detekcia monitora
Existuje nejaká možnost ako zistit veľkosť uhlopriečky monitora z konzole? a ako zistit či sa jedná o LCD alebo CRT monitor?
Je na to daaký príkaz?
ďakujem
tomolc
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Keď doma spustím X server na fglrx ovládači tak podla logu som si všimol že prebehne detekcia monitora a monitor funguje správne. Problém je že na iných monitoroch to nefunguje a večšinov nabehne maximálne rozlišenie a 60 Hz bez možnosti to zmeniť za behu (napr cez KDE aplikáciu na lište).
Minule som bol za strojom s LCD a musel som ručne editovať xorg.conf. Rzmýšlal som aj o tom že by užívatel sám zadal prametre lcd - crt a rozlíšenie. Ale rád by som to spravil tak aby to fungovalo bez účasti užívatela.
Prípadne by sa to možno dalo okašlať v xorg.conf daakým nastavením ale zatial som nič nevymyslel - skúšal som modeline - ale tie sú špecifické pre daný monitor...
tomolc
A toto je jediný dôvod prečo som si to pamätal. Pripadalo mi to mierne zvláštne keďže sa niekto chcel spoliehať na negarantované informácie. V prípade CRT ktoré pomaly odchádza do ústrania to nezvykne byť problém (pokiaľ sa nekúpi kábel lacnejší o mincu - teda bez daného drótu) ale pri LCD už samotný výrobcovia kašlú na i2c pretože tieto typy monitorov zvyknú fungovať cez DVI (odpadá laborovanie s frekvenciou) a ich optimálne rozlíšenie je fixné (takže odpadá výber rozlíšenia) bez ohľadu na to či majú aj VGA konektor. No a preto niektorý výrobcovia neposkytujú uvedenú funkcionalitu pri niektorých lacnejších modeloch, veď pri dodaní informácii (*.inf alebo dva riadky v príručke) je to zbytočné a dá sa ušetriť nejaká minca z ceny.
No ale tiež mám rovnaký názor na takéto šetrenie. V prípade lacných TV kariet ktoré trpia podobným šetrením som ho už niekoľko krát vyňadril.
Narúša to síce celkovú myšlienku ale človek nmôže chcieť všetko :-).
tomolc
Tú myšlienku si narušil užívateľ sám keď kúpou neplnohodnotného produktu podporil výrobcu v nepatričnom sporení na nesprávnych miestach. Niektorý z nás nie sú tak bohatý aby si mohli dovoliť kupovať lacné veci, človek síce ušetrí mincu ale pri výške jeho hodinovej mzdy vynásobenej strateným časom zistí že je v bohapustej strate.
tomolc