Ubuntu 5.10 par otazok

Sekcia: Aplikácie & Desktop 02.03.2006 | 17:57
hrso   Návštevník
Zdravim, nedavno som si nainstaloval ubuntu 5.10 a mam nasledujuce problemy: 1. Nemozem sa dostat na windowsacky disk (ntfs) ze nemam prava a neviem ako ich mam zmenit . 2. Pri rozliseni 1024*768 mam obraz posunuty asi o 1 cm doprava , ked si to manualne na monitore posuniem tak je to ok ale ked sa prepnem do win xp tak je to zase posunute do lava , ned sa to nejak v lin nastavit softverovo ? 3. Ako sa v zavadzaci grub da nastavit ako default Windows XP ? Dakujem.
    • Re: Ubuntu 5.10 par otazok 21.02.2006 | 02:07
      tristan   Návštevník
      1. parametre pre ntfs v /etc/fstab: users,exec,ro,umask=000,gid=users - takto mi to ide 2. monitor som vyriesil, tak, ze to sw riesi Win (ATI) 3. najjednoduchsie je dat Win ako prvu polozku v /boot/grub/menu.lst
      • Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 22.02.2006 | 15:15
        hrso   Návštevník
        No s tym NTFS mi to stale nejde ale dako to uz sklepem hadam. A ako sa da dostat ako root do graf prostredia ??
        • Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 22.02.2006 | 17:10
          chatpall   Návštevník
          ubuntuguide.org najdes tu odpoved...
        • Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 22.02.2006 | 17:49
          123   Návštevník
          www.chrool.wz.cz
          • Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 23.02.2006 | 04:02
            Miro   Návštevník
            Bol som dohnany pouzivat len Kubuntu po zhoreni Windowsackeho disku a som pomerne spokojny.Prikaz riadok nastastie nemusis otvarat. Najde to automaticky fotak, USB klucik a ine veci ktore nezatazuju normalneho pospoliteho cloveka, co chce pracovat na desktop pocitaci a nepraje si byt zatazovany zbytocnostami a preferuje jednoduche ovladanie.. Nieco tomu, ale stale chyba. Moja mama a otec to dost tasko ovladaju. A to je kamen urazu ! Je to ako Open office 1.1, ktory sa mi nepacil a stale mu nieco chybalo. Doslova som proti nemu bojoval ako Savol proti Krisovi. Na Open office 2.0 nedam dospustit a puzivam len to a nic ine. MS office som dal prec a instalujem to vsade kam pridem a zvestujem jeho ucenie kam sa len da... Linux Kubuntu je super, len mu stale daco chyba. Intuitivne ovladanie pre uradnika, otca, mamu. Ked si brat chcel nainstalovat volaky program (na uctovnictvo, blbe Skype, Krusader) stale mu chybali dake kniznice ktore musel tahat s netu a pracne pol dna instalovat. Mama, otec, uradnik by to v zivote nezvladli a kapitulovali... Takze este viac intuitivneho a pohodlneho ovladania v Linuxe a bude to to prave orechove.....
            • Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 24.02.2006 | 15:19
              Miro   Návštevník
              dakujem za odkaz na Automatix http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=66563 Velmi mi pomohol a to je to prave orechove. Aj ked nechapem, preco ten odkaz s fora zmizol.... Nechpem, preco Automatix nieje szucast Kubuntu/ubuntu. Velmi by to pomhlo domacemu pouzivatelovi v user frendly Linux systeme, ktorych je dnes malo aj ked sa ich tak vela tvari. Zdravý trend, priblížiť Unixy bežnému smrteľníkovi, tu je, napriek ľuďom, ktorí sa v zvrátenej snahe pomôcť snažia tieto systémy nevedomky opäť tlačiť do undergroundu. Lekár vyšetrujúci pacienta na CT, účtovník spracuvajúci faktúry, inžinier projektujúci konštrukcie, zvukár točiaci CD či len obyčajný domáci user surfujúci po nete, tí ozaj nepotrebujú vedieť prácu v príkazovom riadku. GUI je pre ich prácu nutnosť, nie zábavka. Bez grafického rozhrania by to mohli zabaliť, proste sa to ani nedá.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 26.02.2006 | 12:13
                hrso   Návštevník
                No tak uz som vyriesil Grub, NTFS aj ten obraz ale stale nemozem spustit mp3 , uz som si nainstaloval amarok , xmms, ide to spustit iba v audacity ale to je nejaky editor a v tom si mp3 prehravat nechcem.
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 26.02.2006 | 12:15
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par otazok 28.02.2006 | 12:17
                  toom   Návštevník
                  nainstaluj si balik akode-mpeg
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 par ot 28.02.2006 | 21:51
                    hrso   Návštevník
                    A kde ho najdem ? Hladal som to v polozke Pridat programy ale tam som to nenasiel.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 pa 28.02.2006 | 22:03
                      ---   Návštevník
                      stiahni si automatix , nainstaluj , a najdi co potrebujes ...je to pre takych ako si ty (otazky typu: kde najdem xyz? , v automatix-e - vsetko pod jednou strechou) http://beerorkid.com/automatix/automatix_5.5-1_i386.deb
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 pa 01.03.2006 | 17:52
                      toom   Návštevník
                      Ako radi kolega podomnou, mozes to skusit cez automatix (o ktorom som sa mimochodom dozvedel len vcera) alebo ak ti vsetko funguje a potrebujes akurat rozbehat mp3 tak si precitaj tento navod kde je zodpovedanych viacero otazok ohladne nefungujucich veci po instalacii Ubuntu. balik akode-mpeg si medzi dostupnymi balickami nenasiel zrejme preto lebo nemas odblokovane repozitare universe pripadne multiverse (proste v v spravcovi balikov Adept musis odblokovat vsetky repozitare ktore niesu standardne po instalacii odblokovane.
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.10 pa 01.03.2006 | 17:58
                      toom   Návštevník
                      Ako radi kolega podomnou, mozes to skusit cez automatix (o ktorom som sa mimochodom dozvedel len vcera) alebo ak ti vsetko funguje a potrebujes akurat rozbehat mp3 tak si precitaj tento navod kde je zodpovedanych viacero otazok ohladne nefungujucich veci po instalacii Ubuntu. balik akode-mpeg si medzi dostupnymi balickami nenasiel zrejme preto lebo nemas odblokovane repozitare universe pripadne multiverse (proste v v spravcovi balikov Adept musis odblokovat vsetky repozitare ktore niesu standardne po instalacii odblokovane.
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 5.1 02.03.2006 | 16:24
                        hrso   Návštevník
                        A je ten automatix po CZ alebo SK ?
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Ubuntu 02.03.2006 | 17:57
                          toom   Návštevník
                          no pokial viem tak je len anglicka verzia