FreeSPIRE

Sekcia: Aplikácie & Desktop 15.08.2006 | 11:25
Miro   Návštevník
Zdravim, Musim sa priznat, ze nove kUbuntu 6.06 ma vyrazne sklamalo. Po prechode na novu verziu prestala chodit tlaciaren a scaner ako aj ostatna podpora mojich externych zariadeni ma privadzala do zufalstva. Skusal som na odporucanie Suse, kde to sice fungovalo, ale nebolo to ono. Zacul som o prvej verzii FreeSPIRE a tak som teda zvedavo stiahol a napalil..... Freespire ma uz ako LiveCD zaujalo. Je to naozaj Linux ako ma byt. Krasne prevedeny a dokonca vsetko funguje bez toho aby som nieco riesil. Dokonca aj tlaciare a scaner ktore kUbuntu nevedelo nast. Pekne prijemne (prerobene KDE) prostredie a oproti inym distribuciam neuveritelna funkcnost a lahkost vsetkeho na co som klikol....siet, grafika, nastavenia......Skratka Linux co som dlho hladal pre seba a priatelov. Co ma vsak zarazilo ? Je tam volaky nastroj CNR, ktory doinstalovava DEB baliky programov. Nechapem tomu. Pyta to odomna $ dolare $ za instalaciu programov ? Ci ako ? Da sa instalovat software aj niak inak ? Ma niekto dake skusenosti ? Vopred dakujem za odpoved.
    • Re: FreeSPIRE 12.08.2006 | 23:47
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: FreeSPIRE 12.08.2006 | 23:56
      Avatar stako SUSE  Používateľ
      To stým platením: To Free v tom názve nieje až tak FREE a tie doláre $ to si zaplatíš za podporu komerčných formátov. Keby boli zadarmo tak ich má každá didtribucia štandardne. A to že to vyzerá pekne to je otázka toho ako si to kto prispôsobý....
    • Re: FreeSPIRE 13.08.2006 | 00:25
      Dumaru   Návštevník
      Tiež ma zaujalo distro Freespire z recenzií, vychádza z komerčného amerického Linspire. Určite je výhoda podpory multimédií hneď po inštalácii a je založené na Debiane. Základné info si pozri na tejto stránke. Na druhej strane vychádza z komerčnej verzie a už nie je záruka, že stiahneš všetok soft ktorý potrebuješ ako opensource. Ja používam k plnej spokojnosti Ubuntu, aj keď Freespire možno niekedy v budúcnosti vyskúšam.
      • Re: Re: FreeSPIRE 13.08.2006 | 00:45
        Miro   Návštevník
        Na KUbuntu mi stale nieco vadi......tak ako mi nieco vadilo na Open offce 1.1 a v dvojke ten blby pocit zmyzol :) Maju este co dohanat a premakavat. Freespire treba rozhodne vyskusat. To ze nie vsetko je mozno bude opensource sa da prezit nainstalovanim toho synaptiku, co asi nebude v sulade s licenciou :) Celkova funkcnost a bezpocet driverov je vykupena komercnym instalovanim balikov. Ale ak sa to cloveku zapaci tak si aj zaplati...preco nie...400, alebo 600 sk sa da prezit :) Paci sa mi celkove spracovanie a jednoduchost prostredia ktora podla mna Kubuntu (KDE 3.5.x) este stale chyba....
        • Re: Re: Re: FreeSPIRE 13.08.2006 | 02:14
          Dumaru   Návštevník
          Viem či ti vadí, look daného distra a programov. Tiež som niekedy menil look od okien a ikon, cez panely a menu. Každé nové distro s KDE vieš prispôsobiť sadou ikon, témou okien a kbfx apletom na výzor Freespire. Ale teraz už tak look neriešim. Je pravda že si každé distro upravujem pre seba a prispôsobujem si ho, ale som už maximálne zmeraný na výber a funkčnosť programov. Na druhej strane žijeme v 21. storočí a distro má aj nejak vyzerať. Čo sa týka Kubuntu, žiež mám z neho zlý pocit, keď som ho skúšal pripadalo mi maximálne nestabilné. Naopak Ubuntu mi sadlo. A zmenil som aj návyky z KDE na GNOME. A Synaptic a apt-get si myslím že nemajú čo byť v rozpore vo Freespire s licenciami. Práve naopak.
          • Re: Re: Re: Re: FreeSPIRE 13.08.2006 | 10:46
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            ako zaryti KDE-ckar teraz dlhodobo fungujem pod gnome a xfce, a som celkom spokojny :) fakt gnome vo verzii 2.14 ci 2.12 urobilo velky krok v pred ozaj ked uz ide o ten vzhlad - skusal tu niekto aLinux? dost sa to na okienka podoba
            • Re: Re: Re: Re: Re: FreeSPIRE 14.08.2006 | 18:46
              Miro   Návštevník
              Skusim este Gnome ak sa posunulo vpred. Ja som ho skusal naposledy niekedy v roku 2002 :) Nieze by som chcel nasilu nafarbickovane okienka, ale hladam jednoduche a rychle graficke distro pre pracovny notebook. Nie take, kde kym v konzole nastavim IPcku (priklad) tak mi dojde za ten cas baterka :) freeSpire by to hadam aj splnalo. Bohuzial grafika na notebooku ho nestravila :(
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: FreeSPIRE 14.08.2006 | 19:01
                gnome   Návštevník
                Tak potom treba skusit nieco ine ako KDE alebo GNOME. Fluxbox a ti druhi...
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: FreeSPIRE 15.08.2006 | 11:25
                Avatar titanik mint  Používateľ
                skus xubuntu ;)
            • Re: Re: Re: Re: Re: FreeSPIRE 15.08.2006 | 01:43
              Dumaru   Návštevník
              Tiež už preferujem GNOME a nie KDE ako predtým a pomerne dlhú dobu. Len by som zmenil výber aplikácií napr. v Ubuntu. Po skúsenostiach sú GNOME aplikácie stabilnejšie ako KDE.
    • Re: FreeSPIRE 13.08.2006 | 00:33
      Dumaru   Návštevník
      Inak už sa to riešilo na tomto fóre. Takže až taký problém ako sa zdalo by s Freespire nemal byť, vzhľadom k tomu, že to je Debian distro. Programy sa dajú naťahať cez apt-get.