Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Nové vydanie linuxovej distribúcie
Tiny Core 3.8 bolo oznámené na serveri forum.tinycorelinux.net. Linuxová distribúcia Tiny Core patrí medzi "light" distribúcie, pretože jej ISO obraz má iba okolo 10 MB.
Stiahnutie Tiny Core 3.8 ISO.
Podľa správy na
h-online.com, Fedora 16 Linux (ktorého vydanie je naplánované na október 2011) nebude používať Btrfs ako default súborový systém. Konštatuje sa to v
oznámení vývojára Josef Bacika. Btrfs súborový systém, ako nástupca ext4 súborového linuxového systému, sa pravdepodobne defaultne použije až vo verzii Fedora 17 Linux.
Vyšla nová verzia
Laptop Mode Tools 1.59, ktoré umožňuje ovládať rôzne nastavenia správy napájania NB, keď NB/laptop beží na AC/batériu.
Stiahnutie novej verzie Laptop Mode Tools 1.59.
Novým vydaním
Gentoo Linux 11.2 LiveDVD včera, Gentoo vývojári predstavili novú edíciu Gentoo Linux
"The future is now" v duchu sloganu:
"made by the community for the community". Používajúc nový súborový systém AuFS, potom Gentoo LiveDVD umožňuje v live režime vnorenie (kompiláciu a inštalovanie) nových balíčkov.
Open Sound System je jednotný ovládač pre zvukové karty a ďalšie audio zariadenia v rôznych UNIX-like operačných systémoch. Jeho najnovšia verzia
Open Sound System v4.2 build 2005 je určená pre platformy Linux (x86/amd64), Solaris (x86, amd64, sparc), FreeBSD 8 (x86, amd64), UnixWare a Open Server. Existuje aj v podobe komerčnej verzie, ktorá obsahuje aj niektoré ďalšie proprietárne ovládače.
Vyšla nová verzia linuxovej distribúcie, založenej na Debian Linuxe -
KNOPPIX 6.7 (LXDE) vo forme live CD a DVD (základom tohoto zostavenia KNOPPIX je Debian/squeeze s pridaním vecí z Debian "testing" a "unstable" repos, kernel 2.6.39.3 a xorg 7.6).
Poznámky k vydaniu novej verzie KNOPPIX 6.7. Začiatočníci s distribúciou, pozrite aj linky na
knoppix.net.
V súvislosti s blížiacou sa udalosťou - konferenciou Microsoft Build, sa vyrojili
dohady o MinWin (miniatúrne jadro Windows, cca 20 MB), ako základe pripravovaného Windows 8 a virtualizačnej stratégie spoločnosti Microsoft. O MinWin sa totiž predpokladá, že bude tvoriť už neoddeliteľnú súčasť nového MS Windows 8 (Windows 7 v sebe používa iba časť MinWin), pričom nové Windows 8 bude v sebe aj integrovať Hyper-V, formou virtualizačného klienta Hyper-V. Týmto sa nové Windows 8 úplne odčlení od svojich predchodcov. Virtuálne aplikácie môžu byť integrované do hostiteľského počítača takmer bez straty výkonu (nezabudnite, máme čo do činenia s Typom 1 hypervízor-klienta, tento beží na holom hardvéri, na rozdiel od Virtual PC - čo je typ 2 - s viacerými medzivrstvami). Zároveň sa takto, spustením všetkých (legacy) aplikácií ako virtualizovaných, šikovne zbaví starších komponentov a tak aj bezpečnostných otázok s nimi súvisiacich. V každom prípade to má čo do činenia s urputným bojom o opätovné ovládnutie trhu s hypervisor servermi.
Vývojoví pracovníci z
Google a projektu
Mozilla Labs. spoločne kooperujú na projekte
Web Intents, účelom ktorého je dať do ruky vývojárom nové všeobecné API pre Web-platformu. Takéto flexibilné API bude zamerané, podobne ako
Android Intents, na veľmi jednoduché (iba niekoľko riadkov kódu) prepojenie web app s príslušnou službou. Na posmelenie a podporu vývojárov plánujú vytvoriť flexibilné site s doterajšími
Intents, s možnosťou pridávania ďalších Intents.
Po prvý krát, od spustenia útokov voči OS Android (Google) sa svet dočkal
oficiálneho vyhlásenia zo strany tvorcu OS Android - spoločnosti Google. Ústami David Drummonda (senior viceprezident a hlavný právny riaditeľ spoločnosti Google) je v ňom jasne povedané, že Apple, Microsoft a Oracle spolupracujú na útoku proti Google Android prostredníctvom patentov! "
Ak nebudeme konať, mohli by spotrebitelia čeliť rastúcim nákladom na zariadenia so systémom Android - a tým (mať) menej možností pre získanie ich ďalšieho telefónu ..." uzatvára vo vyhlásení Drummond.
Vyšla nová verzia
Scientific Linux 6.1 - zaujímavej linuxovej distribúcie, založenej na zdrojovom kóde RHEL 6 Update 1 (RedHat Enterprise Linux) a vytváranej spoluprácou vedeckých inštitúcií Fermilab a CERN, ktoré ju aj používajú vo svojej infraštruktúre pri výskume.
Budúci (možný) vzhľad užívateľského rozhrania prehliadača Firefox si pozrite na
people.mozilla.com. Inšpirácia Google Chrome rozhraním je očividná, zdá sa, že sa Mozilla chystá na veľké "čistenie" užívateľského rozhrania a hľadá svoju vlastnú cestu.
Článok na
thegeekstuff.com podáva vysvetlenie obsahu 20 linuxových log súborov, ktoré sa nachádzajú v adresári
var/log
. To čo sa zapíše do týchto súborov, je udané v základnom konfiguračnom súbore
/etc/rsyslog.conf
.
Google Android má v Q2 2011 takmer polovicu celosvetového trhu so smartphonmi, Microsoft má okolo jedného percenta, píše sa v
správe o prieskume trhu. ktorú uvoľnila spoločnosť Canalys. Apple iPhones má 19%.
Vyšlo nové
LibreOffice 3.4.2, populárny balíček kancelárskych programov. Predstavuje fork známeho balíka kancelárskych programov OpenOffice.org, voči ktorému je rovnocennou náhradou. Vzniklo pod záštitou The Document Foundation (TDF) a rôznych veľkých softvérových firiem, s výnimkou Oracle, kedy sa väčšina vývojárov z pôvodného OO.org odtrhla spod vplyvu Oracle. Stiahnutie z
libreoffice.org.
Iba približne týždeň od jej vstupu na trh USA, bola spoločnosť
Spotify obvinená z porušenia patentu (podrobnosti žaloby
pozri tuná). Žaluje ju spoločnosť PacketVideo ohľadom porušenia
patentu 5,636,276, ktorý hovorí fakt o veľmi, veľmi generickom nápade na streaming hudby v roku 1995! Tento patent aj vtedy nedosiahol žiadny účinok práve vzhľadom na neexistenciu smartphones s väčšou obrazovkou v dnešnej podobe ...