je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom?

Sekcia: Aplikácie & Desktop 17.02.2007 | 20:04
rroossii   Návštevník
chcem sa spytat, ci je linux vhodny aj pre laika v pocitacoch...pocitac pouziva aj moj 7rocny brat vie ho zapnut vypnut, dat si internet, zahrat si nejaku tu online hru a tak, oco pocitac tiez vyuzuiva tiez ma iba zakladne pocitacove znalosti a ja viem robit s pocitacom lepsie ale nie som v tom ziaden odbronik, cize som bezny uzivatel....
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 17.02.2007 | 21:01
      Cristiano Ronaldo   Návštevník
      Podla mna urcite, ale musi byt aspon jeden clovek, ktory ho vie nainstalovat, doinstalovat baliky a vie urobit zakladnu konfiguraciu... moj 9 rocny brat uz 3 roky s Linuxom vie robit na urovni bezneho pouzivatela - zapnut si firefox, nejaky ten detsky kresliaci program a hry :).
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 17.02.2007 | 21:42
        Jaro   Návštevník
        No ved ked uz nieco ide, tak je vhodny pre kazdeho ;)
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 17.02.2007 | 22:32
        rroossii   Návštevník
        no lenze ja som nikdy neinstaloval ani windows......a pocitac mam snad uz asi 12 rokov, tento co mam teraz ma okolo 9 rokov, uvazujem preto o prejdeni na linux pretoze na xpcku je to dost pomale a nabuduci tyzden si kupujem NB a tam tiez chcem vyskusat linux pretoze je zadarmo
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 17.02.2007 | 22:45
          Peter S.   Návštevník
          no ked už ideš kupovať notebook, tak si prever či ti na tom pôjde linux, lepšie teraz tomu venovať hodinu ako potom stráviť 10 hodin pokúšaním sa rozchodiť to, a nakoniec skončiš frustrovaný že ten linux je nanič.
          Inak z hľadiska užívateľa je linux rovnako prívetivý ako windows, ale z hľadiska administrácie, možno by sa ti zišiel niekto kto tomu aspon trochu rozumie...
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 17.02.2007 | 22:56
            Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
            Tak Jest
            sudo apt-get remove windows
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 17.02.2007 | 23:39
            rroossii   Návštevník
            no na tom NB je ako zaklad dodavany linux....
            • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 17.02.2007 | 23:44
              Peter S.   Návštevník
              ktorá distribúcia? dúfam, že je to tam seriozne nainštalované a mimochodom aká značka to je a model? - ak môžeš prezradiť
              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 00:03
                rroossii   Návštevník
                FS V3205 na stranke hej.sk tam je ale aj na inych
                • Linux bez p[roblemov len na AMD K9L 23.02.2007 | 15:40
                  peto   Návštevník
                  CRN Interview: AMD CEO Hector Ruiz0 a efom marketingu AMD Henri Richard-om
                  CRN: Aka bola je miera rastu Linux-oveho business-u?

                  RICHARD: Linux bol pre nas vzdy pevnostou. Ludia co pouzivaju Linux na pocitacoch a serveroch su ludia s nekonvencym myslenim. Prave preto ich to casto taha k tomu stat sa partnermi AMD.Do jednej z najsilnejsich oblasti Linux-u je HPC, kde investujeme trvalo.Prave sme otvorili vyvojove centrum Software-u v Redmond-e v state Washington, s pokracujeme v uzskej spolupraci s Red Hat-om a Novell SUSE na vylepsovani Barcelona-y. V nasledujucej verzii Red Hat-u uvidite optimalizacie pre AMD CPU a platformy, v miere aka je urobene prvy raz (pozn. partnerom pre Drazdansko/Austinsky K8 a Linux bolo Norinberske SUSE)
                  RICHARD: Barcelona je naplanovana na koniec Q2 2007 s dostuponostopu pocas Q3 2007.
                  http://www.crn.com.au/story.aspx?CIID=73837&src=site-marq

                  To ale priamo koresponduje
                  20.04.2006 13:38

                  AMD chce zalozit ssvetove centrum OS znalosti v Drazdanoch. V Operating System Research Center (OSRC), team vedeny exsefa vyvoja SUSE Chris-om Schläger-om bude robit spolu s navrharmi CPU na "optimalizaii buducich generacii microprocessorov AMD na poziadavky modernych OS"
                  http://www.heise.de/english/newsticker/news/72178

                  Podla popisu prace navrhara nastrojov , tento clovek nebude len navrhovat Linux-ove nastroje pre AMD CPU, ale tie pomahatoptimalizovat CPU pre Linux.
                  http://www.heise.de/english/newsticker/news/72169
                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 11.03.2007 | 12:13
                  bilko   Návštevník
                  tento notebook mam ja, kupil som ho pred tyzdnom, linux tam je len live cd, takze som tam dal suse linux 10.2 (ina distribucia). neviem na nom rozchodit rozlisenie , malo by byt 1280 na 800 a je len 1024 na 768. inak pekne ide, len tam musis dat inu distribuciu
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 00:25
      Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
      Už to spomínam x-tý krát, každý kto používa Linux prejde tromi základnými fázami: V prvej sa mu páči niečo nové, v druhej nadáva na Linux lebo mu nič nejde a v tretej len dolaďuje systém.

      Robím s Windowsom od verzie 3.11 (predtým bez GUI MS-DOS 6.2), opravujem inštalačky Windowsu po firmách a viem hneď, či systém vydrží alebo nie. Mám správnu kombináciu programov na to, aby aj Windows dlhšie držal po kope.

