RAM defragemt
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
-
-
Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 00:40luzr NávštevníkJa by som povedal ze linux ma o dost lepsiu spravu pamate. Sice do toho moc profesionalne nevidim ale ked pouzijes napriklad prikaz "free" tak je tam stlpec cached a to je myslim objem pamate sice zapratanej, ale okamzite vyuzitelnej v pripade potreby.. Tiez si mozes skusit generovat grafy vytazenia pamate pomocou MRTG a uvidis ze jadro periodicky uvolnuje pamat.. Zatial som teda potrebu takej utility ako spominas nepocitil.
-
Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 00:51uid0 Debian Používateľano, linux ma lepsiu spravu pamate. ja mam 256MB a po vacsinu casu je swap nevyuzity (alebo len minimalne).Debian. apt-get into it…
-
-
Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 09:35ventYl 2 x Slackware Používateľto je velmi popularna cinnost hladat po prechode na linux windowsacke utility, ktore platali derave subsystemy windowsu, ako napriklad program na montovanie virtualnych mechanik z ISO obrazov, defragmentator pamate a podobne :) neviem, ci by nebolo efektivnejsie radsej prelomit odpor k vzdelavaniu a cosi tosi si o tom linuxe zistit. Potom by snad jeden dosiel k tomu, ze defragmentovat pamat nema zmysel, lebo jednak jadro k memory managmentu z userspace nikoho nepusti a za druhe ma linux dost premakany memory managment a neodsiera si pamat) Napriklad takych 512 mega ram robi na nasom serveri lokalnu proxy cache asi pre 150 - 200 pocitacov, bezi na nom update server pre siet, HTTP server, FTP server, MYSQL a neswapuje to skoro vobec... A to ze ziaci narobia na 100mbit linke fukot je iste :)
-
Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 09:46Paladin NávštevníkOno vsimam ze mi bezi toho podobne ako na WIN-e a RAM je uplne v pohode (som sa normalne divil dost) Ak som swap pochopil spravne tak to sluzi ako dodatkova pamat ? Nenazval by som to odporom k studiu, skor nedostatkom casu a dobou co linux pouzivam ale inac mas uplnu pravdu
-
Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 16:41azurIt Návštevníkano swap je nieco ako rozsirenie fyzickej pamete. ale kedze sa uklada na disk, tak je ovela pomalsia.
-
Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 17:53ventYl 2 x Slackware Používateľpresnejsie swap je cast pevneho disku, kam sa daju odlozit momentalne nepotrebne stranky pamate. oznacenie ako rozsirenie fyzickej pamate je nepresne, lebo k datam, ktore su odlozene v swapke sa neda pristupovat, takisto kod odlozeny vo swapke sa neda spustit, je nutny zasah operacneho systemu, ktory v pripade, ak je volna nejaka fyzicka pamat, natiahne tieto stranky do fyzickej pamate a povoli pristup, alebo odlozi nejake ine stranky a nahradi ich prave potrebnymi. V Linuxe sa toto deje len velmi zriedka, obvykle len vtedy, ked uz nie je co z RAMky vykopnut. Naproti tomu Windows nejakym sposobom naalokuvava nehorazne mnozstvo RAM pamate pre kazdy proces, cim dojde k pouzitiu swapky skoro okamzite po starte systemu. Linuxacky memory managment ma este oproti Windowsackemu jednu drobnu vyhodu: ak mas spustenych 50 kopii toho isteho procesu s tymi istymi datami, tak vsetkych 50 kopii pouziva jeden a ten isty kod procesu (nie je v pamati umiestneny 50x) a pouzivaju tie iste data, pokial niektory z nich nieco v tych datach nezmeni. Vtedy sa vytvori jeho privatna kopia zmenenych dat (zvysok sa aj nadalej zdiela) atd. Z toho vyplyva, ze ak mas proces, ktory teoreticky zerie 20 mega RAM, tak jeho 10 kopii nemusi (a obvykle ani nebude) spotrebuvavat 200 mega RAM. O. i. to zrychluje spustanie procesov.
