frekvencia obnovovania
Section "Monitor"
Identifier "Philips 170S"
Option "DPMS"
EndSection
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
LCD monitor dokáže prijímať VGA signál aj cez DVI ale on ho spracuje na zobrazenie ktoré je odlišné a tým pádom nezobrazuje ani riadkovú a ani snímkovú frekvenciu. Teda pokiaľ nenastal prielom v kvantovej fyzike. Skús si prepočítať ako rýchlo by sa museli zapínať a vypínať jednotlivé body (zľava doprava a po riadkoch zhora dole) a zistíš že takú latenciu na LCD nedosiahneš. Nehovoriac o tom že keby si ju dosiahol, tak takýmto zastaralým spôsobom obraz len znehodnotíš.
pre bližšie info odporúčam modeline howto a špeciálne text na danej stránke ohľadne LCD.
ale ak už chceš prijímať vyššiu frekvenciu do monitora (bez ohladu na to čo ten monitor zobrazí), tak si skontroluj ovládač pre grafiku, ddc kanál (hoci aj z logu z xwindows) a konfigurák pre xwindows či tam máš všetky zbytočnosti.
zlepšenie obrazu na LCD sa deje pomocou kalibrácie nejakým tlačítkom, najlepšie ak máš k dispozícii testovací obraz (podobne ako monoskop v telke) pomocou ktorého sa dokáže nakalibrovať elektronika v monitore. Týmto spôsobom sa však nakalibruje len ostrosť zobrazovania ktorá sa dá doladiť v nastaveniach zobrazenia písma (niekde v menu, nastavenia, zobrazenie písiem) ale ohľadne kalibrácie farieb je potrebných viac krokov (nájsť program napríklad monica) a dobré oči alebo kúpiť či požičať krabičku ktorá vráti histogram na rekalibráciu farebného systému.
je nejaky preferovany/specificky? vedel by si odporucit? alebo sa da pouzit cokolvek s primeranou strukturou?
(nie je to akutne, len ak sa Ti chce...) :o) dik...
k monice - nema nove kde default v kontrol centre nejaky podobny kalibrovaci nastroj (na otestoavnie/nastavenie gammy, ...)?
niečo o tom vyšlo na internete, myslím že som kdesi videl nejaké PNG ktoré zobrazovalo presnú matricu bodov tak ako ju mal zobraziť daný monitor.
:k monice - nema nove kde default v kontrol centre nejaky podobny kalibrovaci nastroj
neviem, akosi nemám prečo inštalovať KDE a samozrejme som ten program uviedol ako príklad.
Čo sa týka LCD zlý obraz môže byť spôsobený zlým nastavením, nie frekvenciou. Ak je monitor pripojený cez VGA odporúčam stlačiť magické tlačítko Auto
Nie je náhodou v X iné rozlíšenie než 1280x1024 (silne pochybujem, ale pre istotu pýtam).
Prípadne lcdtest, zapnúť dots, biele, tlačítkom - zmenšiť na minimum a potom stlačiť auto (niektorým monitorom to pomôže ... )
Section "Monitor"
Identifier "Philips 170S"
Option "DPMS"
HorizSync 30 - 83 kHz
VertRefresh 56 - 76 Hz
EndSection