      Po čase (a to mám Linux len 2 roky) som prišiel k záveru, že OS Linux je geniálne navrhnutý a dotiahnutý do konca. Osobitne programy (balíky) a konfigy, čo viac dodať. Čo sa týka distra odporúčam len dve: SuSE a Ubuntu, ktoré aktívne využívam a posúvam svojim známim (nespokojným Windowsákom).

      Keby sme sa učili Linux namiesto Windowsu od základov, teraz by sme riešili Windows a nie Linux. Mali by sme svoje zaužívané kvalitné OSS programy, nahodili by sme si cracknutú Cedegu k cracknutým Windows gamesom a nič by nám nechýbalo. Ja som single Linuxák a riešil som Linux za 2 roky viac hodín ako niekto za päť rokov. :-)
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 00:34
        Avatar Pavel Q4OS KDE  Administrátor
        A ešte ma napalo niečo: Linux je ťažší na začiatku ale ľahší na "konci". Keď chceš aby ti Windows držal po kope musíš nahodiť kombináciu: Čistič súborov, čistič registrov, oprava systému, antivirák, firewall, antispyware, defragmentácia. Keď chceš nahodiť kvalitný soft musíš nájsť aktuálny shareware soft (freeware ti to nezaručí), nahodiť crack a používať ho. V Ubuntu/Debian distre zadáš sudo apt-get install soft a máš po starostiach, neťaháš nič z domovsekj stránky a o cracku na OSS soft ani nehovorím. :-D
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 10:24
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        > Keby sme sa učili Linux namiesto Windowsu od základov, teraz by sme riešili Windows a nie Linux.

        ja si myslím že keby sa Linux učí od základov tak by sme tu Windows vôbec neriešili.
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 16:03
        Martin   Návštevník
        ... každý kto používa Linux prejde tromi základnými fázami: V prvej sa mu páči niečo nové, v druhej nadáva na Linux lebo mu nič nejde a v tretej len dolaďuje systém.

        V optimálnom prípade prvá fáza plynule prejde do tretej a druhá sa ani v náznaku neobjaví, a v úplne ideálnom prvá a tretia splynú... :)
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 21:24
          WlaSaTy   Návštevník
          pokial tomu tak bude, tak sa linux nikdy nepresadi na poli desktopu. ja linux jednoducho pouzivam a v pripade potreby si ho prestavim, nainstalujem potrebne programy alebo sluzby ale v ziadnom pripade nemam tu tretiu fazu na ukor zakladnej poziadavky ktora je nadradena. bez nej sa jednoducho neda pouzivat ziaden hw.
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 16:25
      Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
      Skus kupit novy disk na domace distro Linuxu, sprav dual boot s winom a na notas si nainstaluj Linux. Sam uvidis, ako budes napredovat a z bezneho uzivatela sa z Teba stane spravca dvoch systemov(na domacom desktope). A ako pochopis, o com ten Linux a Okienka su a aky je medzi nimi rozdiel. Ked si trafil na tuto stranku, trafis neskor aj na ine adekvatne Tvojej distribucii a veci pojdu same ako maju. Ved ani jeden z ucastnikov tohoto fora neskoncil na nejakej univerzite katedru informatiky-specializacia Linux. Vsetci sme v podstate samoukovia(vdaka Bohu za internet).
      Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 17:01
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        > (vdaka Bohu za internet)