-
Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 18:20uid0 Návštevníkmyslim, ze take obsirne vysvetlenia tu nikto nehladal :)) ale ked uz to tu je: 1) swap nemusi byt cast disku (particia, subor), ale moze byt aj v ramdisku :) 2) kod sa do swapu neuklada, pretoze sa moze kedykolvek nacitat zo spustitelneho suboru 3) pristup nepovoli, ale vykona potrebne operacie a oznaci stranke v page table priznak PRESENT 4) o fork() tu uz vobec rec nebola :)) ale manazment procesov je jedna z najvacsich vyhod unixovych systemov
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 18:45ventYl 2 x Slackware Používateľ1) trepat swapku do ramdisku :) tststs :) 2) to s tym kodom neviem, ale teoreticky to moze byt akokolvek :) ale myslim, ze aj ten kod sa odklada, pretoze binarku mozes za letu aplikacie zmenit a ta ti nezleti (ina je situacia s glibc, tam obvykle zleti vsetko) 3) yo :) a na x86 este vykona restart instrukcie :) 4) nebola o nom rec, ale tak ked uz chce nejaky RAM defragmentator, nech aspon vie :) preco ho hladat nemusi :) ja rad predavam svoje vedomosti dalej :)
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 19:46uid0 Návštevník1) neviem je toto konkretne implementovane v linuxe 3) nevykona restart instrukcie. to zabezpecuje procesor (ulozi EIP tasku na tu istu instrukciu a pri navrate sa teda spusti este raz :)))
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 20:01ventYl 2 x Slackware Používateľ3) konkretne iba pri niektorych druhoch chyb, teraz neviem, ktore su ktore, ale su tam TRAPy, FAULTy a este nejake neviem co. Jedny su restartovatelne a jedny nie :)
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 20:06uid0 Návštevníkto nie je podla toho. nerestartovatelne su INVALID INSTRUCTION, TRIPLE FAULT a tak :) cize nic co by si chcel restartovat :) triple fault ani nemozes, pretoze sa eip neuklada
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defrag 04.05.2006 | 20:26ventYl 2 x Slackware Používateľje to uz par rokov, co som programoval assembler v protected mode :) a nie TRIPPLE FAULT, ale DOUBLE FAULT, tripple fault uz velmi neobsluzis, ked sa ti resetne procak :) a ono skor ide o recoverable, nie restartable. Pri niektorych tych obsluhach PM ukazuje navratova adresa pre IRET na danu instrukciu a pri niektorych za nu, pricom niektore je mozne iretnut do kontextu danej aplikacie (PAGE FAULT, SEGMENTAT NOT PRESENT a ine) je mozne v pohode returnovat. Naproti tomu taky DIVIDE BY ZERO, alebo ILLEGAL INSTRUCTION, alebo DOUBLE FAULT nemozes recovernut, lebo po Div by 0 mas nedefinovany vysledok a ked raz mas illegal instruction, tak s tym nic nenarobis, lebo mas vlastne tiez nedefinovany stav a nevies, kde je predosla, ani nasledujuca instrukcia.
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM de 04.05.2006 | 21:06uid0 Návštevníktoto je dobry off-topic :)) hups. ano, triple je fakt koniec. to som blbost napisal. ale fault ukazuje na vadnu instrukciu, trap pokracuje dalej akoby nic. fault ale moze byt "recoverable", na to som myslel. mas ovela lepsiu pamat ako ja :)
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RA 04.05.2006 | 23:12ventYl 2 x Slackware Používateľtripple faultami sa ucili 286tky vychadzat z PM ;] OT ta OT, aspon sa kde kto niecomu priuci ;] ;]
-
-
-
-
-
-
-
-
Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 05.05.2006 | 18:22WlaSaTy Návštevník:takisto kod odlozeny vo swapke sa neda spustit zvlastne, kedysi som robil jeden pokus. /sbin/swapoff /dev/kmem halt a clovek by neuveril, system sa korektne vypol. asi tym padom nemusim hovorit ci s horeuvedenym tvrdenim suhlasim alebo nie. myslim ze moj nazor je podlozeny technologickym dokazom. kto chce a ma pol hodinku cas, nech tie dva prikazy spusti ale predtym nech vypne graficky mod (vypnutie grafiky v tomto pripade vyzera hnusne).
