mandrian linux - aj to sa moze stat :-)))
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ps.: si zaujaty voci lilo na ukor grubu ze tvrdis takyto nezmysel?
# Linux bootable partition config begins
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/sda5
label = SuSE
initrd = /boot/initrd.splash
read-only
# Linux bootable partition config begins
image = /boot/vmlinuz
root = /dev/sda7
label = Zenwalk
initrd = /boot/initrd.splash
read-only
Takto som to mal nastavené. Podotýkam, že som to robil cez liloconfig a nie ručne.
title openSUSE 10.2
root (hd0,4)
kernel /boot/vmlinuz-2.6.18.2-34-default root=/dev/sda5 vga=0x314 splash=silent showopts
initrd /boot/initrd-2.6.18.2-34-default
title Zenwalk
# kernel path-to-kernel root=rootdevice kernelarguments
root (hd0,6)
kernel /boot/vmlinuz root=/dev/sda7 vga=0x317 vga=791
initrd = /boot/initrd.splash
A takto to mám v grube. Jasne je tam vidieť aký disk má použiť ako / a aj odkiaľ ťahať jadro. Lilo mi automaticky ťahalo jadro s sda7
ako prve ti v lilo.conf chyba informacia kde sa ma nainstalovat (polozka boot ukazujuca na MBR alebo nejaku oblast disku ktory je nastaveny ako aktivny) ale to si asi len nedal ten zaciatok z konfigu. jednoznacne vsak mozem zodpovedne prehlasit ze pokial pouzivas ine ako ATA harddisky na system, tak v grube nevidis ktory disk ma pouzit. a to je dost srandovne ak si pripojis napriklad suflik s ATA diskom a system mas na SATA diskoch, popripade nebodaj na SCSI :) hd(0,4) neznamena automaticky sda5 ale znamena aj hda5.
ale ak chces vidiet skutocne zaujimavy konfig, tak si pozri ten pre yaboot. nemyslim ze polozka /pci@f4000000/ata-6@d/disk@0: povie neznalemu ze je to hda ako je to u mna.
boot=/dev/hda2
device=/pci@f4000000/ata-6@d/disk@0:
partition=6
root=/dev/hda6
timeout=30
#delay=10 #delay for OS choice - wait for ADB keyboard?
install=/usr/lib/yaboot/yaboot
magicboot=/usr/lib/yaboot/ofboot
ofboot=/pci@f4000000/ata-6@d/disk@0:2
default=19-2
enablecdboot
enablenetboot
enableofboot
macosx=/dev/hda4
image=/boot/vmlinux
label=Linux
read-only
initrd=/boot/initrd.img
initrd-size=8192
Ale v tom lilo.conf ozaj nevidim kde by sa dalo lilu povedat, ze ma hladat jadro
v lilo.conf nehovoris kde ma hladat jadro, lilo nema v sebe prilinkovane funkcie na pracu so suborovym systemom pocas bootu (zname to "find vmlinuz" ci jak sa to vola). lilo si nahodi warper (stage1 oznacene LI) do nulteho sektoru disku (mbr) alebo na zaciatok suboroveho systemu ktory jednoducho skoci na defragmentovane telo hlavneho zavadzaca (stage2oznacene LO:) a ten zavedie defragmentovane telo kernelu. to v praxi znamena ze je treba lilo spustat vzdy po zmene v konfiguraku alebo vymene jadra kdezto grub len raz (grub-install). no a ta instalacia jadra defragmentuje spomenute subory a upravi cisla sektorov disku kde ich ma hladat.
no, ale kto chce nech pouziva grub. mne ho sice portovali aj na mac-a ale nevidim dovod aby som ho pouzival. jednak je to este v plienkach a jednak nevrtam do toho co funguje.
jedina smola pri lilo je, ze jedna z nich musi spravovat lilo aj s jeho konfigom a zmeny je vhodne aby si robil sam. a samozrejme musis mat /boot na zvlastnej particii (za domacu ulohu uhadni koli comu).