        myslim, ze mas na mysli World Wide Web a chces podakovat panovi Tim Berners-Lee
        Debian. apt-get into it…
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 18:45
          Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
          Jemu mozes podakovat Ty :-)
          Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 18.02.2007 | 18:59
      Avatar ops   Používateľ
      ked neni na blysku nejaky skuseny clovek, ktory nikdy neinstaloval OS , neformatoval(nerobil s diskmi)
      ten nech podla mna zostane na tom jak je. s linuxom obzvlast neskusal hokusy-pokusy zaciatocnikov . co mozno niekedy zbabru (mozno som niekoho urazil) .ja mam suse a mne instalacie nerobia velke problemy. ale nechcem sa vychvalovat.
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 00:15
        Avatar zemkooo openSUSE, PC-BSD  Používateľ
        SuSe je podla mna najlepsie distro pre zaciatocnika a instalacia je uplne jednoducha vec.. Mam na teba jednu otazocku - preco stale pouzivas 10.1 ? 10.2 je o dost lepsia...
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 00:29
          rroossii   Návštevník
          co s tym 10.1 ci 10.2, chcem sa spytat este, som bezny uzivatel a nemam sa chut ucit nejake prikazove riadky z toho mi az nocna mora naskakuje si pamatam ked sme robili pascala uz nidky viac ziadne prikazy vsetko chcem pekne vyriesit myskou da sa to v linuxe??
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 01:08
            Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
            Zapomen (Linux bez terminalu neexistuje)!!! Ak sa neces ucit, do linuxu ani nezakopni!!! Neochota ucit sa je ako jazda na stacionarnom bicykli!!!
            sudo apt-get remove windows
            • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 01:21
              rroossii   Návštevník
              no to je dost blbe na linuxe, ked chce byt rozsireny tak musi pocitat s tym ze clovek by sa ho mal vediet naucit pouzivat bez toho aby si musel pamatat nejake kody, ked som si kukol ten clanok kde je 180zakladnych prikazov tak mi az prislo zle, fakt tohot roku mam tolko ucenia na prijmacky a nemam cas sa teraz zaoberat este priakzmi linuxu
              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 01:37
                Avatar gUbA Ubuntu, Debian  Používateľ
                Ako dlho ti trvalo, kym si sa naucil ovladat windows?
                Je to iba mylna predstava dlhydobých pouzivatelov woknowsu, ze linux je neprehladna haraburda! Prave naopak, ked skusis linux a trosku ho spoznaz, zistis, ze mam pravdu!!!
                PS: Pre spravovanie linuxu ti postaci par prikazov (bezny uzivatel :) ), drivu vacsinu prikazov nebudes nikdy potrebovat ;)!!!
                Prajem vela zdaru, odhodlania a chudi do ucenia :) !
                sudo apt-get remove windows
                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 01:47
                  rroossii   Návštevník
                  preco vlastne linux vobec potrebuje nejake prikazy?? ved windows nepotrebuje ani jeden
                  • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 02:29
                    Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                    lebo tie prikazy vykonavaju klikatka ... ja som bol tiez proti a dnes kopirujem songy na MP3 player v konzole :D konzola je ako droga :D
                    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 07:08
                      Avatar Róbert Dúbravský PC Debian alebo Ubuntu - servery Debian  Používateľ
                      Na ten notebook s linuxom si treba dať bacha, aj keď všeobecne FS je na tom ok. Ja som tiež kupoval notas Acer 2413 s linuxom, lenže objednával som linux v práci cez prestávku, v rýchlosti som objednal nesprávny Acer 2433 tiež s Linuxom. Lenže v tom prvom bola chipset intel 855 a v tom šitový Sis. (3D 0 bodov). Ten linux konkretne acer to je miesto Dosu len na vyskúšanie funkčnosti PC, zrelé rovno na format. Tak že predávam notebook. A kupujem druhý Acer s vlastnou grafikou.
                  • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 22:36
                    Avatar srigi   Používateľ
                    No to nie je pravda, lebo ja vo Win encodujem mp3-jky cez prikazovy riadok.
                  • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 17:35
                    Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                    Na to uz prisiel aj MS, ze prikazovy riadok je super vec: viz jeho najnovsia technologia
                    Powershell, povodne Monad ;) .
                    Only man who sells empty boxes is the undertaker.
                    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 18:20
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      fuj powershell
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 22.02.2007 | 14:52
                        Avatar Ladislav Michnovic SuSE  Používateľ
                        Netvrdim, ze powershell je dobry alebo nedobry. Len som chcel poukazat na to, ze shell a skriptovanie nie je nieco, co by nebolo vhodne pre vsetkych.
                        Only man who sells empty boxes is the undertaker.
              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 09:11
                Peter S.   Návštevník
                na 180 príkazov zabudni, ale poviem ti iný príklad - upgradoval som gimp a po upgrade nešiel naštartovať. Čo by si robil vo Windowse? Ja som si otvoril konzolu napísal gimp a gimp sa zase neotvoril ale hodil tam nejakú chybovú hlášku. Ani tej som nejako nerozumel alo skopiroval som ju do google a do minúty som našiel riešenie a za ďalších 20 sekúnd to bolo urobené. Je niečo také možné vo windowse?
                dalšia výhoda CLI je skriptovanie - to má cenu zlata....
              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 20.02.2007 | 12:22
                Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                To co sa da spravit pomocou myse vo windofse sa da aj v Linux, ale pomocou konzoly sa v Linuxe da aj ovela viac a ovela rychlejsie. Tich 180 prikazov sa ucit nemusis. Budes si klikat mysou a na nete budes hladat riesenia na nejake problemy (preco nieco nejde a ako to pojde) a tam najdes prikazy do konzoly.... a zistis, ze je to jednoduchsie.... odpor voci prikazovemu riadku sa casom vypari
                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 15.03.2007 | 01:43
                  digi   Návštevník
                  pocuvajte borci polozim vam zakladnu otazku,
                  ked si niekedy kupili video, kolky z vas studovali navod na pouzitie? typnem si z 90% nikto! jedine, ked ste nieco potrebovali a nevedeli ste ako na to.
                  Na mrkwosrote je dobre to, ze je velmi intuitivny, cize 90% veci jednoducho odklikate a este k nemu mate plne prelozeni help ( okrem utrob systemu ) a navod na pouzitie je vlastne len propagacna brozura.
                  K linuxu ( napr. SUSE krabic. verzia ) dostanene cca 400 stranovu knihu, ktoru keby ste si mali citat a skusat, tak aby ste stoho aj nieco vedeli, tak nad nou stravite aspon polroka, a este potrebujete sem-tam surfnut, pretoze podstatne veci vnej urcite nenajdete, vcelku je dobra tak na podlozenie kyvajuceho stola a 62% obyvatelov Sk internet doma nema.
                  Takze zalezi na kazdom jednotlivcovi ci chce OS len pouzivat, alebo sa mu aj venovat.
                  Okrem toho, ja pouzivam dualboot ( lin + win ) a nemam neake vacsie problemy ani s jednym OS, snat len to ze sw ktory najviac pouzivam nemozem zohnat pod linux napr. poloprof. strih videa, alebo profesionalne programovanie CAD/CAM ako je EdgeCam alebo Alpha Cam alebo Rhinoceros ( a to zase nieje uplna spicka, avsak cenovo dostupna ) .
                  Co sa tyka tej udrzby MSWin, zas ho tolko nedehonestujte, robim s dost narocnymi SW a udrzbe sa venujem max. 1krat za mesiac, pretoze kopu veci sa da nastavit pri vypinani PC.
                  Nakoniec len moj sukromny nazor, da sa velmi dobre a konfortne pouzivat aj XP ( teda vlastne len Xp ), napriek tomu stavba linuxu je daleko lepsia i daleko menej narocnejsia na HW.
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 19.02.2007 | 17:44
            joe   Návštevník
            OpenSuse 10.2, dokonca 64 bit kvôli rýchlosti spracovávania raw formátu v Gimpe.
            Príkazový riadok som od inštalácie nepoužil. Všetko čo potrebujem mi ide hneď po inštalácii, s miernou podporou komunity OpenSuse čo sa týka multimédií a grafiky.
            Návody sú spracované už roky, obmieňajú sa od verzie k verzii, spojazdniť multimédiá nie je naozaj problém ani pre začiatočníka v Linuxe ako som ja.
            Priznám sa, že Linux sa mi páči, je jednoduchý na ovládanie, prehľadný, je free, ale na učenie sa celého systému nemám čas a radšej využijem služby nejakej distribúcie.
            Začínal som so SUSe 9.3, ktorú som si kúpil aj s manuálom a podporou za 3000 a neľutujem. Od Windowsu ma odradil fakt, že som mal pocit, že počítač za ktorým sedím nepatrí mne, ale niekomu inému, kto sa aspoň cez plece pozerá čo robím.
            Nie som už taký mladý a cítil by som sa voči autorom softu trápne, aby som si zhňal cracky na komerčné programy keď v Linuxe je všetko čo chcem free, s tým že keď sa mi niečo páči stačí mi kliknúť a vyplniť formulár Donation.
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 20.02.2007 | 12:57
      Avatar hurfo Ubuntu 6.10  Používateľ
      Ja sa len opytam:
      Je Ferari vhodne pre ludi ktori jazdia na Skodovke?
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 20.02.2007 | 14:56
        Avatar Plado ubuntu  Používateľ
        Neporovnavaj M$ so skodoukou a stodvacinu s windowsom! to sa neda! Skodovecku opravis aj na kolene. Je to spolahlive auto a ked sa ti s nim nieco stane nepotrebujes servis
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 19:55
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Zaujímalo by ma ako ste začínali s Linuxom...
        Ja som ešte stále začiatočník, hoci dianie okolo Linuxu a tak, už nejakú dlhšiu dobu sledujem. Zo začiatku sa mi zdá používanie Linuxu cez shell dosť zložité (napr. raz som sa pýtal ako mountnuť disk, odpoveď bola: mount /dev/hdaX, ale zabudli mi ešte povedať, že najprv je treba spraviť priečinok a pri ntfs je mount iný -> odkiaľ som ta ja mal vedieť? :P ), mali ste aj vy taký pocit, keď ste s ním začínali? Trvalo dlho, kým ste vedeli Linux (bežné používanie, nastavovanie,..) bez väčších problémov ovládať (hoci to je asi dosť individuálne)?
        Ja som Linux ešte len skúšal z live CDs, ale už dlho som jeho VERY BIG fan. Len, keď som sa ho pred vyše polrokom pokúšal inštalovať, raz mi nevedelo prečítať 2.CD (SuSE), pri Mandrakeovi som nemal ovládače od VGA a keďže som nemal net (pozn. mám ho asi mesiac), bolo po Linuxe :( . Ale už sa neviem dočkať...už čochvíľa ho nainštalujem :) .
        Mimochodom Linux sa bez netu asi ani nedá normálne používať, resp. jeho možnosti sú potom veľmi obmedzené ...
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 20:01
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          > Mimochodom Linux sa bez netu asi ani nedá normálne používať, resp. jeho možnosti sú potom veľmi obmedzené ...

