Ako každý rok, som pre zvýšenie prehľadnosti vytvoril vlákno iba pre rok 2025. Ako býva zvykom, dnes 8. 1. 2025 je druhá streda v januári a preto očakávam účasť na stretávke v PKO o 16:00. Pozývam všetkých záujemcov, ktorí sa chcú niečo dozvedieť o Linuxe, prípadne len tak pokecať o technických veciach okolo linuxu a Open Source komunite.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Včera sme sa po prvý raz v tomto roku stretli piati. Zo stálych členov chýbal Distefano. Posudzovali sme tri distribúcie a síce KaOS, Tuxedo OS a LastOS. Ten KaOS sme si aj vďaka blogu, ktorý vyšiel s prispením Pavla na tejto stránke, podrobnejšie ošahali. Testoval som to ja aj Milan a bohužiaľ sme objavili viacero problémov, ktoré sa vyskytli. Napríklad Milan zistil, že sa nedá dokončiť inštalácia vďaka zlyhaniu inštalačného skriptu. Sťažovali sa na to viacerí aj na uživateskom fóre KaOS. Údajne bolo už včera opravené inštalačné iso. Ešte som to nestihol preveriť. Tak isto pokusy o nainštalovanie Firefoxu alebo Google Chrome skončilo chybami, ktoré poukazovali na chýbajúce súbory súvisiace s GTK a podobne. Takže to vyzerá na nejaký nedorobok. Ale ešte mu dám šancu. Skúsim to nainštalovať do virtuálu alebo ak to nepôjde, použijem jednu z mojich dvoch linuxových mašín (nb Dell Latitude E6220 alebo minipc Ninkear T9).
Livan vďaka za info z Linux stretávky. KaOS som skúšal ešte nejakú chvíľu vo virtuálke ale mne žiaľ nedal nejakú pridanú hodnotu v porovnaní s inými distribúciami. Len to že nemieša v základe programy s rôznymi knižnicami a snaží sa mať jednotný vizuál KDE desktopu. Práve Chrome a Firefox som nainštaloval bez problémov, ale v repozitári chýba veľa pre mňa dôležitých programov. Skúšal som aj inštaláciu nejakého programu z ich komunitného repozitára ale neúspešne. A práve pre takéto prípady mám radšej distribúcie postavené na Debiane, hľadám prioritne repozitár pre program ktorý nie je v základe a ak ho nenájdem, tak je šanca stiahnuť priamo deb balík z domovskej stránky.
Ešte stále sme v zahraničí a tým som musel januárové stretnutie vynechať. Dovi vo februári.
toto je pokračovanie predchádzajúceho topicu...
Včera sme boli šiesti, dokonca Miloš to stihol rovno z Viedne, na otočku. Tém a tém, ja som pil to drahé pivo, už 3,20 €/polliter, ani mi už nechutí, ako predtým. Nevadí, vláda, ktorá zvýši cenu piva - padne, aspoň podľa Švejka.
Len na doplnenie sme sa okrem iného zaoberali novými verziami Nitrux Linuxu a Sdesk linuxu. Riešili sme taktiež ako vyriešiť skončenie podpory pre win10.
Toto bude asi hodnotnejšie info ako cena piva (žmurk).
Riešili sme taktiež ako vyriešiť skončenie podpory pre win10.
jednoduche. do 2032 pouzivat s legacy update alebo prejst na linux
Mam tak par Win XP, Win 2k ci Win 7 strojov
Existuje ešte jedno riešenie, o ktorom sme práve diskutovali a sice použiť LTSC verziu Win10 z roku 2019, ktorá má podporu až do roku 2029.
Riešili sme taktiež ako vyriešiť skončenie podpory pre win10.
jednoduche. do 2032 pouzivat s legacy update alebo prejst na linux
Mam tak par Win XP, Win 2k ci Win 7 strojov
Ano, ide o moj nekompatibilny ThinkPad X1 Carbon s W10, oproti inym masinam s Linux-om, jedine s nim nemam ziaden problem pri tlaci na printeri Brothers. Prave pred chvilou som vsak natrafil na clanok + diskusiu na zive.cz /z nov.24/, ze najlepsie je to s Flyby, dokonca priamo aj z W10 na W11 a pri zachovani vsetkych suborov, aplikacii a nastaveni. Musim sa poradit s Milanom.
Aj v marci sme sa ako zvyčajne zišli v PKO. Bolo nás 5. Diskutovali sme o rôznych témach, linux nevynímajúc. Skúšali sme okrem iného nainštalovať Sdesk Linux na USB, keďže Sdesk nemá livko. Objavili sa tam nejaké problémy s vytváraním oddielov na tej flashke. No ešte sa tomu doma budem musieť venovať. Okrem iného sme diskutovali aj o predĺžení funkčnosti aktualizácií pre Win10 pomocou skriptov od massgrawe.
v piatok okrem zábavného začne aj seriózne , napríklad 20:00 v games salóne https://www.comics-salon.sk/program
keby chcel niekto liveStream z openCamp.sk , musíte napísať do ich oficiálneho faceBookoveho eventu ( nestačí sem )
Tentoraz sme sa zišli iba štyria. Debata bola široká, obdivovali sme napríklad Milanov HP 840 G1 a z linuxových distribúcií sme sa bližšie pozreli na ElementaryOS. Skúšali sme tam okrem iného nainštalovať FreeOffice od Soft Maker. Podľa popisu je to najlepšia bezplatná alternatíva k Microsoft Office a je vydaná pre Windows, Linux, MacOS a dokonca aj pre iOS/Android. Čo je zaujímavé, je fakt, že Soft Maker má i komerčnú verziu Soft Maker Office. Tá FreeOffice má mierne redukovanú sadu funkcií voči tej komerčnej verzii.
Akú výhodu má FreeOffice oproti LibreOffice, prišli ste na niečo ?
Bolo to pre nás prvé stretnutie s týmto softvérom, takže veľa času na oboznámenie sa s ním nebolo. Ale z prvého pocitu by som povedal, že je FreeOffice jednoduchší (zredukovanejší) než LibreOffice. Na prvý pocit je však na bežné použitie dostatočne vyspelý. Komu nebude stačiť, môže si kúpiť komerčnú verziu.
Ešte na doplnenie, keď som najskôr omylom v Manjare nainštaloval komerčnú verziu, mala veľkosť cca 600 MB, chcelo to aktivačný kľúč alebo bolo možné spustiť mesačnú bezplatnú prevádzku. Po odinštalovaní som inštaloval tú FreeOffice verziu, tá mala veľkosť iba cca 200 MB.
a ktoru verziu FreeOffice?
Ja mam FreeOffice 2024 free lebo verzia FreeOffice 2021 mala problem otvarat MS Docx 2020 a novsi. Co LO zvlada.
Inštalovali sme poslednú FreeOffice 2024.