sdl image

Sekcia: Aplikácie & Desktop 06.01.2007 | 19:10
marteen   Návštevník
Zdravim, kamarat ma nahovoril na linux (mam mandrivu) a hned mam problem. Skusal som nainstaloval hru sdljump-0.91, ale vypisuje mi toto: checking for OpenGL Utility library... no checking SDL/SDL_image.h usability... no checking SDL/SDL_image.h presence... no checking for SDL/SDL_image.h... no configure: error: *** Could not find SDL/SDL_image.h ! Install the SDL_image devel package. pritom sdl_image.h mam nainstalovane, v spravcovi balickov mam SDL_image-1.2.5-1 a tiez libSDL_image1.2-1.2.4-1mdk a libSDL_image1.2-test-1.2.4-mdk (ostatne sdllib su ok), neviete v com je problem?
    • Re: sdl image 06.01.2007 | 14:19
      Avatar uid0 Debian  Používateľ
      nemas dev balicky. ale preco to nenainstalujes uz skompilovane? cez spravcu balickov, alebo stiahni niekde...
      Debian. apt-get into it…
      • Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 14:28
        marteen   Návštevník
        pretoze som to nenasiel uz skompilovane, navyse som chcel skusit, ci by som vobec dokazal nieco nainstalovat a hned som narazil na problem, nechcem byt cely zivot lama!
    • Re: sdl image 06.01.2007 | 14:38
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Potrebuješ doinštalovať devel balíčky knižnice SDL a SDL_image . Bude ten balík označený devel
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 14:50
        marteen   Návštevník
        a kde by som ho mohol najst? (na instalacnych cd som ho nenasiel)
        • Re: Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 15:04
          marteen   Návštevník
          tak som to nasiel SDL-devel v rpm balicku, ale ked ho chcem nainstalovat, tak mi vypise toto: "nie je mozne pristupit k suboru hdlist pre "update_source", zdroj bude ignorovany" -> kliknem na "OK" lebo ina moznost tam nie je a vypise toto: "Niektore pozadovane baliky nie je mozne nainstalovat: libSDL1.2-devel1.2.8-5mdk.i586 (kvoli neuspokojivemu devel(libiCE)) Pokracovat?" co to ma byt? :(
          • Re: Re: Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 15:33
            WlaSaTy   Návštevník
            ides instalovt vyvojarsku verziu libSDL1.2-devel1.2.8-5 alebo libSDL1.2-devel1.2.4? myslim ze pretoto existuje spravca balikov.
            • Re: Re: Re: Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 17:20
              marteen   Návštevník
              mam stiahnute toto: libSDL1.2-devel1.2.8-5 aky je v tom rozdiel?
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 19:10
                WlaSaTy   Návštevník
                rozdiel vo funkcionalite kniznice je minimalny ale vzhladom na vlastnosti balickovacieho systemu sa jedna o zasadny rozdiel. balik z kniznicou sa zvykne rozdelit na dve casti, standardny balik ktory obsahuje shared object (z ineho os znamy ako dll) a na jeho -devel verziu (znamu ako .lib, .o, .a podla toho ake vyvojarske prostredie pouzivas). no a ty si chcel nainstalovat druhu polovicu k tej kniznici ktora je s nou nekompatibilna. normalne sa to da omr.. s parametrom --force (znasilnit) ale nie je to podporovane riesenie takze moze narobit problemy. takze skus sudo urpmi libSDL1.2-devel ci ako sa vola ta kniznica bez verzie.
                • Re: sdl image 07.01.2007 | 18:00
                  marteen   Návštevník
                  aha, toto: sudo urpmi libSDL1.2-devel mi nejde, vypise mi,
                  nie je možné pristúpiť k súboru hdlist pre "update_source", zdroj bude ignorovaný
                  Niektoré požadované balíky nie je možné nainštalovať:
                  Pokračovať? (Á/n) n

