PDF s azbukou

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.06 | 21:33
Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

Zdravím, priatelia,
z pdf dokumentu chcem skopírovať časť textu. Označím ho myškou ctrl+c a vložím ctrl+v do txt súboru. Dostanem poriadny miš-maš. Znaky písané azbukou sú prevedené do rôznych iných "náhrad?" - je to nečitateľné.
Viete mi niekto pomôcť, čo s tým?

    • RE: PDF s azbukou 07.06 | 07:04
      Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

      Podľa mňa to súvisí s dvoma vecami. Za prvé, aké kódovanie je v zdroji a aké máš nastavené na cieľovom programe, kde to vkladáš. Za druhé, závisí to od použitého fontu. Už sa mi stalo, že niektoré fonty nemali všetky znaky, ktoré bolo treba a pomohla výmena fontu za iný. Takže problém je v jednom alebo druhom, prípadne v obidvoch súčasne. Ja osobne tipujem, že problém je v použitom kódovaní.

    • RE: PDF s azbukou 07.06 | 22:51
      Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

      ak vezmem pdf 1 v azbuke, skopírujem text a vložím pomocou xed do txt súboru, všetko je v poriadku, čítam/vidím azbuku

      ak vezmem pdf 2, tak v txt je chaos

      mne to pripadá,
      1) ako by v pdf2 neboli pribalené všetky písma,
      nie som si však istý, či rozmýšľam správnym smerom... a ak áno, ako ich do toho pdf vložím, alebo, čo s tým poznaním

      2) netuším :(

      prikladám vzorku textu pdf2:

      • RE: PDF s azbukou 08.06 | 08:20
        Avatar Livan Manjaro s XFCE  Používateľ

        Otestoval som to vloženie vo windowse a robí mi to to isté. Evidentne ti tam chýba font, ktorý obsahuje správne písmená. Ale ako s tým naložiť ti neviem pomôcť, jedine, že by si si taký font nainštaloval a potom v tom prenesenom texte v tých úsekoch zmenil použitý font.

    • RE: PDF s azbukou 09.06 | 09:54
      Avatar kamowski Linux Mint  Používateľ

      tak k tomuto konkrétnemu textu som zistil, že to nie je klasická azbuka (žiaden "umelecký" štýl dnešnej azbuky),
      je to niečo staršie, musím hľadať, čo to je a stiahnuť si to písmo,
      niekde bude, keďže niekto vytlačil aj ten úryvok :)