MySQL - diakritika

Sekcia: Konfigurácia 30.04.2007 | 18:14
native   Návštevník
Mal by som mat vsetko nastavene v utf-8, ale stale mi v db nejde jedno pismenko ň. Ked pozriem data cez web stranku, je tam problem len s jednym pismenom. Ale ked mrknem do db cez MySQL, diakritika je domrvena, aj ked je vsetko na utf-8. Neviete prosim poradit? Mam nainstalovane Ubuntu server, MySQL 4.1 som instaloval cez apt-get. Nemal som ho instalovat radsej rucne?
    • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 18:22
      Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
      Ako si exportoval data do mysql? Rucne alebo cez .sql fajl? Moze sa stat ze nemas v mysql nastavene ze utf-8. Alebo si .sql neulozil s kodovanim utf-8... Nebolo by ti lepsie pouzivat latin2 a latin2_general_ci ? Ak by boli data v mysql dobre a zle na stranke tak by trebalo $set = @mysql_query ("SET NAMES CP1250"); skus no, mozno to pojde :D
      Hm neviem ti takto pomoct ked nepopises podrobne problem.
      There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
      • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 18:51
        Avatar uid0 Debian  Používateľ
        > Nebolo by ti lepsie pouzivat latin2 a latin2_general_ci ?

        moj skromny nazor je, ze pouzivat latin2 miesto utf-8 nikdy nemoze byt lepsie...
        Debian. apt-get into it…
        • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 19:10
          Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
          Mozes to prosim nejako odovodnit? Rad sa priucim u starsich a skusenejsich
          Dakujem
          There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
          • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 19:29
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            podla mna su vyhody utf-8 zrejme.

            utf-8 je unicode kodovanie a mozes tam mat ulozene akekolvek znaky naraz a mozes ich bez problemov priamo vkladat do stranky a viac sa o to nestarat.

            ked nastavis databazu na utf-8 a nieco nefunguje, je problem s vyberom, ukladanim alebo zobrazovanim (zobrazovanie sa da lahko overit aj v hocijakom editore ak pouzivas utf-8 locales).

            a kazdy moderny system by s tym nemal mat problem, utf-8 je tu uz 15 rokov...
            Debian. apt-get into it…
      • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 19:46
        Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
        Importoval som to s kolegynou zo specialneho iso suboru cez perl script. Data sme konvertovali z archaickeho systemu CDS ISIS. Bola to pekna fuska..., no data by mali byt urcite v utf-8.
        Snazime sa rozbehnut open source software ILS Koha na Slovensku. Dovodom je pomoct slovenskym knizniciam, lebo niektore maju fakt zle podmienky. Ak chcu lepsi system, musia vrazat do drahych komercnych produktov, ktore stoja aj miliony. Kniznice a miliony korun? to nejde dokopy :-D. Robime to ako hobby a ak sa nam to podari, budu to mat zdarma. uz sa pracuje na slovenskych prekladoch.
        System je postaveny na Perle a MySQL. Ak si date vyhladat slovo "Záhrada" cez opac.4lib.sk (testujeme tam nas import), tak Zahrada tienov nie je zobrazena spravne. Neviem kde mam hladat chybu. I Ked vytvorim zaznam cez web stranku, pismeno ň mi nezobrazi dobre.
        • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 20:15
          Avatar uid0 Debian  Používateľ
          vyzera to ze na ceste z databazy sa nieco drbe. mozno prave ten vyber. skus v databaze nastavovat po mysql connecte:

          mysql_query("SET NAMES 'utf8'");
          Debian. apt-get into it…
          • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 20:16
            Avatar uid0 Debian  Používateľ
            toto je PHP prikaz, pouzi ekvivalent v perle :)
            Debian. apt-get into it…
            • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 20:44
              Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
              uid0 - mylis sa ... ja mam ten problem s UTF a písmenom ň uz dlho ... a pritom mam set_names , dokonca aj headercharset v php, dokonca aj SQL je spravne nastavene a importujem data do prazdnej tabulky a z nej potom vyberam ... a pritom stale urobi kiks ... sice som to osetril cez preg_replace ale je to na dlhe lakte ... dokonca nejde ani dlhe velke a :))) ... preto som ostal pri cp1250
              • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 21:18
                Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
                ehm..., to si ma velmi nepotesil. Pri tom systeme mam totiz moznost volby medzi utf-8 a ISO -8859 -1. Tod vse. To dlhe velke a som este neskusal, no hned to napravim.
              • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 21:24
                Avatar uid0 Debian  Používateľ
                mne doma aj na hostingu funguje utf-8 s ň (aj hocicim inym) bez problemov (ten isty obsah databazy, aj ked vlozim do oboch oddelene). niekde ste spravili chybu

                moje nastavenie:

                MySQL charset: UTF-8 Unicode (utf8)
                MySQL connection collation: utf8_unicode_ci

                potom obycajne inserty s nastavenym names. no problem.
                Debian. apt-get into it…
                • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 22:01
                  Avatar Milan Dvorský debian,mint kde,android  Administrátor
                  toto iste mam aj ja ...
                • Re: MySQL - diakritika 30.04.2007 | 22:49
                  Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
                  Na www.4lib.sk mi diakritika bezi bez problemov, na opac.4lib.sk uz nie. Bezia na rovnakom serveri. Mam "pocit" ze to bude problem s DBI::mysql Bude to na poriadne dlhe lakte, perl nemam az tak v oblube, takmer ho nepoznam.
              • Re: MySQL - diakritika 12.10.2007 | 22:23
                head   Návštevník
                sorry za otvorenie stareho prispevku, ale nahodou som ho vyguglil ked som hladal nieco ine...

                ja som mal na jednom hostingu presne ten isty problem ako ty, neslo mi ň, trapil som sa guglil som...

                a SET NAMES 'utf8' mi nakoniec pomohlo, zaujimave ze to nejde tebe
    • Re: MySQL - diakritika 09.05.2007 | 19:43
      ambient_sky   Návštevník
      No ja by doporucil skusit na neakej inej masine rozbehnut MySQL 5.1 a skusit to na tom, - mam databazy s diakritikou a ziadny problem nie je.
      • Re: MySQL - diakritika 14.05.2007 | 10:20
        Avatar native Fedora 11, FreeBSD  Používateľ
        System je sity na MySQL 4, takze to urobit nemozem