bash: ./xyz: No such file or directory
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
ak by to bolo permission denied, tak chmod +x subor
-rwxr-xr-x 1 shade shade 17845 2001-05-13 01:37 more
-rwxr-xr-x 1 shade shade 124 2001-05-13 01:37 pwd
shade@shade-desktop:~/xx$ ./lua
bash: ./lua: No such file or directory
shade@shade-desktop:~/xx$ ./more
bash: ./more: No such file or directory
shade@shade-desktop:~/xx$ ./pwd
/home/shade/xx
file more
aldd ./more
?file more pise:
more: ELF 32-bit LSB executable, Intel 80386, version 1 (SYSV), dynamically linked (uses shared libs), corrupted section header size
ldd ./more pise:
/usr/bin/ldd: line 117: ./more: No such file or directory
Ze by bola na vine corrupted section header size?
si na omyle, je to :
Executable and Linking Format (ELF)
a pouziva sa to nielen pri programoch ako pises, ale aj pri zdielanych objektoch (shared objects, nieco podobne ako *.dll ale moze to byt sucastou aj *.exe)
:Ze by bola na vine corrupted section header size?
pri 6 rocnych binarkach by som sa ani nedivil. ten disk alebo pasku si odkial vyhrabal? ja si totizto uz roky rokuce davam na dlhodobo skladovane archivy aj kontrolny sucet (napriklad cez md5sum) pre vsetky subory. a ty uz tiez teraz vies preco.
PS.: este sa moze jednat o nieco ine, program moze byt linkovany tak starym linkerom ze to dnesne distribucie ani nespoznaju (datum a pouzitie glibc vs. libc s tym nic nemaju). takze si urob image disku a ak z toho nabootujes, tak si za vodou. inac si v pr... aj s binarkami ale data budu mozno pouzitelne.
V kazdom pripade sa mi zda toto chybove hlasenie zavadzajuce az klamlive.
ked to spustis tak je tam zobrazeny obsah dostupnych nastrohov a podla FAQ by to malo zobrazit aj libc. ta kniznica sa pouzivala v minulom storoci a je nekompatibilna s glibc, cize programy na nej zavisle jednoducho na novom systeme nespustis. toto bolo v davnych dobach stale vytykane linuxakom ktory na to z vysoka kaslali a kaslat budu, pokial su k programu zdrojaky tak to nie je problem prekompilovat. pokial niesu zdrojaky a firma ho neportovala, tak je ajtak out of support. ano, vytykanie islo zo slovami "mne funguju na systeme ... aj 10 rokov stare programy a tebe nie". no po prve uz to neplati a po druhe koho to zaujima.
ps.: libc a jej derivacie (uclibc, klibc a podobne) sa pouzivaju v specialnych pripadoch ked sa setri na pameti ako zachranna disketa, firmware do routra, telefonu, pda ...