          a co mozes robit na windowse bez netu a v linuxe nie? ja ked som presiel na dennodenne pouzivanie linuxu, tak som bol offline a nemal som pocit, ze by som bol o nieco ukrateny (ale mozno to bolo tym, ze som linux uz ovladal velmi dobre).
          Debian. apt-get into it…
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 20:05
          Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
          Myslím hlavne to doinštalovanie ďalších programov a pod. A keď nemáš nejakého kamaráta, ktorý ho ovláda, tak Ti dosť chýbajú aj fóra, keď Ti niečo nefunguje. A tiež ma napadli tie ovládače, ale to už záleží na distre.
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 22:08
            Avatar srigi   Používateľ
            Ale Win je na tom uplne tak isto. Bez third-party programov nerozbehas DivX-i, nemas slusny browser, nemas slusny napalovaci prog a pod. Ak si stiahnes 2DVD ediciu Debian-u, tak bez netu velmi dlho vydrzis (okram multimedii).

            Pri windowsoch sa mylne mnoho ludi domnieva, ze je pouzitelne aj bez netu, ale nie je. Ta domnienka je sposobena jeho velkou rozsirenostou -> nera ma kamos doma, Operu mam kdesi na CD, kodeky su na disku. Preto sa potom tvrdi, ze Win je funkcny aj bez netu.
            • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 20:24
              Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
              to nieje tak celkom pravda.....
              Win je naozaj funkčný aj bez netu. A nieje to preto lebo mám kamoša čo ma zásobuje softom.

