Rychlost Linuxovych distribucii
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Napr. ja predtým, než stiahnem nejaké nové distro, tak si pozriem recenzie, screenshoty, čo to distro v sebe obsahuje a pod.
Z distier sú najrýchlejšie práve tie, ktoré používajú Xfce (môžeš však doinštalovať do každého distra navyše). Veľa skúseností však s rôznymi distrami nemám, takže viac Ti poradiť neviem, ale mierne rozdiely (pár sekúnd pri boote, pár stotín či sekúnd pri nabiehaní aplikácií náročnejších na pamäť) sú aj medzi distrami používajúcimi to isté grafické prostredie.
a to sme dnes uz vo verzii 2007.1
Potom som vyskúšal Mandrivu 2007 a bolo tam citelné zrýchlenie. Ale oproti WinXP u kolegov to bol aj tak "slimák". Potom som dokúpil 1 GB RAMku a teraz tam mám 1256 MB. Ide to ako raketa. Treba vyskúšať obsadenosť RAMky a SWAPU. (príkaz free)
Keď je málo RAMky, treba doplniť, na to je linux všeobecne veľmi citlivý. Teraz mi to ide ako raketa. Štart trvá 56s, keď hibernujem, obnovenie trvá 27s. Je to super.
Gentoo som neskúšal, na samé nastavovanie nemám čas. Mandriva 2007 mi vyhovuje. 64 bit verziu som neskúšal, nedisponujem 64 bitovým procesorom.
P.S Zatial som si stiahol Ubuntu 7,04. Je to ovela, ovela lepsie. Skusim este Debian.
Bude start systemu rychlejsi ked si skompilujem vlastne jadro???
...cize dat do jadra napevno veci ktore potrebujem a ostatne vyhadzat a nedavat ani ako moduly?
aj tak som to skusil no mam problem ktory som blizsie popisal s threade "Kompilacia jadra-problem". PLS mrknite na to chalani.