Skryte subory
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Nie len v Ubuntu, to existuje skoro všade.
Mam mensi problem, otvorim si v ubuntu 1604 subory a zobrazia sa mi aj skryte, stisknem ctrlH skryte zmiznu a vsetko ok do momentu kym zavriem okno. Po znovuotvoreni skryte zas vidno. Skusal som to vypnut aj v kontextmenu ale prd pomaha. V kontextmenu je aj moznost "zobrazit/nastavit na predvolene zobrazenie" a po odkliknuti mi znova ukazu skryte. Kde sa da natvrdo nastavit to predvolene zobrazenie ?
Odinstaluj ubuntu a hod si nieco ine.
Ubuntu je jedno z najhorsich distier, ake poznam, s bezpecnostnymi chybam a absolutne detskymi chybami
Vzhladom k tonu nie je odporucana jeho instalacia.
Citácia potrebná, aj s odporúčaním že ktoré distro zodpovedá za SW tretích strán.
Že o tom nevie DELL :)
moj nazor je, ze DELL to dobre vie a kedze je to korporacia, instaluje ubuntu zamerne.
inac, DELL su dobre PC.
Ako že by dell úmyselne dodával platiacim zákazníkom nepodarky aby si sám sebe generoval stratu spôsobenú reklamačným procesom?
Ty musíš byť génius. Budem ťa volať: génius krumpľa.
volaj ma, ako chces, no odovzdavanie dat Amazonu od Ubuntu, rovnako, ako politika uzivatelsky dat na sposob mikrosoftu, rovnako, ako prerobeny slobodny softver, teda zlodejina, ktory je v sucastnosti neslobodny a zdrojovy kod je nepristupny - to su u mna prvky, ktore su alarmujuce a nebezpecne.
ked k tomu pripojim detske chyby, teda nedokonceny a nevyladeny OS, tak tu mame pekny, korporatny bordel OS a nie slobodny linux.
v kazdom pripade, nechcem sa nikoho dotknut a nech si kazdy instaluje, co chce, ked mu to nevadi.
rovnako vychadzam zo informacii, ako - https://www.privacytools.io alebo - https://prism-break.org kde o neakom Ubuntu, niet ani zmienky.
hadajme, preco.
este dodam na precitanie zapalenym Ubuntakom - preco nie Ubumtu »
Ahoj ty génius krumpľa,
A rozumieš tomu čo píšu na tých linkoch ktoré si sem dal? Skús to preložiť, nech vidím či len nevyhľadávaš náhodné frázy ktoré vyzerajú odborne, a prenesú ťa do sveta veľkých hackerov.
Každý má nejaký názor, podľa toho si vyberie distro.
co by si odporucal BFUovi na tuto konfiguraciu zeleza : pentium4/3GHz, ati rv570, 2GB ram ? Podmienka je aby to chodilo rovnako rychlo ako xx samozrejme pri rovnako dobraom grafickom prostredi, ziadne light verzie s vizualom workbenchu 2.0, malo podporu, nemalo problemy s ovladacmi ?
Linux MX ?
Jednoznacne je dobre rozsirit ram o dalsie GB, zelezo bude pruznejsie.
Ahoj ty génius krumpľa,
Procesor Pentium 4 sa vyrábal v rozmedzí rokov 2000 a 2008 a vtedy kraľovali DDR prvej a druhej generácie. Bežné dosky mali vtedy 2 sloty na RAM, a odhadujem že tam už má napchané maximum RAM za tých 11 rokov čo sa ten procesor už nevyrába.
Ako by si mu odporučil skontrolovať či je ešte možné pridať do toho stroja nejakú pamäť, a v prípade že by mu doska brala 2xDDR4, tak zainvestovať cca 15 až 30€ upgrade pamäte do toho prastarého výhrevného telesa čo je menej výkonné ako postarší mobil?
Nie je miesto na doske. Kazdopadne dik za tip, uz som stiahol a cez vikend vyskusam.
