštění Synapticu, naběhne chybové okno. A po zavření chybového okna dojde k ukončení Synapticu. viz příloha

      CPU: QuadCore Intel Core i5-4590, 3700 MHz_RAM: 32658 MB_NVIDIA GeForce GTX 1650_SSD: 1TB
      • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 27.05 | 16:32
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor

        Nemám po ruke teraz komp s Linuxom ale možno ti pomôže toto. V skratke, vymazal by som pod rootom *.list s repozitárom softu, prezrel kľúče a vymazal príkazom ten správny. Len opatrne aby si nevymazal to čo nemáš, malo by to mať rovnaký názov ako soft čo si pridával. A nakoniec aktualizoval Apt.

    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 27.05 | 18:59
      Avatar menom   Používateľ

      Cez Synaptic sa dá dostať k zdrojom softvéru, repozitárom, pomocou terminálu je to spomenutá zložka /etc/apt/sources.list.d

      Ak vieš čo vymazať, stačí do terminálu zadať príkaz, čím spustíš Thunar ako root

      sudo thunar

      Zadať heslo a následne sa preklikať v okne Thunaru k /etc/apt/sources.list.d alebo k /etc/apt/trusted.gpg.d , kde môže byť problematický kľúč a ten zmazať.

      Nakoniec znova aktualizovať.

    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 28.05 | 10:00
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Zdravím, děkuji za radu. Odmazal jsem /etc/apt/sources.list.d a vše funguje normálně. Vyzkoušel jsem pro jistotu (možná zbytečně) po aktualizaci restart systému a znovu spustit aktualizaci. A vše je v pořádku. Ještě jednou děkuji

      CPU: QuadCore Intel Core i5-4590, 3700 MHz_RAM: 32658 MB_NVIDIA GeForce GTX 1650_SSD: 1TB
      • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 28.05 | 15:14
        Avatar menom   Používateľ

        Nepísal som, že zmazať celú zložku /etc/apt/sources.list.d, ale v zmysle zmazať ten problematický zdroj mega.nz/linux/repo/Debian_12 co ma koncovku .list.

        Mám tu starší MX Linux 21.3, zmazal som zlozku sources.list.d v /etc/apt

        Predtým som ju zálohoval - kopíroval na iné miesto.

        Následne sa MX Updater vôbec nespustí, takže nebudú žiadne ďalšie aktualizácie.

        Synaptic sa tvári akože OK, ale nič nevie obnoviť.

        .

        Preto pochybujem, že budeš mať ešte nejaké aktualizáie, je nutné znova pridať zdroje softvéru, buď cez grafický program Zdroje softvéru, alebo znova vytvoriť tú zmazanú zložku so zdrojmi (subory .list).

    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 29.05 | 16:53
      Avatar redhawk1975 Windows 11 nonsystemd edition  Používateľ

      stacilo otvorit mx tools tam najst a spustit fix gpg keys a nasledne spustit mx repo manager.

      Do or do not. There is to no try.​
    • RE: Chyba při aktualizaci MX Lunuxu 30.05 | 06:21
      Avatar Šimon Hart Linux Mint  Používateľ

      Zdravím, ne nesmazal jsem celou složku jen soubor "meganz-deb12.asc" ve složce "/etc/apt/sources.list.d/" a aktualizace probíhají v pohodě

      CPU: QuadCore Intel Core i5-4590, 3700 MHz_RAM: 32658 MB_NVIDIA GeForce GTX 1650_SSD: 1TB