Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
Žijeme v dobe rýchleho rozvoja cloud-technológií, ktoré poskytujú platiacim záujemcom doteraz nevídané zdielané výpočtové výkony veľkého množstva počítačov. Na program dňa sa teda dostáva bezpečnostná otázka ohľadom minimálneho počtu znakov v hesle, aby heslo plnilo svoj účel.
David Campbell vo výsledkoch svojej štúdie uvádza niekoľko zaujímavých zistení. Uvádza, že nie je tak dôležité striedanie malých a veľkých znakov ako skôr ten fakt, že minimálny (dostatočný) počet náhodne striedaných 2 znakov v hesle je 12 znakov. Pri tomto počte znakov finančné náklady, vynakladané "bad" hackerom za služby typu Amazon EC2 na prelomenie takého hesla, dosahujú čiastky 1,5 mil. dolárov. Pre takéto heslo v počte 11 znakov je to čiastka 60 000 dolárov a pre 10 miestne heslo tohoto typu "iba" 2300 dolárov.
Článok
na theregister.co.uk opisuje určitú frustráciu a sklamanie tých nadšencov populárnej linuxovej distribúcie Ubuntu, ktorí ju začali okamžite po uvoľnení novej verzie aj používať, pričom sa vyskytli neočakávané problémy. Tieto ťažkosti pokrývajú hlavne oblasti:
grafika a
install/upgrade.
DeveloperWorks je jeden z internet-portálov spoločnosti IBM, známy svojim poskytovaním veľkého množstva informácií v podobe odborných článkov, ktoré pokrývajú oblasti Unix, Open-Source, Linux a iné. Aj naše správy veľakrát použili tieto zaujímavé informácie. Tentokrát ma zaujala séria výborných článkov o Linuxe -
"Learn Linux, 101", ktorých úlohou je profesionálna príprava linuxových systémových administrátorov na získanie certifikátu LPIC-1. Zároveň sú určené aj pre všetkých, ktorí si rozširujú svoje poznatky o Linuxe a v praxi ukazujú obrovskú podporu, ktorú spoločnosť IBM poskytuje Linuxu.
Vyšla
nová verzia Samba 3.4.3. Účel vytvorenia tejto novej verzie slávneho Open Source/Free softvéru Samba je hlavne oprava chýb, nastavenie zdieľania dát v rámci Windows 7 a oprava kooperácie s Windows 2008 Server (r2).
Stiahnutie novej verzie Samba 3.4.3.
Ministerstvo obrany U.S.A. vydalo
oficiálne memorandum, v ktorom sa oznamuje mobilizácia podpory a využitia Open Source Software (OSS) v sektore obrany.
Ministerstvo priznalo, že v minulosti došlo pri používaní OSS k určitým nedorozumeniam, ktoré bránili rozvoju OSS v tejto oblasti. Ďalej oznámilo, že OSS spĺňa definíciu "komerčného počítačového softvéru" vhodného na použitie v tejto oblasti.
V súvislosti s vydaním novej verzie linuxovej distribúcie Ubuntu 9.10 je potrebné vyzdvihnúť jednu "bezpečnostnú novinku" tejto populárnej linuxovej distribúcie. Pre
túto verziu Ubuntu 9.10 je charakteristické asi najrozsiahlejšie zapracovanie bezpečnostného "Mandatory Access Control" systému s názvom
AppArmor. Systém AppArmor tvorí spolu so
SELinux najčastejšie používanú bezpečnostnú záruku pre Linux.
Na stránke
Jo Shield’s blog si môžete stiahnúť najnovšiu distribúciu Ubuntu 9.10, ktorej špecifikum spočíva v tom, že je dôkladne očistená od Mono-based kódu a je určená pre užívateľov, ktorí preferujú používanie Ubuntu bez akéhokoľvek Mono-based softvéru. Sympatická distribúcia je vo forme LiveCD s vlastným orginálnym grafickým pozadím.
Verizon Wireless
oznámilo, že svoj prvý Android telefón od Motorola uvedie na trh 6. novembra tohoto roku. Telefón
"Droid" používa Google OS Android 2.0 a 550MHz ARM Cortex-A8 procesor. Bližšie špecifikácie
tamtiež.
Vyšla nová verzia (beta) Google Maps pre mobily, Google Maps Navigation (beta) pre Android 2.0. Ohľadom všetkých noviniek, ktoré prináša sa dočítate v článku
na googlemobile.blogspot.com.
Vývojári z RedHat/Fedora prinášajú
do Fedora 12 očakávanú podporu 3D akcelerácie pre grafiku ATI Radeon HD série 2000, 3000, a 4000 (ATI R600/700 ASICs). Oficiálne je táto podpora až od linuxového jadra 2.6.32, avšak vývojári backportovali kód aj do linuxového jadra 2.6.31 vo Fedora 12.
Asustek v spolupráci s Nvidia ponúka
desktopový superpočítač ESC 1000 s výpočtovým výkonom 1.1 Teraflop, ktorý sa skladá z matičnej dosky s procesorom 3.33GHz Intel LGA1366 Xeon W3580 (slúžiacom ako server), ktorý je prepojený s časťou, tvorenou grafickými procesormi (zabezpečujúcou výpočtový výkon). Sú použité 3 grafické procesory Tesla c1060 a jeden Quadro FX 5800, ktoré spolu poskytujú 960 procesorových jadier.
Open source
projekt Zero Wine vyvíja nástroj na analýzu agresívneho správania sa reálneho malware, pričom tento malware kód umožňuje spúštať vo Wine - bezpečne odizolovanom vo virtuálnom sandbox prostredí. Výstupom Wine (vo WINEDEBUG) sú API volania, ktoré generuje malware-kód a tieto (API volania) sú predmetom analýzy. Zero Wine (posledná
verzia zerowine_vm-0.0.2.1.tar.gz) je distribuovaný vo forme obrazu QEMU virtuálneho stroja s použitím prostredia Debian Linux.
Dňa 14.11.2009 (sobota) sa uskutoční LinuxFest 7. Akcia sa bude konať v DK Dúbravka v Bratislave.
Program je zameraný na CMS, Vserver a Desktop na každý deň.
Bližšie informácie a presný program nájdete na
linuxfest.sk.
Výborný a čerstvý príklad toho, ako "bezpečne" sa reálne Windows vírusy aktivujú vo Wine je popisovaný v článku
na blog.opensourcenerd.com. Autor využíva relatívne bezpečný prehliadač Firefox, ktorý používa varovné upozornenia, a v prípade stiahnutia vírusu-súboru, jeho spustenia vo Wine a zavírenia Wine-registrov, autor v článku ukazuje aj čistenie týchto registrov. Celý postup sa dá použiť aj v reálnom prípade behu Wine na OS Linux. Varovania Firefox v zmysle článku treba brať naozaj vážne, lebo keď sa redirektom dostaneme niekde, čo ponúka linuxový malware napríklad pre Ubuntu a to vo forme
*.sh súboru, tak jeho neopatrným spustením si môžeme urobiť problém.