Toz som nevydrzal a pred cca. tristvrte hodinou vlozil do mechaniky live dvd. Zo zaciatku to vyzeralo slubne, pekne farebne pismenka, lepsie ako dos, lepsie ako nevkusne ubuntacke biele na ciernom, potom zacali vyskakovat nejake erory, faily, potom zas x krat Ok, nejake warningy, pekne farebne rozlisene, palec hore. Stihol som sa najest, vytrhat si chlpy z nosa, asi pat minut si dlubat v uchu ceruzkou, sledovat poblikavanie hdd a diskarne, vcelku nezazivne to blikalo. Pred par minutami som pokus vzdal a stiskol reset. Zhrniem to pokial mozno slusne, je to uplne na kokot distro. Az budem mat znovu zachvat potreby nechat si nieco odporucit skusim spustit na noc, mozno do rana nastartuje. Ak nie pridam ti na zoznam dlznych veci okrem jedneho dvd-r a hodiny totalne odjebaneho casu este dalsich par centov za spalenu energiu.
Namiesto svalnatých rečí si skontroluj či je ISO správne stiahnuté, či je DVD správne vypálené, či je DVD mechanika v poriadku. BTW - LiveDVD je už chlp prežitok, používa sa LiveUSB.
Si naozaj myslis ze to nebola prva vec ktoru som po stiahnuti a vypaleni urobil ? Problem je niekde inde, tych chybovych hlasok bolo vela, samy bus error, missing hentotamto, timeout atd. Ale dobre, urobim liveusb a uvidime, napisem potom podakovanie alebo nejake dalsie svalnate reci. Este bfu otazka, postacuje na kontrolu integrity stiahnuteho suboru porovnat vysledok z md5sum s cislom na stranke vyrobcu ? Mozno je chyba v md5sum a sice generuje rovnake cislo ako vyrobca ale subor je stiahnuty zle.
Keď som sťahoval ISO priamo, sem-tam sa vyskytli chyby zapríčinené prenosom. Odkedy sťahujem cez torrenty, nemal som žiadny problém. Navrhujem, stiahni ISO cez Torrent, LiveUSB si urob cez Etcher a malo by to šlapať. MX je dosť dobre napísané distro. Ak sa niečo vyskytne, daj vedieť. O Etcheri tu máme článok ak by si potreboval helfnúť.
Tá kontrola MD5/SHA sa používa na overenie či si korektne stiahol daný obraz. Občas zblbne prenosová linka. Je dobré to skontrolovať pred vypálením, aby človek nevytvoril ďalší zbytočný podpivník.
Podobnú kontrolu je vhodné urobiť aj keď z toho obrazu naštartuješ počítač. Pri štarte je obvykle na výber aj kontrola média. Tá kontrola ti supluje verifikáciu vypaľovacím programom a overí či to bolo aj dobre vypálené. Ale, aj napriek tomu môže zopár iných chýb. Môžeš to mať dobre napálené, ale ak nie je jadro a initrd pri štarte z média čitateľné na prvý šup, tak to môže zblbnúť. Rovnako to môže zblbnúť aj keď sa Ti to LiveDVD už nezmestí do RAM.
Ak máš naozaj len 2G RAM z ktorého si ukuslo aj hardware, tak je dosť pravdepodobné že s ti to pri štarte už nezmestilo do tej RAM.
S tak starým počítačom by som v dnešnej dobe už robil opatrnejšie. Stiahol by som inštalačné médium typu Minimal, zapojil ethernetový kábel a inštaloval by som to v textovom móde. Niekde pri konci inštalácie sa naštartuje program tasksel v ktorom si človek vyberie aký typ grafického sedenia chce použiť. Vybral by som len jeden typ toho sedenia, a dokončil inštaláciu.
Predsa len je rok 2019, a práca s muzeálnymi exponátmi vyžaduje trochu zručnosti.
