cistenie disku po CRASH

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.03.2006 | 11:21
JNerry sejtys   Návštevník
Cawte mam maly problem. Mam Mandrivu 2006 a skusal som co to dokaze a co secko sa da na tom prestavit..... Az to doslo do stavu FREZZZZZE a tvrdy restart... :( Po restarte som nechal prebehnut test integrity disku ktory presiel bez problemov... nico porobil (Wiete akoWinLama moc o tom neviem). Ale teraz coraz castejsie mi to mrzne.... Vylucil som problem z HW, aj chybne nakonfigurovanie niecoho (zaloha conf). a tak ma to dohnalo k myslienke, ze po takom FREEZE treba nejak pocistit disk... No netusim ako. Pri starte to pise nejake veci ohladne NOT CONTINOUS FILES 10%. to bude asi problem... Lebo som v testovacej faze na 5GB disku je cely LIN (boot,swap,/) a ked som skopcil z win particie nieco na ten disk a ostalo tam nejakych 100M volne tak to Freeze presne tak. Je dalej asi mozne ze neprabeh;la celkon korektne instalacia nejakeho RPM da sa to zistit? Som lama a tak PLS pomoc...
    • Re: cistenie disku po CRASH 22.03.2006 | 23:34
      WlaSaTy   Návštevník
      :NOT CONTINOUS FILES 10% hlaska ktora sa objavuje na konci kontroly disku. tu kontrolu disku si nehal dobehnut do konca? a v pripade vecsej poruchy aj spustil rucne co bolo treba?
      • Re: Re: cistenie disku po CRASH 23.03.2006 | 00:45
        Jerry SEJTYS   Návštevník
        Nechal som to prebehnut dokonca a co sa tyka spustenia rucne tak to som nerobil este su tam nejake moznosti odpaalit vsetko alebo je to neskodne??
        • Re: Re: Re: cistenie disku po CRASH 23.03.2006 | 01:00
          WlaSaTy   Návštevník
          pokial to pisalo pri (jednom) starte, tak by si mal mat vyriesenu otazku konzistencie suboroveho systemu. ale asi by bolo vhodnejsie pretestovat dany pocitac (memtest, nedestrukcny test na badblocks, cpuburn, ...) mozno sa ta chyba prejavila ako nasledok niecoho ineho.
          • Re: Re: Re: Re: cistenie disku po CRASH 23.03.2006 | 01:29
            Jerry SEJTYS   Návštevník
            Problem je ze mi to pise to o tych 10% po kedy to spadlo tak stale..... Ale skusim tie testy co mi boli poradene..
            • Re: Re: Re: Re: Re: cistenie disku po CRASH 23.03.2006 | 11:21
              WlaSaTy   Návštevník
              problem je v tom, ze ta hlaska znamena ze mas disk fragmentovany na 10% (rekord, tolko som este nezazil). a je to posledna veta ktoru povie fsck pri kontrole disku. ak tuto spravu vidis stale, tak mas zjavne poskodeny suborovy system do takej miery, ze sa sam nedokazal opravit a stale ma priznak dirty. preto tuto hlasku vidis pri kazdom starte. mas dve moznosti: 1 - disk opravis pomocou /sbin/fsck (podobne ako pod windows cez scandisk/chkdsk) 2 - preinstalujes system je len na tebe co urobis.