niekolko otazok na debian

Sekcia: Aplikácie & Desktop 23.02.2007 | 15:33
Elven   Návštevník
taaaakze... som uzivatelom ubuntu a veci na nom zalozenych... ale tak chcel by som skusit klasika debiana 3.1r5...

a tu je moja zaplava otazok:

1) rozpozna grub okamzite aj windows?
2) aky download zvolit? mam rychle pripojenie do internetu
3) kde zozeniem nejaky manual na debian? teda hlavne by som potreboval sources.list
4) co by som este mal o tom vediet?
    • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 15:41
      Peter   Návštevník
      http://www.debian.org/
      Je tam nieco aj po slovesky.
      Grub neinstaluj ak ho uz mas.
      • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 16:00
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        jj grub mam ale tak asi sa mi prepise ten disk kde je nahodeny... ci nie?

        inak asi z debianu nic nebude. vobec mi nespoznalo sietovu kartu (mam na doske microstar s cipom nvidia nforce2)
        • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 16:29
          Avatar srigi   Používateľ
          Skus si stiahnut "netinstall CD". Ma 120MB a zvysok systemu si dotahuje z netu. Pred instalaciou si zadaj boot parameter (vyber jadra) "kernel26".
          • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 17:01
            martiN   Návštevník
            to bude mat tazke bez sietovky ;)
            • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 17:05
              Avatar srigi   Používateľ
              S kernel26 je velka sanca, ze sietovka pojde. Mozno prvy pokus bol s kernelom v2.4
    • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 22:19
      Avatar cimo Gentoo  Používateľ
      No podla mna je debian uz moc stary a neoplati sa ho instalovat lebo novy hardwer uz tazko rozozna.(Je to len moj nazor, kazdy ma iny)
      • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 22:25
        Avatar srigi   Používateľ
        Ved Debian moze byt stary jak Praha, podpora HW zavisi od kernelu (src modulov je kernel src).
    • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 22:44
      zeki   Návštevník
      Mal som na notebooku Ubuntu, donedavna. Presiel som na Debian Testing. Vsetko bolo OK, prechod bez problemov. Dokonca WiFi funguje spolahlivejsie ako pri Ubuntu.

      Problemy mam s CPU frequency scaling, pod Ubuntu som mohol znizit frekvenciu procesora, Debian ide stale naplno.
      Dalej mam zatial problem s hybernaciou a suspend. Nevie niekto poradit?
      P.S.
      Aha este aby som nezabudol firefox a thunderbird sa volaju inak. Spociatku mi trochu padalo iceweasel, ale po ugrade je to OK /zatial/
      • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 23:49
        Avatar srigi   Používateľ
        Frequency scaling rozbehas asi najrychlejsie tak, ze z /proc si vytiahnes .config.gz beziaceho jadra, stiahnes zdrojaky jadra a trocha doladis v make menuconfig konfiguraciu jadra. Zkompilujes nove jadro, nahodis moduly, updatnes boot-loader, a nainstalujes nejakeho daemona na skalovanie frekvencie (cpufreqd a pod.)

        Dost textu na tuto temu je na abclinuxu.cz, Arch-wiki a gento-handbook. Ak mas book je dobre rozbehat aj undervoltovanie CPU.
        • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 23:54
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          > Zkompilujes nove jadro, nahodis moduly

          a nestacili by tie distribucne? :)
          Debian. apt-get into it…
          • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 23:59
            Avatar srigi   Používateľ
            nooo ja mam za to, ze po make menuconfig a make nasleduje make modules_install
            Ale je pravda, ze inak som to ani neskusal, ak sa da inak, tak potom sa rad poucim :)
            • Re: niekolko otazok na debian 24.02.2007 | 00:02
              Avatar uid0 Debian  Používateľ
              ja som myslel aj bez toho zbytocneho kompilovania, po ktorom absolutne vypustas balickovanie
              Debian. apt-get into it…
              • Re: niekolko otazok na debian 24.02.2007 | 00:16
                Avatar srigi   Používateľ
                balickovanie nj to som zabudol, ale co ak Debian neponuka (co asi nakoniec pochybujem) jadro s CPU frequency scaling? Potom treba kompilovat.

                BTW uid0, neviem ci by si bol ochotny a schopny, nemohol by si do "databazy znalosti" hodit postup vytvarania Debian-ovskych balickov zo src? Tym myslim, ziadne checkinstall, ale asi je na to vlastny nastroj. Teda ak mas cas a vies to. Alebo postni link na tuto temu, kludne aj eng.
                THX
                • Re: niekolko otazok na debian 24.02.2007 | 00:41
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  $ ls /lib/modules/2.6.18-4-k7/kernel/arch/i386/kernel/cpu/cpufreq/
                  acpi-cpufreq.ko     longrun.ko      powernow-k8.ko         speedstep-smi.ko
                  cpufreq-nforce2.ko  p4-clockmod.ko  speedstep-centrino.ko
                  gx-suspmod.ko       powernow-k6.ko  speedstep-ich.ko
                  longhaul.ko         powernow-k7.ko  speedstep-lib.ko
                  

                  ad BTW: pre osobne pouzitie je checkinstall vynikajuci. mozno niekedy napisem, ale nemam to podrobne nastudovane.

                  inac pozri oficialny Debian New Maintainers' Guide a google
                  Debian. apt-get into it…
          • Re: niekolko otazok na debian 25.02.2007 | 16:45
            zeki   Návštevník
            dik za info. stacilo zaviest do jadra modul p4-clockmod o ostatne sa uz postaraju cpufreqd a pripadne aj cpufrequtil

            klesla mi teplota procesora a aj HDD, ale este stale to nie je to co by som ocakaval. Pohybuje sa okolo 45st. co nestaci na to abby sa vypol uplne ventilator. Mozno este pozriem na to znizovanie napatia.

            Kazdopadne vdaka. pre uplnost dodavam jadro 2.6.18-3
    • Re: niekolko otazok na debian 23.02.2007 | 23:37
      Elven   Návštevník
      takze... vitam vas z nainstalovaneho debianu :)

      vyzera to tu pekne :-)

      netinstall nerozoznal sietovku - tak som stiahol klasicke cd z testing... a to funguje :)

      instalacia velmi podobna ubuntu z alternate :-)