Pre Linux je 2 GB RAM na zmestenie sa pri štarte dosť. Malo by to ísť aj s 1 GB RAM. S 2 GB RAM doma bez problémov fachčím.
Pri štarte už nainštalovaného Linuxu si vystačíš aj s menej ako 2G RAM. Problém je ale keď naštartuješ napuchnuté LiveDVD do grafického režimu, a chceš z neho inštalovať.
Na tom som posledne trochu zavŕzgal, virtuálke som musel dať viac keď som štartoval 64bit tradičné Ubuntu 18.04.písali 2, a nemali pravdu. Vysypalo sa mi to veľmi podobne jak tuná chalanovi. Potreboval som si nasimulovať grafickú inštaláciu keďže výber balíkov pri rôznych typoch inštalácie je mierne odlišný (minimal text+metabalík ubuntu desktop, minimal text+tasksel a v ňom task ubuntu desktop, grafické live a z neho grafická inštalácia s ubuntu desktopom).
Pri derivátoch a aj 32bit to môže byť podobné. A z najväčšiou pravdepodobnosťou aj je, preto som odporučil textovú inštaláciu. Tá funguje aj na 512M RAM, akurát je pohodlnejšia s káblom a nie WiFi. A aj ho vyžaduje.
Nezabúdaj, že som s tými 2 GB RAM aj inštaloval z livka v grafickom režime.
MX štartuje s 1GB RAM (32b) v LiveUSB v pohode.
Az na to ze som zistil ze moj bios nevie bootnut z usb. Toz tak nejak skoncil moj pokus vyskusat nieco lepsie jak ubuntu. Ak teda neviete poradit ako ukecam dosku aby si myslela ze liveusb je usbzip, usbfloppy alebo usbcd.
Tak toto si pozrem aj ja.
Hint: Kedysi mal Debian maličký image ktorý umožňoval štart z USB disku aj keď to doska neumožňovala. Ale bolo to hafo rokov dozadu.
Môj Bios z roku 2005 to vie, si si istý?
First/Second/Third Boot Device (Default: Floppy/Hard Disk/LS120) This option allows you to set the boot device sequence. The available setting values are: Floppy, LS120, Hard Disk, CDROM, ZIP100, USB-FDD, USB-ZIP, USB-CDROM, LAN and Disabled. Boot Other Device (Default: Enabled) With this function set to Enabled, the system will to boot from some other devices if the first/second/third boot devices failed. The available setting values are: Disabled and Enabled.
skusal som vsetky moznosti usb bootu ktore su v ponuke, ani jedna nereagovala na usb kluc.
Máš zapnutý Legacy USB Support?
Ak to usb legacy nema aj iny archaicky nazov tak moja doska tuto vykundifikaciu nepozna.
Vždy je to kombinácia slov USB a Legacy, plus bla bla.
Bordel je aj v tom čo spomínal Livian:
Tých možností a rozbitých BIOS/UEFI je na mraky. Niekde netreba ni nič nastavovať, stačí stlačiť správnu klávesu F8/F9 ... niekde stačí aj ENTER, skús špecifikovať čo to máš za železo.
Foxconn 865M01
V praxi som sa stretol s tým, že pokiaľ pri spustení počítača máš zasunutý USB a vôjdeš do BIOSU/UEFI, tak sa ti objaví aj možnosť bootovať z USB, avšak v BIOSE musí byť táto možnosť povolená. Niekedy sa táto možnosť objaví až po kliknutí na HDD, vtedy sa ako keby rozklikne a objaví sa tam možnosť aj USB-HDD alebo tak niečo.
Tak sa to stávalo ak mal 64bit stroj nastavený BIOS do natívneho 64bit UEFI. V móde emulácie 16bit BIOSu na také niečo nebolo miesto. Takže ak chalan stiahol 64bit Live, a BIOS nemá v Legacy móde, tak mu to môže naskočiť ako voľba ak má tú USB Flash pri zapnutí zasunutú do správneho portu. Ale aj nemusí.
