WinXP a openSUSE pri boote

Sekcia: Aplikácie & Desktop 24.02.2007 | 13:55
jozosandy   Návštevník
Mam dva disky. Na hlavnom mam nainstalovany WindowsXP Prof SP2 (80gb), na druhom openSUSE 10.2 (20gb).

Pri zapnuti PC mi nabehne GRUB a ja si medzi systemami vyberiem. Ale bojim sa, ze ak by som v buducnosti preformatoval prvy disk a nahodil tam znovu WindowsXP, neviem ci by mi znovu nabehol ten GRUB s volbou systemu. Popripade, ako to zariadit aby som pri preinstalovani windowsu nemusel preinstalovavat aj linux?

Prosim poradte.
    • Re: WinXP a openSUSE pri boote 24.02.2007 | 14:08
      ---   Návštevník
      preco chces preinstalovavat aj linux?
      treba nejako po instalacii windowsu obnovit grub. Nepoznam suse ,ci tam pri instalacii je tato moznost.
      • Re: WinXP a openSUSE pri boote 24.02.2007 | 14:47
        Avatar kernel OpenSUSE, Gentoo  Používateľ
        Daj si v YaST (control center) vytvoriť záchrannú disketu. Keď preinštaluješ windows a zmaže ti GRUB, tak nabootuješ z tej diskety a spustiš linux. Keď budeš mať Linux pomocov tej diskety spusteny pojdeš znovu do YaST (control center) a tam najdeš sekciu kde sa nastavuje zavadzač (neviem presne ako to nazvali) a tam ho znova nainštaluješ. Toť vše. Pekne jednoducho a rychlo.
        Keby si nahodov vtedy nemal tu disketu použi ľubuvoľné Linux LiveCD a z neho potom nainštaluješ GRUB, ale prva možnosť je pre začiatočníka jednoduchšia (klikacia a takmer automaticka).


        Nemáš zač.
        There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary and those who don´t.
        • Re: WinXP a openSUSE pri boote 24.02.2007 | 15:50
          Avatar srigi   Používateľ
          Ja som casom nasiel lepsie riesenie (aj koli tomu, ze nemam floppy-drive). Bezny advanced WIN user ma vzdy disk rozdeleny aspon na dve partisny (C: D: ... ). Ak by som riesil dualboot, prerozdelil by som ten hlavny disk na tak, aby som mal este jednu PRIMARNU partisnu cca 100MB velku pre /boot, ale NESMIE to byt hda1 (miesto kde WXP kladie svoj boot-loader) a dat mu boot-flag. Nazorne:
          predtym
          
          [device]     [boot-flag]        [type]              [used for]
          /dev/hda1         *              NTFS                    C:
          /dev/hda2                        EXTENDED
          /dev/hda5                        NTFS                    D:
          .
          .
          .
          /dev/hdX                          NTFS                   X:
          
          dual-boot s Linuxom
          
          [device]     [boot-flag]        [type]              [used for]
          /dev/hda1                        NTFS                    C:
          /dev/hda2         *              EXT3                   /boot
          /dev/hda3                        EXTENDED
          /dev/hda5                        NTFS                     D:
          .
          .
          .
          /dev/hdX                          NTFS                    X:
          

          No a GRUB nainstalovat do /dev/hda2. Reinstall WXP prepise MBR ale na Linux to nebude mat vplyv, lebo boot-flag ma /dev/hda2. Cize aj po generickom reinstale WIN, GRUB na disku ostava a pri boote je stale jeho boot ponuka.
    • Re: WinXP a openSUSE pri boote 24.02.2007 | 14:43
      Keton   Návštevník
      Staci iba nainstalovat grub.
      Ked preinstaluje win. Vloz nejake LIVE Linux CD a bootuj s neho.
      Potom namotujes /root a boot a chroot do dir kde si namontoval root a potom iba grub-insatll hdX .
      • Re: WinXP a openSUSE pri boote 24.02.2007 | 16:33
        jozosandy   Návštevník
        dakujem vam vsetkym velmi pekne...len som chcel vediet, ci existuju nejake alternativy a ako vidim je ich dost. takze mozem kludne spavat. Dakujem.