Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
IBM v kooperácii s Canonical (Ubuntu) dnes začalo ponúkať
Virtual Linux desktop suitu - komplexný balík virtualizovaného softvéru OCCS, bežiaceho v KVM na Ubuntu linuxe. OCCS obsahuje napríklad Lotus Symphony, Lotus Notes, Sametime instant messaging, a ďalšie softvéry. Je omnoho lacnejší ako MS riešenia.
Zdroj správy a informácie.
Austrálsky dovozca elektroniky Kogan, začne v poradí ako druhý na svete v Austrálii ponúkať 2 typy telefónu "Agora" s operačným systémom Android. Systém bol doplnený už aj podľa požiadaviek budúcich užívateľov.
Zdroj správy a špecifikácia telefónu.
V piatok 5. 12. 2008 o 19 hod nášho času začne maximálne 12-hodín trvajúca odstávka väčšiny služieb Fedora-infraštruktúry z dôvodu systémových updatov a HW zmien. Netýka sa DNS a Torrentov.
Včera, po ôsmich rokoch, vyšiel Python 3.0 (Python 3000 alebo aj Py3k). Sťahovať Python 3.0 môžete z
python.org.
Posledné Secunia štatistiky (
pozri blog), získané prostredníctvom Secunia PSI (Personal Software Inspector) nástroja prinášajú alarmujúce zistenie, že až 98 % testovaných WIN strojov (na vzorke 20 000 PCs) NEMÁ plne patchovaný operačný systém. Podľa Secunia sa tak ľahko stavajú pôvodcom malware na Internete.
Zdroj správy.
Posledné výsledky
meraní spoločnosti Net Applications, ukázali okrem iného aj skutočnosť, že až 1/3 userov pristupujúcich na internet z domény google.com (zamestnancov) má zapnuté blokovanie zobrazenia OS stroja. Tento postup sa používa hlavne pri vývoji (vlastného OS ?) SW riešení. Net Applications používa Hitslink-analytický soft, agregujúci dáta od užívateľov pristupujúcich na 40 000 vybraných Web serverov po celom svete.
Zdroj správy.
Moonlight projekt (sponzorovaný Novellom), dnes uvoľnil beta verziu linuxového klonu Microsoft Silverlight media frameworku, umožňujúcu linuxovým užívateľom prezeranie Web rich media MS Silverlight 1.0.
Zdroj správy.
Team prekladateľov KDE vás žiada o pomoc pri preklade najnovšieho KDE 4.2. Pre viac informácii kontaktujte Joseho na jose1711 (zavináč) gmail.com alebo Jamesa na vatrtj (zavináč) gmail.com.
Vyšlo nové číslo
(IN)SECURE Magazine -19. Z obsahu čísla 19 vyberáme: # The future of AV: looking for the good while stopping the bad # Eight holes in Windows login controls # Extended validation and online security: EV SSL gets the green light # Web filtering in a Web 2.0 world # RSA Conference Europe 2008 # The role of password management in compliance with the data protection act.
Download .pdf.
GoodOS predstavilo svoj najnovší OS -
gOS "Cloud", určený pre netbooky.
HW nenáročný operačný systém umožňuje bleskové nabootovanie netbooku, spolu so spustením browsera a "cloud" aplikácií. gOS "Cloud" príde začiatkom roku 2009 predinštalovaný na GIGABYTE Touch-Screen Netbooku.
Zdroj správy.
Najnovších 7
Fedora 10 Cambridge Spinov ( i386 a x86_64 architektúry
ako LiveCDs alebo LiveDVDs) je založených na release Fedora 10 a každý z nich predstavuje ucelený OS. Boli uvoľnené:
Fedora Electronic Lab, Fedora KDE, Fedora Edu-Math, Fedora XFCE, Fedora AOS, Fedora Developer a Fedora BrOffice.
Download spinov
Ak ste začiatočník v Linuxe a hľadáte vhodnú distribúciu, môže byť to pravé pre Vás Ubuntu alebo niektorá jeho úprava. V decembrovom čísle magazínu PC REVUE nájdete Ubuntu upravené pre úplných začiatočníkov, ktoré sa používa podobne ako Microsoft Windows.
Ohlásenie a
Wikipédia.
Apple Mac oficiálne doporučuje svojím užívateľom inštaláciu komerčného antivírusového programu (pozri
Mac OS: Antivirus utilities). Na
zdroji správy je však sympatické to, že užívateľom Mac OS doporučuje aj FREE variantu
ClamXav (variant ClamAV pre Mac platformu). Vírusová zraniteľnosť (proprietárnej) Mac OS platformy sa stáva realitou.
Včera
vyšlo KDE 4.2 beta1. Prináša viacero nových apletov pre Plasmu, nové pluginy pre KRunner a opravuje množstvo chýb. Za posledný týždeň ich bolo opravených viac ako 880.
Binárné balíčky sú zatiaľ dostupné iba pre OpenSuSE. Vydanie KDE 4.2.0 je naplánované na 27 Januára 2009.
Dnes vyšiel extension do Firefoxu 3, ktorý umožňuje editovať textareu ľubovoľným textovým editorom (ktorý zvládne bežať v xterme). Narozdiel od existujúcich rozšírení sa nespustí nové okno, ale textový editor bude priamo v textarea. Rozšírenie funguje s editormi vim, emacs, joe, nano, mcedit a mnohými ďalšími. Viac na
stránke rozšírenia
V súvislosti s dnešným release Fedora 10 je dobré pripomenúť záujemcom korektný postup prípravy a spustenia upgrade z F9 na vytúženú F10. Pri samotnej príprave nezabudnite
tu pozrieť kroky 1. a 2. (poznaj problémy+vyčisti pôdu). Pomocou
yum-utils odstráň nepoužívané programy a konfiguráky (príkaz
package-cleanup --leaves
). Dočasne odinštaluj proprietárne a nastav free video drivery. Pred samotným upgrade nastav SELinux do permissive mode. Keď sa dá, použi na upgrade DVD. Podrobnejší postup a omnoho
viac je v zdroji správy.