              JEňe to hlavne preto akým spôsobom funguje inštalácia nového softu. Každý program si nesie všetko potrebné so sebou v inštalačke. Samozrejme že tu sú nejaké "závisloti" ako DX, NetF, kodeky, flash... Ale v zásade to funguje takto:
              1: úbohý user nainstaluje win (alebo mu ho niekto nainstaluje)
              2: na druhý deň keď zistí že mu tam nič nejde uteká s USB klúčom do internetky
              3: v internetke natahá (slunecnice.cz a pod...) ovládače na grafiku, DX, NF, kodeky, flash, a k tomu crack-y, antivirák a prehliadač.
              4: cestou domov sa stavý u kamoša pre hry a crack-y ab mohli poobede drtiť
              5: dojde domov všetko nainštaluje (xxx reštartou) apo dvoch hodinách obaja spokojne drtia WIII a podobne.

              A VŠETKO TO ZVLADOL ZA 1 DEŇ

              a vo väčšine prípadou to všetko funguje jak má

              6: o týždeň má na PC kopu výrusou a pc nejde - tak reinštaluje win a znova to všetko nahodí ale tentokrát mu kamoš poradí že nech spravý zálohu partície cez NORTON GHOST. Keď sa mu win zase rozbie tak ho má za 10 min obnovený zo všetkým a môžu spokojne DRTIŤ ďalej.

              a tak DRTIA OBAJA spokojne celú základnú a strednú školu (daktorý závisláci aj celý život) a nič ich netrápi.

              Pretože ludia považujú za úplne bežné že keď potrebujú nejaký soft tak si ho proste napália aj s crackom a používajú.
              Mnoho ludí má takto na kompe "freesoft" aj za niekolko 100000 korún...

              tomolc

              PS:
              windows naozaj nepotrebuje internet, pretože internet je dnes dostupný v školách a v kaviarňach. takže ak ho niekto aj nemá tak sa k nemu lahko dostane.

              V linuxe sa bez netu NAOZAJ nepohnete.
              Áno možem mať xDVD debianu ale keď budem chciet nejaký soft čo tam nieje tak aj keď si ho stiahnem v kaviarni tak doma mi budú chýbať závislosti.....
              a naviše VŠETKY VEDOMOSTI (manuáli ako čo rozbehať) o linuxe sú na internete. Hej možem si kúpiť knižky o linuxe ale tam sa povečine neriešia problémi...
              tomolc
              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 20:39
                Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
                a ešte doplním

                Nebudme pokrytecký ale ohladom toho nelegálneho softu je to na linuxe podobné aspoň v kategórii bežný užívatel.

                Vela ludí na linuxe hraje cez cedegu nelegálne zýskané win hry, stahuje desiatky filmou a mp3, niektorý dokonca robia cracky na win foft v linuxen....

                tomolc

                tomolc
                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 26.02.2007 | 10:20
                  Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
                  Software na linux si mozes takisto stiahnut cez internet a napalit na CD apod., napr. debian balicky -> http://www.debian.org/distrib/packages. Potom to spustis jednoducho kliknutim na subor a program sa ti nainstaluje :)
                  • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 13.03.2007 | 20:58
                    Avatar srigi   Používateľ
                    JJ je to iba odlisna filozofia. Napr. v SuSE som si vsetko k MPlayeru stiahol ako rpm packages iba 1x a po reinstale som to nahodil v pohode off-line. IMHO argumentovat zavislostami je aj nie je relevantne. Napokon upadtovat winshit bez netu nejde.
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 13.03.2007 | 16:46
          REONxsp   Návštevník
          Linux som začal používať pred cca 2 rokmi - Mandrake 10.1. Šiel som do toho plný odhodlania a zvedavosti, ako to pôjde, čo na tom pôjde, čo nepôjde, proste som chcel spoznať niečo nové a niečo slobodné. Inštalácia - nainštalovalo sa to v podstate samo, hovorím si:"fajn...". Skúšam hudbu, filmy, open office... všetko ide. Hovorím si:"fajn". Skúšam hru (Doom 3), nejde. Inštalačka je pre Linux, postupujem správne, aj tak nejde...ako zistím, čo tomu je?! Spustím konzolu, spustím Doom 3 (sh doom3) a hneď vidím, že tomu akosi chýba OpenGL - to je zrejme v ovládačoch... asi ich nemám kompletné (resp. iba nejaké generické)...tak idem na www.nvidia.com, stiahnem ovládače, nainštalujem podľa postupu, spustím grafické rozhranie, spustím Doom 3 - IDE! V tejto chvíli som si uvedomil, aká perfektná vymoženosť tá konzola vlastne je...a to som sa jej na začiatku tiež pomerne bál. Také boli moje začiatky. Ale je jasné, že prístup na internet mnoho problémov pomôže odstrániť veľmi veľmi rýchlo. Stále sa ešte len učím, fóra využívam veľmi často (častokrát len preto, aby som sa uistil, či niečo robím dobre).
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 21:20
      Avatar Mihalko Kubuntu 8.04  Používateľ
      Ja som s linuxom zacinal sam bol som odkazany len na fora. Teraz win.... pouzivam len v skole. Ked sa cloveku chce nema problem sa z linuxom naucit robit (aj s prikazovym riadkom). Len to je trochu casovo narocnejsie ale stoji to zato.
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 21:40
        Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
        Ja tiež začínam sám.
        A tie fóra sú dosť veľká pomoc. Ak však nemáš net, tak potom Ti fóra nepomôžu :P Ale už dosť bolo k tomu...
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 21.02.2007 | 22:12
        Avatar srigi   Používateľ
        Myslim, ze je to rovnako casovo narocne ako pri Win. Nepoznam cloveka, ktory sadol za PC s Win a vedel s nim hned pracovat. S win som sa naucil pracovat rovnako ako dnes s Linuxom - cez web fora a pod.
        Prechadzam fora a wiki stranky, ale az sa to raz naucim, budem takisto sebavedomo pouzivat Linux ako dnes Windows.
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 23.02.2007 | 00:12
      Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 23.02.2007 | 15:03
        WlaSaTy   Návštevník
        toto bol najcennejsi poznatok na celej tejto diskusii. jasne vysvetlene, odovodnene a samozrejme podane bez zbytocnych impresii.