                  iny napad? :(
                  • Re: sdl image 07.01.2007 | 18:39
                    WlaSaTy   Návštevník
                    ano, nastavit si korektne repozitare.
                    • Re: sdl image 07.01.2007 | 18:52
                      marteen   Návštevník
                      nastavit si korektne repozitare. -> vysvetli (?ja nechapem)
                      • Re: sdl image 07.01.2007 | 20:20
                        WlaSaTy   Návštevník
                        zial, nemam taku distribuciu ale verim ze si k nej dokazes najst oficialnu prirucku, v nej je krasne popisana praca s repozitarmi (instalacnymi zdrojmi).
                        • Re: sdl image 07.01.2007 | 21:16
                          marteen   Návštevník
                          vdaka, kaslem uz na to
          • Re: Re: Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 16:34
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Mne to také podobné haluze robilo na mandrive v kuse. Aj preto ju nepoužívam
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Re: Re: Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 17:08
              Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
              Stiahni si -> http://www.libsdl.org/release/SDL-1.2.11.tar.gz -> http://www.libsdl.org/projects/SDL_image/release/SDL_image-1.2.5.tar.gz Skompiluj si komplet cele kniznice (hoci ich uz mas nainstalovane).
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: sdl image 06.01.2007 | 17:31
                marteen   Návštevník
                to prve som v pohode nainstaloval, ale ak sa pokusim aj toto: http://www.libsdl.org/projects/SDL_image/release/SDL_image-1.2.5.tar.gz tak pri make mi vypise toto: /usr/bin/ld: cannot find -lpng collect2: ld returned 1 exit status make: *** [libSDL_image.la] Error 1
                • Re: chyba ld 06.01.2007 | 17:55
                  Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
                  Skus si sprav symbolicky symlink : ln -s /usr/lib/libpng.so.3.12.0 /usr/lib/libpng.so Namiesto libpng.so.3.12.0 si dopln svoj subor, ktory budes vydiet v ls /usr/lib | grep libpng a potom znovu skus make (v adresari SDL_Image-*), ak ti to aj tak nepojde tak cp ./SDL_image.h /usr/local/include (v podstate libSDL-Image.so.* mas a mas aj sdl-config, tak preco nie [dufam, ze to nebude nekompatibilna verzia])
                  • Re: Re: chyba ld 06.01.2007 | 18:02
                    marteen   Návštevník
                    prepac, ze sa hlupo pytam, ale "Namiesto libpng.so.3.12.0 si dopln svoj subor", ten subor ma byt *.png alebo co?
                    • Re: Re: Re: chyba ld 06.01.2007 | 18:07
                      Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
                      povedzme, ze ti prikaz : ls /usr/lib | grep libpng vypise : libpng.so.1.2.3.4.5 libpng.so.7.8 tak si tam doplnis : ln -s /usr/lib/libpng.so.1.2.3.4.5 /usr/lib/libpng.so alebo ln -s /usr/lib/libpng.so.7.8 /usr/lib/libpng.so
                      • Re: chyba ld 07.01.2007 | 14:03
                        marteen   Návštevník
                        nejde to, skusal som tie subory doplnit, ale vypisalo mi toto:
                        ln: `/usr/lib/libpng.so': Súbor existuje
                        co s tym? :(
                        (a skusal som aj to cp ./SDL_image.h /usr/local/include, ale aj tak mi potom pri make vypisalo error 1
                        • Re: chyba ld 07.01.2007 | 20:38
                          Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ

                          Napis mi co ty vypise prikaz :
                          file /usr/lib/libpng.so
                          ak to bude "broken link ..." tak ho vymaz "rm /usr/lib/libpng.so"
                          a sprav si link : ln -s /usr/lib/libpng.so.1.2.3.4.5 /usr/lib/libpng.so
                          (link rob ako v mojom prispevku s predmetom "Re: chyba ld")
                          ak to napise "symbolic link to.." alebo "ELF *-bit LSB shared object.."
                          (ta hviezdicka " *-bit" znamena 32-bit alebo 64-bit)
                          tak chod do adresara z ktoreho spustas make a napis :

