Ake nove PC kupit?

Sekcia: Hardware a Drivery 11.01.2007 | 22:39
Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
Planujem si kupit nove PC a chcem, aby mi na nom bezproblemovo fungoval linux. Co odporucate kupit? Jednojadrovy ci dvojjadrovy procak, intel alebo amd, nvidia ci ati, aku zakladovku atd. najlepsie bezhlucny, na beznu pracu, ale sem tam si zahrat nejaku kvalitnu gamesu, tak do 20-25 tis, aby vydrzal aspon 10 rokov :-). Ake mate skusenosti?
Dakujem
    • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 22:53
      Avatar pe3k Debian, Feisty  Používateľ
      nie ATI!! Nvidiu
      • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:01
        Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
        jedine Intel GMA 900 - open source zdrojaky priamo podporovane vyrobcom. 3d akceleracia v pohode. Staci zmenit 1 riadok v xorg conf, nemusis nic instalovat ani kompilovat.
        • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:43
          Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
          a konkretne je aj nejaka graficka karta?
          • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 00:27
            Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
            ved vravim, Intel GMA 900
            • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 19:28
              Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
              som si myslel, ze to je len chipset ..., tak dik
    • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:03
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      > "na beznu pracu, ale sem tam si zahrat nejaku kvalitnu gamesu"

      Takto to nepojde. Ak si chces zahrat nejaku kvalitnu gamesu musis si kupit poriadne nadupany komp alebo hernu konzolu.
      • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:34
        Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
        zase nemusim hrat plne detaily 1280x1024 :-)
        • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 00:26
          Avatar srigi   Používateľ
          No vsak mne vali Quake 3a na ATI9000/32MB v 1024*768 na 80fps, OS ovladace.
    • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:04
      Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
      Za 25 litrov si bud kup notebook, alebo, kvalitny monitor stoji 10000(17''), za 10-15 tisic si kupis Sempron64, dosku s 754 socketom, nejaku grafiku, HD, napalku. Na Linux a pracu super, na hry Ti to bude stacit tiez, zalezi len od Teba, ako drahu grafiku kupis(tam je najvacsi rozdiel v cene zostavy). Popripade radsej ako do drahej grafiky zainvestuj do kvalitneho routera s wifi(do 2000), aby si mohol vyuzit aj net a zosmolit si doma vlastnu siet.
      Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
      • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:31
        Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
        monitor zatial mam, ten budem riesit neskor ... myslim iba pc
        doma mam linuxovy satelitny prijimac AB IP BOX 400S, mam to spojene cez switch net cez flarion ..
        • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 00:32
          Avatar srigi   Používateľ
          Ide o to comu fandis, ak Intelu, tak jedine Intel chipset. V tom pripade sa ale vyhni Pentiu4 a chod do CORE 2 DUO (trendy a buduce modely sleduj na cdr.cz, chystaju sa nejake zlavy a nove modely).

          Ak AMD tak odporucam ATHLON64, 3800+, ide skvelo taktovat, k tomu samozrejme nForce 4 dosku. Ale v tomto pripade sa vyhni SATA diskom znacky MAXTOR, su problemy, ber SEAGATE.