        skoda ze v tom chyba aspon stipka pravdy.
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 23.02.2007 | 18:02
          Avatar nahnevaný mladý muž gNewSense  Používateľ
          tiež si myslím
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 23.02.2007 | 23:29
            Avatar salieri19 susue 11.3, kde 4.x  Používateľ
            otazka čo su zakladne veci? spustit pc ? napisat vo worde alebo openoffice? pustit si muziku? video? dvd? spustit nejaku hru program ? (napalovanie bereiem uz pre niektorych niečo extra :D ) ak toto tak ano. ako mam vysvetlit beznemu uzivatelovi ze nema na winšrote naštevovat blbe stranky :D otvarat nezname subory? defragmentovat disk, raz za čas použit ...program na vyčistenie winšrotika a disku? prekontrolovat sem tam proti nejakemu trojanovi ,červovi ,adt..? neviem ked mnohym toto poviem ak chu udržat winšrot dlhšie funkčny ty sa zhrozia a začnu si to zapisovat (alebo to nechaju tak alebo horsie na mna hh). podla man linux je viac vhodny. pre info mnohych bezny uzivatel si asi nebude vediet ani nahodit windows a linux .. pekny večer . bodka
            • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 23.02.2007 | 23:39
              Avatar srigi   Používateľ
              jj, tiez si myslim, ze na tie zakladne ukony je Linux vhodnejsi ako widle, lebo Linux ma blizsie ku takemu BLACK-BOX-u, je transparentnejsi. Len dostat ho do takehoto stavu je pre BFU nadludsky vykon.
            • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 11:51
              Avatar Plado ubuntu  Používateľ
              Súhlasim s tebou... Zatial čo som si všimol Linux používaju užívatelia, ktorí dlho fičali na (ako vravíš) winšrote. Dokázali v nom všetko, čo sa dalo a chceli ísť ďalej, čo "winšrot" neumožnil a tak skúsili Linux. Bežní uživatelia nevedia s PC absolútne nič. Všetky kroky pre nejakú činnosť majú nabiflene, alebo dokonca niekde napísane. A defragmentácia, alebo iná údržba im je cudzia. Ak sa niečo stane, zavolajú známemu, ktorí sa tomu viac venuje a on im ten winšrot preinštaluje. Bolo by zaujimave najakému takémuto užívateľovi nainštalovať miesto win Linux. Pravdepodobne by "skúsenejšieho užívateľa" nemusel "bežný užívateľ" tak často volať kôli servisu OS a tento "bežný užívateľ" by si rozdiel ani nevšimol.
              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 13:51
                Avatar stranger Xubuntu, FreeBSD  Používateľ
                Hned by si to vsimli, ze tam nemaju widle. Nemohli by najst IE a nesli by im tam cracknute programy na napalovanie filmov a cracknute hry. A o tom to je. Ze maju aj XP nelegalne, tak to je samozrejmost.
                Linux is for people who hate Windows, FreeBSD is for people who like Unix. The answer is Ubuntu.
                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 14:44
                  Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                  To IE by si urcite nevsimli.... poslednim pár uzivatelom, co som im instaloval win som nainstaloval aj operu a vysvetlil, ze IE je blud a radsej maju pouzivat operu.... pochvaluju si. Na taky radikalny krok ako je instalacia Linuxu som sa neodvazil, pretoze v tomto OS som zaciatocnik. A k tim cracknutim programom na napalovanie filmov a cracknutim hram.... ved existuje wine a cedega (pravdepodobne cracknuta)
                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 14:47
                  Avatar Plado ubuntu  Používateľ
                  ale zase otazka znie, ze naco by sme sirili Linux, ktory by sa pouzival na sirenie ilegalneho SW ak na to uplne postacuje windows
                  • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 14:49
                    Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
                    Cedegu, treba cracknuť už len preto, aby sa ti nemohol dajaky Widozak smiať, že pod Linuxom niesu cracky. Dokaz ze pod Linuxom je vsetko.

                    LOL ROFL

                    (len taky vyplod)
                    There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
                    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 15:43
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ROFL kraknut cedegu ked je jej testovacia verzia zdarma a wine je viac popredu ako cela cedega.