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 05.05.2006 | 19:08ventYl 2 x Slackware Používateľpokial mas kod ulozeny LEN vo swape, neexistuje sposob, akym by si ho pripustil k procesoru bez toho, aby si ho zo swapky naloadoval naspat do fyzickej pamate, alebo pouzil swapku ako datovy vstup pre nieco... cca o to mi islo tym vyssie uvedenym tvrdenim
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 05.05.2006 | 19:52WlaSaTy Návštevníkked som to skusal, tak som nebol pod vplyvom psychotropnych latok, a islo to. po niekolkych rokoch som to chcel vyskusat a uz to nefunguje. ppc g4/2.6 :-( holt, vtedy sa riadil MM inymi zakonitostami. no nic, berem spet. zo sucastnym jadrom linuxu (2.6) to nie je v sucastnosti mozne.
-
-
-
-
-
-
Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 15:39uid0 Návštevníkono konkretne ta podpora CD/DVD obrazov je obmedzena na iso9660 a UDF. nespravil niekto kernel moduly aj pre NRG, CDI, MDF, CCD,... ? daju sa do urcitej miery konvertovat nativne alebo cez Wine/IsoBuster a pod. ale je to nepohodlne a limitovane :/ esteze sa ma to az tak netyka :)
-
Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 16:40Frantisek Klabzuba Debian PoužívateľA dalsi problem je ze ked chces primontovat iso obraz tak musis byt root lebo to ide cez loop zariadenie: mount ./obraz.iso ./adresar -t iso9660 -o loop Alebo sa mylim? dvh
-
Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 17:06WlaSaTy Návštevníknemusi, ak je zodpovedajuci zaznam v /etc/fstab s parametrom user(s) ako je to pri vymennych mediach btw, linux vie pripajat aj iso ktore je sprznene roznymi programami, ak sa spravne specifikuje offset. otazka vsak nie je ci linux podporuje alebo bude podporovat aj ine formaty iso, ale preco kazdy jeden polokomercny alebo komercny program znehodnocuje standardizovany suborovy system iso. vecsinou si totizto vypalovacie programy pribaluju pred samotne iso (ktore sa napali na cd) nejaku svoju pseudointeligentnu hlavicku. uz nejaky ten rok pouzivam klasicku kombinaciu mkisofs+cdrecord/cdrdao, popripade na pracu s (s)VCD/DVD filmami aj nieco ine ;-) a som nadmieru spokojny. robi to presne to, co mu zadam.
-
Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 04.05.2006 | 17:21uid0 Návštevníkmusim ta opravit. format iso nie je dokonaly. napriklad format z CloneCD je "raw" kopia CD. nie je tam ziadna hlavicka, sektory su ale 2352B a obsahuju navyse zaznam ci je ten sektor chybny. tento format nenamountujes. a navyse iso nepodporuje multisession a nedaju sa spravit obrazy obsahujuce aj datove stopy, aj audio stopy.
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 05.05.2006 | 18:17WlaSaTy Návštevníkja som hovoril o formate iso a ty hovoris o subore s priponou iso vyprodukovanom cez CloneCD. to je trosku rozdiel.
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 08.05.2006 | 20:09uid0 Debian Používateľclonecd neprodukuje ISO obrazy, len "surove" kopie CD.Debian. apt-get into it…
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 08.05.2006 | 20:23WlaSaTy Návštevník:a obsahuju navyse zaznam ci je ten sektor chybny takze to nie je to o com som hovoril ja. no nevadi ...