Podobné chovanie keď mi doska ponúkala boot z USB CDROM, USB Floppy, LS 120 ale neponúkala boot z USB HDD a ani z USB Flash Disku som zažil aj ja. Cesty boli v tom čase tri. Jednu už vyskúšal Rado vyskúšal. Druhá bola LiveCD/PXE "BootMe.In", projekt ktorý si stiahol konfiguráciu s LiveCD zopár distribúcií, a naštartoval ich priamo z internetu. Ten projekt už ale zanikol. Tretia bola použiť to Mini ISO čo spravoval Debian a skutočne slúžilo na to aby počítač naštartoval z USB aj keď mu BIOS neumožňoval štart z USB HDD/Flash.
Hry s prepínaním legacy support a podobných vecí mi vtedy nepomohli, keďže to nastavenie bolo len o emulovaní USB Klávesnice do PS/2 resp. PS/1 módu.
Idem si do obchodu kúpiť pukance, a nealko pivo.
Pardon, preklep. Nebolo to BootMe.In, ale netboot.me alebo asi ich stránka na FS.
Niesom si istý či to má alternatívu netboot.xyz, dlho som to nepoužil. Tak staré dosky bez podpory štartu z USB HDD/Flash už nemám, vyhodil som.
Obavam sa ze moj stroj by mal 64 bit iba ak by som k sebe zlepil dve dosky izolepou. Stahoval som 32bit verziu.
Obávam sa, že procesor P4 bol 64 Bit. Ak si z neho polovicu bitov vysypal a zahodil, tak vysyp aj tú druhú. Tá zostava bude síce v pohode vykurovať aby ti nebolo zima na nohy, ale môže sa v nej chytiť plameňom ten hrubý nános prachu.
Obavam sa ze sa z polovice mylis. Mozno na jednu vynimku ziaden p4 v 478 nebol 64bit. Tie zacali produkovat az od soketu 775. A kedze ma moje vykurovacie teleso soket 478 tak ostava iba postup s izolepou. btw, plazivych prudov sa NE.BO.JIM.
Nejde o plazivé prúdy, ide o zápalnú teplotu prachu v počítači. To ti skutočne môže bafnúť kedykoľvek. Ale to je byt tvojich rodičov, takže mňa do nastávajúcej pohromy nič. Len, že ich pozdravujem.
PS: A ak máš ten CPU skutočne 32bit, tak sa rovno poobzeraj po niečom novšom. Už to nemá kto testovať.
A preco si myslis ze raz za cas neskuknem pod dekel a nevyfukam skrinu ? Kazdopadne vratim sa k pointe celej diskusie aby sme si osviezili pamat. Na zaciatku bola kritika ubuntu, beriem bo kazdy ma svoj nazor a navyse sa ma to vobec nedotykalo kedze ako bfu chcem pocitac zapnut a pouzivat co mi ubuntu splna skvele. Niekto odporucal ine distro, reku vyskusam, vysledok si cital. Takze dakujem za rady, nepomohly, nevadi, mam rad toto forum bo ked mam problem viete mi dobre a ucinne poradit. Sem tam sa tu kamossssky popichnete tak je tu aj zabava. Toz by sme sa mohli na to cele vykaslat, pocitac ide a asi este nejake desatrocie pobezi, elyty na doske som uz dvakrat vymenil, trocha ma serie tych 32 bitov...
Ja Ubuntu používam dosť dlho, som s ním spokojný. Ubuntu má podporu 32Bit až do LTS verzie 18.04. Takže ak nepoužívaš programy z repozitárov tretích strán (vrátane universe a multiverse), tak si vyhojený do apríla 2023.
Zasuval som intenzivne do kazdej diery ktora mala tvar usb ale bezvysledne. Ziaden rozklik sa nekonal.
Pozri toto vlákno.
xmery: dakujem, genialne jednoduche.