                      ale komercneho SW pre linux je viacej, dokonca aj kvalitneho (Oracle, SAP, SAPDB, komercne hry, komercne CRM, ...). zaujimalo by ma ze ktory frajer dokaze craknut napriklad oracle (viem ze do 1Gb je 10i zdarma vo verzii XE pre x86) alebo taky SAP, myslim ze taky clovek by sa stal medializovanou hviezdou a buducnost by mal zabezpecenu. dokonca priamo u vyrobcov daneho SW.
                      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 17:32
                        Avatar salieri19 susue 11.3, kde 4.x  Používateľ
                        cedega by mala mat asi vlastnu kapitolu :D a s tym IE tiez nesuhlasim lebo už aj bezny uzivatel dokonca :D nepouziva IE .. neviem ale so svojho okolia nepoznam nikoho :X a to je čo povedat.. a čo sa tyka teda toho crack tiez nesuhlasim je mi pohodlnejsie si len nainstalovat program prip stiahnut.. ako keby som mal este hl crack. hl keygen, pripade vytvarat image .. ak sa mi bude niekto smiat ze nemam tolko cracknutych veci na linuxe tak je muro s prepačenim :)
                        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 21:27
                          karol   Návštevník
                          Ja som začal s linuxom pracovať tak pred polrokom (odkedy mám nový NB). Dal som sa na Linux nahovoriť od kamoša, ktorý naňho nedá dopustiť. (On už asi aj oľutoval, že ma na to nahovoril, pretože som ho potom otravoval s každou maličkosťou. ) Vyskúšal som niekoľko distribúcií, od Knoppixu, cez Suse a skončil som na Mandrive. Knoppix mal niekoľko nevýhod, o ktorých sa nebudem rozpisovať, Suse bol neskutočne pomalý, na desktope s 266 MHz procesorom 320MB RAM a s win XP sa mi spustil OpenOffice asi za tretinu času ako na NB s 1460 MHz procesorom 256 MB RAM pod Suse linux. Ten Suse proste brzdil celý systém. Graf vyťaženia procesoru aj pri bežnej činnosti vyzeral ako IČ spektrum, väčšinu času sa vyťaženie blížilo 100%. Ten Suse ma vážne štval. Potom som skončil na Mandrive, ktorá se super a na tú zase ja nedám dopustiť. Je pravda, že linux sa absolútne nezaobíde bez internetu, čokoľvek chcem nainštalovať, musím byť pripojený. Ono by to nebol taký problém, keby sa to pripojenie dalo tak jednoducho zrealizovať. Keď som totiž kupoval NB, neuvedomil som si, že výrobcovia súčiastok, hlavne niektorých čipov, neposkytujú dosť informácií na výrobu ovládačov a teda pre niektoré komponenty nie je možné vyrobiť linuxový ovládač. Tak to bolo aj s jedným wirelles čipom firmy Broadcom BCM4311. Spojazdnenie internetového pripojenia mi trvalo celých 4,5 mesiaca, čas, za ktorý by to väčšina vzdala a vrátila sa ku cracnutému windowsu. Bol to začarovaný kruh. Na stiahnutie potrebného softvéru a preskúmanie takýchto diskusných fór, kde ľudia riešia podobné problémy, som potreboval fungujúce pripojenie. Na to, aby som ho však nadviazal, by som musel byť pripojený. (hlava XX). Nakoniec po získaní najnutnejšieho softu (via kamoš) som tú vysielačku spojazdnil behom jednoho víkendu písania do príkazového riadku podľa návodu a odvtedy to bezchybne funguje. Všetkým môžem odporučiť iba jediné : Ak chcete začať s linuxom, je dobré, ak je vo vašom okolí niekto, kto sa tomu rozumie a kto vám v začiatkoch poradí. Oplatí sa poslať tých američanov (oknárov) konečne z európskych počítačov.
                          Asi najväčším hendikepom linuxu je pravdepodobne správa software. Skutočne tu nie je možné doniesť jeden inštalačný exáč , stláčať enter a za minútu je soft nainštalovaný. Toto podľa mňa odrádza väčšinu užívateľov a tí sa radšej rozhodujú pre cracnuté verzie windows. Je to možno dobrý návrh aj pre vývojárov linuxových produktov, aby zvážili, či by nebolo vhodnejšie prejsť na "windowsovský" systém inštalácie programov.

                          V celku som s linuxom spokojný, aj keď mám dojem, že je celkovo pomalší ako windows XP hoci aj na slabšom počítači. Neviem, čím to je.
                          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 22:16
                            Avatar salieri19 susue 11.3, kde 4.x  Používateľ
                            a co rpm baličky ?????? to bolo pre mna vykupenie ked som zacinal stacil enter a bolo hotovo ..
                            • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 22:30
                              WlaSaTy   Návštevník
                              ale nie, on narazal na to ze winblows nepouzivaju balickovaci system a kazda nainstalovana aplikacia zavlecie bordel do systemu cim sa zvysuje nestabilita a potreba reinstalacie.

                              neviete kedy bude mat windows tak jednoduchy balickovaci system ako rpm alebo deb, popripade tak inteligentny ako emerge? ale, koho to predsa zaujima :-)
                              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 22:53
                                karol   Návštevník
                                rpm balíčky sú dobrá vec, ale vyžadujú si dve veci:
                                1) pripojenie do internetu
                                a
                                2) na požadovaný soft musia existovať.
                                S tým pripojením do internetu myslím prenos rpm na tretí počítač, ktorý je povedzme z bezpečnostných dôvodov od internetu izolovaný. Nie je možné na USB kľúč naťahať software a jednoducho ho nainštalovať na treťom nepripojenom počítači.
                                Samozrejme, že na tomto, pripojenom počítači, nie je problém dostupné rpm-ka stiahnuť a nechať doriešiť závislosti za seba. To je pohodlné.
                                Ďalšia vec je dostupnosť niektorých programov vo forme binárnych balíkov, napríklad program Xemr (simulácia EPR spektier) som stiahol iba zdroják ktorý mi je nanič. Hoci som aj našiel na nete stránku, ponúkajúcu rpm tohto softu, ale medzičasom bola zrušená. Smola.
                                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 23:16
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  mozes to nejako dolozit? kedysi ked som este pouzival redhat aj s rpm, tak som dokazal existovat bez priameho napojenia na internet.

