ovladace
multifunkcne HP psc 1315,kde si mozem zistit teplotu CPU, GPU a pod ..
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
HP multi predsa len nakonfigurovať...cez Yast a možsnosť hardware a tlačiarne....mno či rozbehneš všetko multi nechám na iných nemám skúsenost....
TV karty, kamery, prevodniky, obzvlast multifunkcne zariadenia... to sa vsetko musi reverznut
pokial ti nejde zvuk tak to bude pravdepodobne lebo nie je nastaveny. nie pre to ze nemas ovladac.
este co sa tyka ovladacov grafickych kariet. --- treba ich zvlast doinstalovat pretoze nie su "volne siritelne". preto sa ani nenachadzaju v linuxe.
treba mat balik lm_sensors a pustit prikaz sensors-detect, cim vyhlada senzory dostupne v PC. Potom treba aplikaciu ktora dokaze zobrazovat merane udaje, u mna je to GKrellm hoci mam KDE, alebo to moze byt KSensors a zrejme su aj ine. Tam si to mozes nakonfigurovat ako sa ti zachce - napriklad GKrellm vyzera skoro podobne ako vo Viste ten bocny panel, tiez su tu zasuvne moduly kde si mozes dat zobrazovat datum, cas, ale aj otacky vetraka, teploty, zatazenie siete, CPU - co odhali neposlusne procesy, vytazenie RAM, disku, kapacita baterky... Pozor vsak na vysoku frekvenciu obnovovania - hlavne pri behu na baterky treba u novych beztikovych jadier davat pozor na to, aby pravidelne prekreslovanie udajov na paneli nebolo procesom, ktory pravidelne budi CPU do menej uspornych stavov a nesposoboval tak vybijanie baterky.