          Mno a graficka je celkom jedno ci ATI alebo nVidia, ale tiez sa prihovaram k tej nVidii, hlavne ber nieco co ma 256bit zbernicu, alebo kua dobre taktovatelnu GF7600 (check pctuning.cz)
          • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 00:34
            Avatar srigi   Používateľ
            A k tomu ci jedno alebo dvojjadrovy. Uplne staci jednojadrovy, dualcore vyuzijes hlavne ak mas Gentoo. Ale ak vezmes CORE2DUO, nemusis otazku riesit, budes mat dualcore. Pri AMD je imho dualcore zbytocnost, za ktoru zbytocne platis.
            • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 19:27
              Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
              dik, som skor amd-ckar :-), ale uvazujem aj nad zmenou platformy, este nie som rozhodnuty ... preco je pri amd dualcore zbytocnost?
              • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 23:42
                Avatar srigi   Používateľ
                Zbytocne zaplatis 30-40% naviac za nijaky vykon navyse. K multi-threaded optimalizovanym app mozes pocitat iba encodovanie a kompilaciu, ale zrychlenie vobec nepocitis v hrach, v reakciach OS, v browsovani, proste v nicom inom. Takze naco platit viac?
                • Re: Ake nove PC kupit? 17.01.2007 | 01:20
                  katnel   Návštevník
                  diq
            • Re: Ake nove PC kupit? 13.01.2007 | 02:40
              --   Návštevník
              co je vykonnejsie: dvojjadrovy intel alebo 64bit AMD?
              • Re: Ake nove PC kupit? 13.01.2007 | 09:57
                Avatar srigi   Používateľ
                Ak mas na mysli Intel Core2Duo (code-name Conroe), tak Intel samozrejme.
                • Re: Ake nove PC kupit? 17.01.2007 | 16:35
                  Avatar srigi   Používateľ
                  BTW ja by som tazko neodporucal pouzivat 64b Linux na Intel Core2Duo architekture. Znizuje sa vykon zo 4 instrukcie/takt na 3ins/takt !!
    • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:12
      WlaSaTy   Návštevník
      pokial si budes chciet zahrat nejaku kvalitnu gamesu za 10 rokov, tak mas zaujimavy nazor na vyvoj trhu. ved toto splna jedine bicigel.
      • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:27
        Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
        :-D :-D, no, kvalitna gamesa moze byt aj 10 rokov stara, ci nie ;-)? ale bike sa paci tiez :-)
        • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:41
          WlaSaTy   Návštevník
          ak mu je a bude 10rocna hra dobra, tak nadupane pc nepotrebuje.

          inac jak ma byt cez vikend? asi budem vikendovy 100t b1k3r.
          • Re: Ake nove PC kupit? 11.01.2007 | 23:49
            Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
            no, uplne nadupane nie, ale take lepsie by mohlo byt, dolezita je odhlucnenost, aby bol tichucky, najlepsie uplne bez hluku ..

            tusim ma fukat a dost silno, na bike to este nevidim ..
            • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 10:33
              WlaSaTy   Návštevník
              bez definicie co znamenaju dobre hry a co bude primarna napln daneho stroja sa neda poradit. ale ak by to malo byt bez hluku, tak to potrebuje pasivne vodne chladenie ktore dost zdvihne cenu.

              a s vetrom opreteky sa prebehneme az uletime.
              • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 19:33
                Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
                Dobre hry, no, aby bola dobra hratelnost, pekna grafika :-), rozne, akcne, logicke, strategie :-), momentalne nemam prehlad :-)
                no, komplet vodne chladenie by to moc predrazilo?

                uletime :-D veru tak, alebo nas odfukne :-)
            • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 16:55
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              Ak chces, tak ti ho mozme dotat (LINUX s.r.o.), zatial to sice v shope nie je, ale planujeme aj predaj PC/NB s linuxom. Ak mas zaujem napis mi na mail.

              Inac ma byt +11°C a prsat, to pre WlaSaTeho (teda ak je stale v BA... ). Dufam, ze na Orave snezi lebo moc toho nenalyzujem :-( .
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 17:19
                WlaSaTy   Návštevník
                jeej, HW shop. bingo :)

                mimochodom, neplanuju sa nejake PDA s linuxom ako napriklad "Gentoo on the HP iPAQ hx4700" spomenute v "Gentoo Weekly Newsletter: 8 January 2007"?
                • Re: Ake nove PC kupit? 14.01.2007 | 13:34
                  Avatar Andrej "karči" Krajči Gentoo  Používateľ
                  Jo PDA s Gentoo by bolo great. Len pochybujem ze sa tu bude predavat :(
                  "IB, thy name is homework." -- IB
              • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 19:34
                Avatar katnel Zenwalk 4.8 beta  Používateľ
                no, dik za ponuku :-)
              • Re: Ake nove PC kupit? 12.01.2007 | 21:18
                WlaSaTy   Návštevník
                :to pre WlaSaTeho (teda ak je stale v BA... ).

                IPky nepozeraj, teleport som odlozil do pivnice. no nic, idem sa skulturnit a vyrazit za zabavou.
            • Re: Ake nove PC kupit? 14.01.2007 | 11:40
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Úplne bez hluku? Tak kúp notebook
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
              • Re: Ake nove PC kupit? 17.01.2007 | 01:19
                katnel   Návštevník
                ntb nie je bez hluku..
    • Re: Ake nove PC kupit? 13.01.2007 | 07:47
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      kurňa chalani... voláko sa tu poznáte... Mal by som dať anketu, že kto sa kde nachádza. Aby sme vedeli, áe odkial máme najviac používateľov.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)