                                  a to s tym zdrojakom, myslim ze clanky o tom ako sa da instalovat zo zdrojovych kodov hovoria o niecom inom ako tvrdis ty.
                                • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 23:19
                                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                                  > S tým pripojením do internetu myslím prenos rpm na tretí počítač, ktorý je povedzme z bezpečnostných dôvodov od internetu izolovaný.

                                  naozaj je potrebne vytiahnut aj kabel? riesenie je firewall alebo pristup len cez nejake proxy (napr. apt-cacher)

                                  > Nie je možné na USB kľúč naťahať software a jednoducho ho nainštalovať na treťom nepripojenom počítači.

                                  viem, ze apt dokaze len stiahnut baliky so vsetkymi zavislostami bez instalacie.
                                  Debian. apt-get into it…
                                  • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 25.02.2007 | 10:21
                                    karol   Návštevník
                                    Ďakujem za radu, vyskúšam. Vieš, v linuxe nepracujem dlho, takže to bude asi tým.
                              • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 13.03.2007 | 22:37
                                arch   Návštevník
                                Zapomel jste na pacmana z archlinuxu (vyborny a zatim bezchybny , mam aktualni arch zatim asi jen 1/2 roku :)

                                novackum doporucuju koupi nejake knihy o linuxu (pro zacatecniky a tredne pokrocile)

                                k instalaci linuxu misto windows: ono by to jelo nejakou dobu nez by neprisla nejaka navsteva a nechtela neco doinstalovat, pochlubit se treba s fotkama a hle on tam neni prohlizec faxu atd.
                                o spousteni exe bez wine , cedegy ani nemluvim:)
                                takovi uzivatele vetsinou ani nevedi, ze tam maji nainstalovany windows a na co tam je ale stejne chteji pouzivat to, co maji jejich znami
    • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 24.02.2007 | 21:21
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      Najvecsia sranda, je ked, sa instaluje Wirdo$ a pocas instalacie tam behaju reklamy, aky je Shitdose dobry...brasko ked videl instalaciu Linuxu SuSE 10.2, tak povedal, konečne tie reklamy neklamu, a mal pravdu! :)
      • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 14.03.2007 | 17:48
        matto   Návštevník
        cawko bavi ma praca s pc. na windowse uz viem nejako robit aspon si myslim ale strasne by som cel vyskusat linux mamUbuntu v. 6.06 ale tha trochu strach ze jak dam dual-boot atd. neviem ci som hoden si ho na instalovat ci daco nedobabrem a tak ta povedzte ci sa mi oplati???po co ja poznam ludi nikto nevie robit z linuxom bo hovoria ze k*k*tina
        ale ta oni su k*k*ti ked furt na tom windowsaku robia a aj tak vedia hovno. ta len tak sa pytam ci si nedobabrem pc po zaciatocnik som(z linuxom)???. :) zdar linuxu
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 14.03.2007 | 18:13
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          pouzi nejaku user friednly klikaciu distribuciu, zvycajne nastavia dobre aj dualboot.
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 16.03.2007 | 23:35
            karol   Návštevník
            Už to tu niekto povedal a je to pravde. Linux je rovnako user friendly ako windows, ale až po kompletnom nakonfigurovaní. To je rozdiel oproti windows. Tam konfigurácia trvá hodinu, v linuxe dostať to do funkčného stavu - aby tlačiareň netlačila len na zeleno, aby fubngovala wifikarta, aby bežala 3D akceleracia, aby išiel zvuk, aby fungovala hibernácia, na interny analogovy modem zabudni..... to trvá niekoľko týždňov pre menej skúseného človeka. Ale stojí to za to. Keď je systém dobre naladený, je radosť s tým pracovať, to mi ver.
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 14.03.2007 | 21:10
          Avatar srigi   Používateľ
          Predpokladom uspesneho naistalovania AKEHOKOLVEK Linuxu do dual-bootu je VOLNE "NEOPARTICIOVANE" miesto na HDD.
          • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 14.03.2007 | 21:35
            skywaker   Návštevník
            prave dnes som si instalnul suse 10.2, musim povedat super. som dlhodoby uzivatel linuxu ale osuse je super. mam to vyriesene tak ze mam dve disky. jeden sata2 na pci sata radici a druhy klasicky. na sata mam suse a na ide zas win a mam tam miesto a planujem ho vyuzit na gentoo. medzi diskami sa prepinam tak ze otvorim bednu prepojim kabel napajania z win disku na sata kde mam suse a uz som v lin. alebo naopak. vyhoda je taka ze ked som cely den v lin tak mi sa nenahrieva win disk a opacne. neviem ci to ma nejaky efekt:) prave sa mi pred mesiacom stalo ze som daco pobabral a nechce mi nahodit ziadny win od Xp a vyssie a ani Vista tak bezim na 2000. a mozem povedat ze MS to poriadne pobabral s XP a tiez aj s Vistou, no nic aspon viac miesta pre rozsirenie linuxu len zalezi na distribucii aku si clovek vyberie.
        • Re: je linux vhodny aj pre beznych ludi, kt. vedia robit iba zakladne veci s pocitacom? 15.03.2007 | 13:21
          Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
          Jediny problem, co pre teba moze byt je rozdelenie disku a vytvorenie particii pre linux pred zacatim instalacie. Radsej si na to niekoho zavolaj, kto sa tomu rozumie alebo si to predtym dobre nastutuduj.