Aky linux na stara notbuk ?
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Napr. Deli, DSL, Puppy.
Pravdepodobne sa bude dat aj nieco s XFCE napr. Zenwalk alebo Xubuntu.
Syllable OS
www.syllable.org
je to graficky unix.. a ma nizke naroky
je tam gcc, make, c++ a tiez kniznica SDL na hry je to super system..
- links
- mc
- mpg231
- centericq
- tusim ak mas povoleny framebufer tak sa da spustit aj video cez mplayer v konzole...
- na 64mb neviem ci pojde rozumne xfce44 skor by som odporucil fluxbox
Ibaže by si jadro prerobil a úplne všetky nepotrebné veci z neho povyhadzoval. Niekde som čítal, že jeden maniak prerobil Debiana takýmto spôsobom, povyhadzoval z jadra vštko nepotrebné a štartovalo mu to 15 sekúnd !!! Také niečo by ti pomohlo.
To co si pisal o tom Debianistovi to aj podporuje. Startovalo mu to do 15s ale prave preto, ze z kernelu odstranil nepouzivane funkcie a ovladace, ktore su najviac casovo narocne pri boote, ked sa inicializuje HW. Mozno to jadro potom zaberalo v RAM o 10MB menej, ale aky to ma vyznam na 64MB, ked Opera s 20 tabmi zabera 90MB.
S takym kompom sa ale da zit aj v grafike, len podla mna treba ho nechat pri boote povrcat a ked sa raz nastartuje, uz pojde svizne. Len moc neprepinat aplikacie, hlave nespustat dve "velke" alpikacie naraz.
Ja by som odporucil Arch, nakolko to uz je i686 a Arch zabera malo miesta na disku a rychlo nabieha. Navise lahko sa tam nastavuje co sa po starte spusta.
/etc/rc.conf
som myslel. Hlavne sekcie modules a daemons.System pracuje poznatelne sviznejsie ako pod mandrivou (s icewm!), citit to hlavne na cache-ovani disku.
Pri tak malej RAMke uz treba vyberat okrem window managera aj aplikacie, ziadny openoffice a pokial mozno chaty/IM sustredit do konzoly.. skusil by som abiword, gnumeric, mozno glinks/ dillo/ staru verziu opery tak v5 az v7 (znizit ram cache na 4-10MB), o menej narocnych aplikaciach sa uz nadiskutovalo dost.
Tu uz spominane distra su casto vyskladane z takychto uspornych aplikacii, no niekedy sa oplati experimentovat aj s inymi.
Čo sa týka CPU, s výkonom problém nieje. P2 je dosť rýchly procesor, je napríklad oveľa rýchlejší ako súdobé Celerony na 400 MHz vďaka väčšej pamäti v procesore. Ja napríklad mám WinXP na P2 266 MHz, ale je pravda, že 320 MB RAM. Z toho vyplýva, že najdôležitejšia na zdanlivú rýchlosť systému je RAM a najdôležitejšie na rýchlosť výpočtov je samozrejme CPU. Ale pri takom kancelárskom používaní sa CPU doslova nudí, takže najvyšší vplyv na rýchlosť má RAM. Inak v pohode mi na tom 266 MHz počítači ide Matlab 7 a simulink a Hyperchem , čo je dosť výpočtovo náročný program.
Takže asi takto sa veci majú. Ak si nedokážeš systém prerobiť a povyhadzovať z neho nepotrebné, skús zohnať ďalšiu RAM, systém sa ti odvďačí, inak na 64 MB sa hodí najlepšie asi Win98. Ten by išiel na tej konfigurácii rýchlejšie ako akýkoľvek linux. Len čo by sa s tým win98 dalo robiť na linuxfóre , to je už druhá vec :-)
Ak chceš grafické prostredie, tak môžeš začať hoci aj tu:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/xdm-a-twm
A potom by som odporučil nepoužívať molochy typu KDE alebo GNOME, skôr niečo na XFCE hoci aj z xbuntu ktoré patrí do užívateľsky prítulnej rodiny *buntu.
PS: ale kôli plynulej práci by som odporučil pozrieť koľko RAM sa zmestí do toho notebooku a či sa nedá dať rýchlejší HDD (teda či prepojenie medzi IDE radičom a HDD nemá rezervy).
pokial chces naozaj cosi male mozes skusit Damn Small Linux alebo Slax
eventualne mozes vyskusat to Xubuntu
Grafickú nadstavbu taky tak....
co poradite