antivírus avast
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Reagujem na všetkay predošle príspevky:
Bodaj by niekto zajtra spravil výrus čo pojde na linuxe a bnude mať deštrukčné účinky na dáta a potom pocítíte v akom sebaklame žijete ! ! ! ...
Ako užívatel linuxu síce teraz prakticky nemožem dosta výrus ale to neznamená že nemožem redistribuovať výrus pre win ukrytý v nejakom dokumente..... Sami uznáte že je viac ako pravdepodobné že užívatel z win vám môže poslať mail s príloho a v nej (v dokumente) môže byť výrus.... Ak náhodou budem tento dokument posielať ďalším luďom čo majú win tak u nich sa to určiťe (pokial niesu dostatočne zabezpečený..) prejavý (napr výrusy v makrách doc). To by poškodilo moju povesť a dvoverihodnosť.... a ešte k tomu mohlo spôsobiť ďalšie škody....
Takže záver je:
Na linuxe (domáci desktop bez serverovej centrálnej ochrany) jednoznačne treba mať základný antivýrus. Ja mám vicero a všetky fungujú dobre: AVG free pre linux (free su aj updaty), f-prot + qtfprot, a nakoniec ani ten avast nemusí byť zlý...
Záverom
Linuxáci nebuďte lahostajný k vonkajším hrozbám lebo keď bude raz linux populárny a mi si zvikneme "šak sme v bezpečí" tak sa nám to vypomstí....
tomolc
Suma sumarum, AV v Linuxe - zbytocne zozieranie cyklov CPU. A ked uz fakt niekto po AV na Linuxe tuzi, tak pls pouzite radsej ClamAV a nie tie propiertarne sra.ky.
Sami uznáte že je viac ako pravdepodobné že užívatel z win vám môže poslať mail s príloho a v nej (v dokumente) môže byť výrus.... Ak náhodou budem tento dokument posielať ďalším luďom čo majú win tak u nich sa to určiťe (pokial niesu dostatočne zabezpečený..) prejavý (napr výrusy v makrách doc). To by poškodilo moju povesť a dvoverihodnosť.
preco to ma poskodit tvoju povest? tvoj system nie je napadnutelny WIN virusmi a podobnym sajrajtom. Cize ty sa nemusis chranit. Ale oni ano, ak pouzivaju Windows! budes strazit susedovi auto, aj ked ty ziadne nemas? aby sa neohrozila tvoja povest? ale prosim ta ...
Odporucam dopnit Spybot S&D a AdAware a pravidelne skenovat. S&D okrem toho dokaze system imunizovat.
(mam milion percentny dôkaz - moju matku, kerej sa zadarilo dojebat secko od winu95 cez hlistu az po mysku - zatial linux fici klop-klop)
Takze pokial sa windowsaci a spolocnosti zameriavajuce sa na vytvaranie ˝produktov˝ pre widle neuvedomia a nezmenia pristup voci OSS komunite, tak nemozu cakat ze OSS komunita bude robit nieco pre nich vsakze?
Ked sa objavi na linuxe virus, pochybujem ze by ho tieto antiviraky, ktore su urcene na odchytavanie hovadin vo widlach, zmohli vobec na pipnutie. Kedze nato aby mali pravo pod linuxom liezt do ramky, SWAPU (pochybujem ze take nieco vobec poznaju), a ostatnych systemovych zalezitosti by si ich musel spustat zakazdym pod rootom, co by bolo uz samotne bezpecnostne riziko jak svina (schvalne dal by si nejakemu uzavretemu programu moznost robit si s tvojim systemom hocico co sa mu zlubi?, vsak to by sme dotiahli na uroven widiel).
Je rozdiel ked ti nejaky program zoscanuje a porovna podla databazy urcite subory ktore mu zadas (antivir na linuxe), a ked ti nonstop vykonava v pozadi scanovanie vsetkych systemovych volani atd (antivir na win).
Jedna obrovska vyhoda OSS oproti uzavretym systemom je to, ze pokial sa vyskytne nejaky problem, tak na nom pracuje viac ludi nez vo firme ktora vyvija proprietarne programy/systemy a aj s odlisnou prioritou nez v sukromnych firmach - dobry dokaz je bug ktory bol nedavno zisteny v linuxovom jadre, vyriesene vo vacsine distier v priebehu necelho tyzdna. Keby sa jednalo o uzavrety OS, tak by sa na tento bug pravdepodobne ani neprislo. Jednoducho uzavrete aplikacie si len pribaluju funkcie na rozdiel od OSS, ktore mozno nemaju zpociatku tolko funkcii, ale pri pohlade z dlhsieho casoveho hladiska nielen ze maju viac funkcii, ale su aj dokonalejsie (osobne by som to nazval prirodzena evolucia programov - budem na to pravdepodobne pisat semestralku, potom dam precitat :).
Cize ja hovorim presny opak: naco si zadr..vat vykon draheho HW niecim co aj tak nevyuzijem. To ze sa moze niekomu chytit na win virus ktory sa nachadzal v subore, ktory nahodou presiel aj cez moj comp uz nieje moj problem, to nech si riesia ti co pouzivaju ten (podla urcitich ludi) uzasny a fantasticky ˝OS˝. A ked sa niekomu sunda comp kvoli virusu, mozete mu vzdy navrhnut legalnu alternativu, ktora je bezpecnejsia, lacnejsia, intuitivnejsia a aj lepsie vyzera :)
je asi tak 800x menej ako pod windows (predpoklad z roku 2006 - všoubecne pre malware)
A je pravda, že ak pod linux prejde viac ľudí, bude naň aj viac vírusov. Ale vo všoubecnosti súhlasím s tým že ak pracujete čisto v linuxe ste safe (hlavne ak idete pod limitovanym userom). Zatiaľ je antivírus pod linuxom zbytočnosť klop-klop
sudo rm -rf /
su sh -c `cat /dev/zero > /dev/root`
tinyproxy bez firewallu
alebo ine modifikacie ktore vyzaduju manualny zasah aj s autorizaciou do nainstalovaneho systemu. Wiki nenavidim (zasahy niesu doteraz autorizovane), ale nech sa paci. Tych par desiatok kuskov funkcnych v laboratoriach nie je 800x nizsie cislo ako bolo zaskodnickeho kodu pre Windos. Mimochodom, pre mobilne platformy (PDA/Smartphone/..) je ich viacej.
Ahoj, ja som skotsky virus. Nakolko v krajne mojho vzniku mame radi alkohol, tak je moj kod este nie celkom funkcny. Vymaz si prosim Ta nejaky nahodny subor z disku a posli ma na dalsich 10 emailovych adries.
Mimochodom, este mam v zivej pameti ked samotny Linus vydal prikazom fix kernelu aby nejaky virus pre Linux mohol aspon hypoteticky fungovat.
Antivirák má svoje opodstatnenie pri kontrole stiahnutých súborov pred prenosom na Windows, nechcem zavíriť ostatným Windows PC, keď im opravujem inštalačky. Čo sa týka antivirákov, Avast ani AVG neodporúčam, prepúšťajú vírusy ako na páse. Pred časom som mal nahodený Clamav ale ani ten nezachytil všetky Windows vírusy.
Môj tip na antivirák: F-PROT .
na porno a warez stanky chodim :]
otvaram kazdy mail co mi pride :]
a nic sa nedeje. som stale tu :]
tie antiviraky na linux su len PRETO aby kontrolovali win patricii a aby si to davali nejaky posahanci, co uveria vsetkemu co sa pise na nete :p
boze virus a linux ? :D
Čo s tým chcel básnik povedať?