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defragemt 08.05.2006 | 21:08uid0 Debian Používateľnie, CD ma sektory o velkosti 2352B - tie sa pouzivaju cele pre Audio CD, pre datove sektory sa pouziva zapisuje do kazdeho 2048B. cize v tom samotnom image nie je ziadna "pseudointeligentna hlavicka". Each sector is 2352 bytes, and contains 2048 bytes of PC (MODE1) Data, 2336 bytes of PSX/VCD (MODE2) Data or 2352 bytes of AUDIO. The difference between sector size and data content are the Headers info and the Error Correction Codes, that are big for Data (high precision required), small for VCD (standard for video) and none for audio.Debian. apt-get into it…
-
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: RAM defrag 09.05.2006 | 15:48WlaSaTy Návštevník1:Error Correction Codes Ja som bol v tom ze kod pouzivany na korekciu chyby neznamena informaciu ci je dany sektor chybny ale ze data na nom umoznuju vykonat korekciu chyby a predchadzat strate dat pri poskodeni media. predsa len sa cdcka vypaluju pred ich fyzickym poskodenim, jedinou vynimkou su kopie medii chranenych nejakym prznenim media a vtedy treba mat index danych chyb. ci sa ten index uchova priamo v subore obsahujucom obraz CD alebo v externim subore je jedno. v tomto pripade sa jedna o inu vec. 2: Each sector is 2352 bytes, and contains 2048 bytes of PC (MODE1) Data, 2336 bytes of PSX/VCD (MODE2) Data or 2352 bytes of AUDIO. jedna sa o velkost sektoru na blokovom zariadeni a nie o velkost sektoru/bloku pre suborovy system. Linux ajtak od prirody nepodporuje pripajanie VCD, AUDIOCD,... ale je mozne dokompilovat ovladac cdfs ktory umoznuje aj taketo srandy. Pametam sa ze som ho zneuzival na pohodlnu extrakciu boot image z CD ked som sa hral s rescue/live cd. na extrakciu audioCD alebo VCD je to pouzitelne, ale tento projekt bol zamerany na nieco ine. no, ale sme to odbocili od temy ;-)
-
. 09.05.2006 | 16:24uid0 Debian Používateľnejak nechapem. nepisem tu o napalovani CD co vytvaram, ale o vytvarani image CD. poskodene CD normalne neprecitas, ale mozes vytvorit jeho image. predsa nemozem pouzit ISO, pretoze by som stratil informaciu o zlych sektoroch... tento format je v poriadku, da sa priamo napalit cez cdrecord, len ho nenamountujes pretoze pren nie je kernel module. btw mountovanie AudioCD a VCD je aj "od prirody" blbost. to je vymysel window$, ktory vzdy mountuje vsetko.Debian. apt-get into it…
-
Re: . 09.05.2006 | 21:20WlaSaTy Návštevník:ale mozes vytvorit jeho image zrekonstruovat jeho image pomocou "Error Correction Codes". ak by sa nedalo precitat tak sa neda korektne zreplikovat. no, ale to sa uz hrame zo slovickami. btw: ten projekt (cdfs) bol vytvoreny ako dokaz moznosti a da sa vyuzit na rozne veci. ale na beznu pracu to nie je. uz len preto ze do neho nechceli niekolko rokov pridat korekciu chyb pre audiocd. ostatne, podobnou chorobou trpia vsetky media, uz len koli tomu ze ich vsetci hadzu po stole. a koli skrabancom takto vzniknutym bola zapracovana uvedena funkcionalita.
-
Re: Re: . 09.05.2006 | 22:12uid0 Debian Používateľnie, ty nerozumies. poskodene CD = ma nenavratne poskodene sektory. ale image mozes stale vytvorit. z takeho image mozes extrahovat maximum dat. napriklad, ak su tie sektory hned na zaciatku, nejde nacitat. a Error Correction Codes pokial viem nebola az dodatocne zapracovana, ale bola tam vzdy - asi teda sucast standarduDebian. apt-get into it…
-
Re: Re: Re: . 09.05.2006 | 23:27WlaSaTy Návštevníkok, ked myslis ..
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-