prihlasenie ako ROOT
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ak len potrebujes nieco spustit ako root, odporucam kde program je lubovolny program, ktory chces spustit. Zobrazi sa ti dialog s vyzvou na zadanie hesla a mas program v rootovskom rezime.
Pracovat stale ako admin s neobmedzenymi pravami je zlozvyk zo zle navrhnutych operacnych systemov, ktoreho by si sa mal co najskor zbavit, inak budes mat obrovske problemy.
Rozhodne nespustaj KDE ako root!!!
su
asudo
.Povoliť to neviem, ale ide to takto:
ctrl+alt+F1 potom do loginu napíšeš "root" a potom do hesla !tvoje heslo! a potom keď už si [root@localhost] napíšeš startx (xinit)
no ale načo?
(samozrejme že som vedome pred startx neuviedol príkaz telinit 3, ale keď niečo chce, tak by sa mal pozrieť do základov)
takze v Mandrive:
najdi subor /etc/kde/kdm/kdmrc V nom najdi tuto konfiguracnu volbu"
# Allow root logins?
# Default is true
AllowRootLogin=true
Teraz ti uz pojde prihlasit sa ako root :)
Ci je spravne prihlasovat sa ako root tu nebudem riesit :)
Pekny den vsetkym :)
# Default is true
, ale asi tam je defaultnefalse
ze? ;-)su
,sudo
,gksu
,kdesu
(pomocou tychto prikazov mozes spustat hocijaky - aj graficky! - program - napr. ajkonqueror
alebonautilus
)prihlasovanie do grafickeho prostredia ako root je v unixovych systemoch nezmysel; nanestastie je to vzita predstava pouzivatelov ktori prechadzaju z windowsu, cim skor sa to odnauc
/root
koli konfigurakom DE.su
a spol. (nech si takto spusta aj graficke aplikacie - ved je zaciatocnik takze na to ma plne pravo :-) az ked zaciatocnik pochopi toto a nebude sa prihlasovat ako root tak moze rozmyslat o mnozstve konfigurakov... :-)