                          export LD_LIBRARY_PATH=$LD_LIBRARY_PATH:"/usr/lib"
                          make

                          • Re: chyba ld 07.01.2007 | 21:15
                            marteen   Návštevník
                            vypise mi toto:
                            [root@localhost]# file /usr/lib/libpng.so
                            /usr/lib/libpng.so: symbolic link to `/usr/lib/libpng.so.3.1.2.8'

                            Skusil som to export, ale nepomohlo, stale vypisuje error1... inak velmi ti dakujem, ze sa mi snazis pomoct, ale asi sa na to vykaslem a zmenim distribuciu :(
                            • Re: chyba ld 07.01.2007 | 21:32
                              Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ

                              uz mam iba _posledny_ napad :

                              to moje "cp ./SDL_image.h /usr/local/include"
                              nefungovalo preto lebo sdl-config --libs napise :
                              -L/usr/local/lib -Wl,-rpath,/usr/local/lib -lSDL -lpthread
                              to znamena ze sa libSDL-image.so* bude hladat v /usr/local/lib/
                              kde ho nenajde.

                              skus:
                              cp ./SDL_image.h /usr/local/include (ako v minulom prispevku)
                              cp /usr/lib libSDL_image* /usr/local/lib/
                              ln -s /usr/local/libSDL_image.1.2.3.4.5 /usr/local/lib/libSDL_image.so
                              namiesto SDL_image.1.2.3.4.5 si dopln svoje cisla s verziami.

                              napis mi vypis suboru file /usr/lib/libpng.so.3.1.2.8
                              ak to bude zase "symbolic link to 'nejaky subor'"
                              tak sprav file 'nejaky subor' a napis mi z neho vypis.

                              PS:
                              tu hru som si nainstaloval (cisto zo zvedavosti) a myslim, ze toto je
                              jediny vaznejsi problem, ktory moze nastat.

                              • moja binarka 07.01.2007 | 21:46
                                Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ

                                este mozes vyskusat moju binarku :

                                mkdir pokus
                                cd pokus
                                wget -c http://oroborus.wz.cz/sdljump-0.91.tar.bz2
                                bzip2 -d sdljump*.bz2
                                tar -xvf sdljump*.tar
                                cd sdljump
                                su
                                make install

                                spust:
                                sdljump

                                ak ti to nepojde, napis
                                ldd `which sdljump` | grep not
                                povedzme ze ti to napise
                                libc.so.6 => not found
                                najdi subor libc.so (pozor bez toho cisla), ty vsak najdes subot libc.so.6.0
                                chod do adresara, v ktorom
                                sa nachadza (subor libc.so.6.0) a napis ln -s libc.so.6.0 libc.so.6

                                toto bol iba priklad, co mas robit ked ti to nenajde kniznicu.
                                • Re: moja binarka 08.01.2007 | 19:52
                                  marteen   Návštevník
                                  takze, make install v pohode preslo, ale spustit sdljump mi neslo
                                  toto: ldd `which sdljump` | grep not mi nevypisalo nic, takze neviem co s tym :(
                              • Re: chyba ld 08.01.2007 | 19:41
                                marteen   Návštevník
                                tu je vypis file /usr/lib/libpng.so.3.1.2.8:

                                [root@localhost SDL_image-1.2.5]# file /usr/lib/libpng.so.3.1.2.8
                                /usr/lib/libpng.so.3.1.2.8: ELF 32-bit LSB shared object, Intel 80386, version 1 (SYSV), stripped

                                • dik 08.01.2007 | 20:07
                                  marteen   Návštevník
                                  velmi pekne ti dakujem, uz to ide, teda ta hra (lib sdl image stale strajkuje)