Záznam zvuku v mandrive

Sekcia: Aplikácie & Desktop 13.07.2007 | 22:24
amok   Návštevník
Ahoj,
neviem docieliť, aby zo vstupu line-in bol zaznamenaný zvuk
"dostanem chybu pri pokuse o uloženie - invalid audio settings",
"používam" klasický zaznam zvuku v mandrive
Nastavenia - neviem kde by ešte mohla byť chyba, pretože ak sa pokúsim čokoľvek zmeniť, tak ani okno "záznam zvuku" sa neobjavi - ihneď chyba
Zvuk z repro pc mám
dakujem
    • Re: Záznam zvuku v mandrive 13.07.2007 | 23:09
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Odporúčam nainštalovať audacity a na záznam zvuku použiť práve audacity ;)
      • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 00:20
        amok   Návštevník
        nainštalované, ale mám nejaký primárny problém:
        Error while opening sound device. Please check the output device settings and the project sample rate.
        Vzorkovanie môžeme vynechať

        v runleveli 3 beží
        /sbin/fuser -v /dev/dsp by malo dať, ak som správne pochopil, čo používa zvuk, ale neviem

        Zaujímalo by ma, kde dočerta vzal ovládače tuneru saa 7134 a načo sú načítané, toto je NB a akosi nemám dané zariadenie - tv tuner a pod
        • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 10:22
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          No odporúčam zabiť artsd a podobné kraviny, malo by to uvoľniť zvukovku.
          • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 14:43
            Ferjo   Návštevník
            Moze byt problem v mixeri
            , neviem ako sa vola v mandrive, ale asi K-mixer, tam treba nastavit prepinace na line in alebo tak nejako.
            • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 16:19
              amok   Návštevník
              Kmix

              ale tam nie je problém
              problém je, že niečo tam otravuje zvukovku aj mňa, len to nevidím
              • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 17:30
                Ferjo   Návštevník
                este moze byt problem, ze treba dat pri nahravani vyhradny rezim, je to v Kontrol centre. Mne to vzdy hlasilo pri prehravani mp3 a pod. ze audio device blokuje nieco ine, tak som to tam pomenil v kontrol centre, metodou pokus/omyl.

                U mna je pre zmenu problem to, ze pri pokuse cokolvek nahrat my zamrzne cely system.:))
                • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 18:27
                  amok   Návštevník
                  skúsim.....
            • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 18:28
              Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
              kcontrol -> zvuk a multimédia -> zvukový systém -> automaticky pozastariť po nečinnosti, 1s
            • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 20:42
              Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
              Áno, volá sa to Kmix a je tam asi problém. Pred dvoma mesiacmi som nahrával zvuk do Audacity a nemohol som prijsť na to, prečo tam nejde signál. Vyriešil som to takto : Treba sa pohrať s prepínačmi v Kmixe a najprv dať všetky nastavováky na maximum. Keď uvidíš na osciloskope audacity nejaký signál pri nahrávaní, máš vyhraté. Jediný problém je, že pri každom spustení počítača sa nastavenia Kmixu zresetujú a neuložia, teda musíš to zapínať odznovu. Preto odporúčam zapísať si nastavenie prepínačov pri ktorom to funguje. Ešte musí byť nastavená dostatočná hlasitosť vstupu v audacity. Samozrejme treba mať zapnutý mikrofón ak je na ňom vypínač :-)
              "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
              • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 21:17
                amok   Návštevník
                po tom "skúsim" mi zmrzol tak, že ....

                je tam 1s

                nesmiem zadať plne obojsmerný prenos(full duplex), pretože sa mi to ani nespustí

                Ako by mal vypadať výstup:
                fuser -v /dev/dsp ?
                • Re: Záznam zvuku v mandrive 14.07.2007 | 21:44
                  amok   Návštevník
                  Ešte doplním: na interný mikrofón reaguje, ale aj tak keď dám prehrať záznam tá chyba ako hore - error opening sound device......
                  A je správne toto?:
                  Recording device ALSA -ALC883 Analog hw....
                  Playback device (prázdne pole) podtým using portaudio
                  • Re: Záznam zvuku v mandrive 15.07.2007 | 11:54
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                    Je zapnutá emulácia OSS, funguje cat /dev/urandom > /dev/dsp?
                    • Re: Záznam zvuku v mandrive 15.07.2007 | 12:22
                      amok   Návštevník
                      root - konzola -prístup odmietnutý
                      • Re: Záznam zvuku v mandrive 15.07.2007 | 15:15
                        amok   Návštevník
                        No, záznam už môžem vykonať s hrozným brumom (kábel je ok, takže asi niečo so vstupom/výstupom iného zariadenia) ale to už nie je problém, uložiť do *.wav

                        nesmiem to však skúsiť prehrať, ale rovno exportovať inak stále tá prvopočiatočná chyba "error while openning sound device......"
                        • Re: Záznam zvuku v mandrive 16.07.2007 | 00:49
                          Avatar karol Mandriva 2008.1  Používateľ
                          Ten broom je OK, je to tým, že máš zosilnenie na maximum. Teraz stačí znížiť zosilnenie tak o 15% a bude to fajn. Je to asi hardwarového pôvodu - každý zosilovač má svoju úroveň šumu. Okrem toho Audacity má nástroj na odstraňovanie šumu, ale musíš mať vzorku toho šumu a nesmieš to s tým odstraňovaním prehnať, lebo ti tam naskáču nenormálne zvuky a bude to ešte horšie ako so šumom. Všetko s mierou, použi ukážku výslednéh ozvuku pred uložením.
                          "Operátor pozorovania prítomnosti nekomutuje s operátorom reality.Nemôžeme teda popísať realitu okolo nás bez toho aby sme ju ovplyvnili." <br/>
                          • Re: Záznam zvuku v mandrive 16.07.2007 | 10:48
                            amok   Návštevník
                            No to je jeden z problémov - tá výsledná ukážka - okamžite naskočí "error while openning sound device......"
                            A s tým brumom (ako sieťový) je to akoby chýbala zem.....
                            Inak dík, pretože som ho výrazne znížil

                            Máš tam: "Ľud musí poznať príčiny vecí." No a ja ju nepoznám (tá chyba), čo bude hlavným mojim problémom