Origin
Na co konkretne ho pouzivate?
m
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ukážka1 ukážka2 ukážka3 ukážka4
V týchto ukážkach je možné vidieť jednoduchosť tvorenia grafov s viacerými dátovými radami, samozrejmosťou je možnosť do jednoho grafu dať dve rôzne veličiny, pričom každá má svoju y os (ukážka4 v grafe je signál z DTA z termočlánku a na druhej osi je úbytok hmotnosti vzorky, všetko rôzne čísla, v závislosti od spoločnej nezávisle premennej - času). Môžem tento program vrelo odporučiť. Podobný je pre linux QTiplot, ale nedokáže uspokojivo pracivať s originovským formátom súborov .opj, ktoré sa všade používajú, takže z toho dôvodu aj doma používam Origin.
Čo sa týka linuxu a originu, no pod wine sa to dá nainštalovať, treba sa však dobre pohrať s nastavením písma v grafoch, pretože ono to potom vyberie to najnenormálnejšie písmo aké v linuxe nájde, proste sa to nedá čítať, teda to treba ručne pomeniť na nejaký Arial alebo niečo normálne. Čo sa týka funkčnosti pod linuxom, nejaké funkcie idú bez problémov, iné sú aj vzhľadom odlišné od inštalácie vo win, čo ma najviac štve, že tam nejde prekopírovať graf do openofficu. Pod win to ide aj do wordu a aj do openofficu bez problémov. Ibaže do wordu je to taký obrázok, že po poklikaní sa otvorí origin (geniálne vymyslené) a v openoffice sa to chová ako pasívny obrázok. Kedysi, keď som si na origin zvykal, mi pripadal veľmi odlišný od exelu, iné príkazy v tabulke a podobne, ale teraz mi pripadá úplne intuitívny, je to otázjka zvyku.
Ale naozaj som o Origine vela pocul, a tak ma zaujima, co je to zac. Rad by som vedel, ci to nie je tak ako u MSOffice - to je bezpochyby vynikajuci program so spustou funkcii, ale drviva vacsina jeho pouzivatelov akurat tak, ze meni velkost fontu a daco spravi tucne.
Karol, spomenul si qtiplot - uz som si ho aj stiahol, je bezpochyby ovela krajsi ale aj zlozitejsi, ako ten moj oblubeny gnuplot. Videl som tam aj import originovskych projektov. Co keby si mi nejaky projekt z originu poslal - nejaky jednoduchsi (najlepsie bez integralov, ktore som videl v ukazke1)? Rad by som vyskusal, ci importuje. Pripadne aj ASCII data a popisom, co treba dostat. Nech si to ako zaciatocnik vyskusam. Podam spravu o vysledku.
Vopred vdaka
m
Textový pokec o tom čo s tým je POKEC
Origin wiewer je zadarmo na stiahnutie a je dostupný po registrácii na ich stránke TU
Inak je fakt, že Originlab dokáže ešte oveľa viac vecí, než na aké sa u nás používa, ale v tom je jeho univerzálnosť, je určený pre mnohé oblasti technických a prírodných vied. Trúfam si povedať, že bežne používame sotva polovicu jeho funkcií.
Ten malý 5 KB POKEC súbor som zazipoval nie preto, že by s mi zdal veľký, ale preto, aby sa neotváral v prehliadači, potom to nejak doblbne mäkčene a podobné znaky, asi iné kódovanie, preto sa to takto stiahne ako .zip a v ňom je .txt
nejak skapíňa server ulozto.cz, takze to nemam ako uploadnut, akusim neskor
http://prdownload.berlios.de/qtiplot/qtiplot-0.9rc3-i386.tar.bz2
Je to dymamicky kompilovane, vyzaduje teda vselijake kniznice, najma QT4 - na Kubuntu 7.04 ale chodi bez komentarov.
m