format

Sekcia: Konfigurácia 07.02.2007 | 14:57
myky   Návštevník
caute mal som jeden disk kde som formatoval tymto prikazom mkfs.ext3 \dev\sda1 (viem ze lomitka su naopak)
ale teraz ked dam mkfs.ext3 \dev\hda tak mi to nejde neviete preco? prosim pomozte
    • Re: format 07.02.2007 | 15:02
      myky   Návštevník
      no este prikladam to co mi vypise....invalid argument passed to ext2 library while setting up superblock
    • Re: format 07.02.2007 | 15:05
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      1. hda je disk, mozes formatovat len particiu, t.j. napr. hda1 (vytvoris ju fdiskom: fdisk /dev/hda, p=vypis particii, n=nova particia)

      2. pouzivaj / lomitka

      3. rob to ako root
      • Re: format 07.02.2007 | 15:18
        myky   Návštevník
        jaj prepac zle som to napisal ja particie mam som si ich spravil cez cfdisk ale neviem ju naformatovat
        • Re: format 07.02.2007 | 16:03
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          a ako pises ten prikaz?
        • Re: format 07.02.2007 | 20:07
          myself   Návštevník
          namiesto mkfs.ext3 /dev/hda tam treba pisat nieco ako mkfs.ext3 /dev/hda1 (cislo particie zmenit podla potreby)
          • Re: format 08.02.2007 | 12:13
            myky   Návštevník
            ved to som napisal ale napise mi tu chybu co mam hore a neviem co s nou
            • Re: format 08.02.2007 | 13:38
              WlaSaTy   Návštevník
              No, linuxu a vseobecne operacnym systemom pribuznym s linuxom je jedno ci pouzije clovek logicku oblast disku (particiu hda1) alebo fyzicky disk. Tak isto je im jedno ci pouziju HW zariadenie reprezentovane zaznamom v /dev (alebo /sys) alebo obycajny subor, popripade aj kryptovaciu cez vrstvu ak je zaruceny sekvencny pristup teda ak je dane zariadenie blokove a harddisk tam spada.

              ovsem na druhu stranu zariadenie (alebo ten subor) musi byt pristupny pre system co znamena v pripade HDD mat podporu (p)ATA subsystemu, samozrejme aj ovladac pre radic a aj pre hdd, na toto dost casto zabudaju ludia ked si sami prekompiluju vlastne jadro.

              takze, kompiloval si vlastne jadro? mas pristupny disk /dev/hda? je ten disk funkcny a bez chybnych sektorov?

              ak je disk funkcny a viditelnt pre system, tak by ho bolo vhodne prerozdelit fdiskom a na /dev/hda1 vytvorit suborovy system tak, aby sa okontroloval na zle sektory. Podobny problem som mal na jednom starom disku ktory maj niektore jeho casti jednoducho vyvrtane karbofrezkou ...

              • Re: format 08.02.2007 | 15:19
                myky   Návštevník
                no neviem ci ma chybne sektory ...vies bol tak predtym linux(kubuntu) a zavadzac grub. a ked som byvalu linuxovu particiu vymazal tak sa mi zda ze tam ostam nieco s grub lebo mi pise grub error 27
                • Re: format 08.02.2007 | 16:29
                  WlaSaTy   Návštevník
                  odhadujem ze poznas prikazy mkfs (parametre -t, -c, -v) a badblocks (parametre -o, -p, -s, -v, -w) a pozriet si manualovu stranku. tak isto asi nebudes mat problem znovuprerozdelit dany disk.

                  takze, hor sa do testovania ci je ten disk vadny a nezabudni si skontrolovat na aky disk to spustis, inac budes nemilo prekvapeny ...
                  • Re: format 09.02.2007 | 09:52
                    myky   Návštevník
                    no poznam ich :) a skusim tak vediet