Správy
Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
- Novinky
- Nová verzia
- Zaujímavý článok
- Zaujímavý softvér
- Komunita
- Bezpečnosť
- IT novinky
- Humor
- Zaujímavý projekt
- Hardvér
Git protokol verzia 2
Bola zverejnená druhá verzia git wire protokolu, ktorý zabezpečuje komunikáciu medzi klientom a serverom. Medzi hlavné novinky patrí podpora filtrovania referencií a ľahká rozšíriteľnosť.
Zdroj: Google Open Source Blog
Ubuntu deriváty prestávajú podporovať 32bit architektúru
Deriváty Ubuntu, momentálne Ubuntu MATE a Budgie, prestávajú vytvárať obrazy pre x86 architektúru. Dôvodov je hneď niekoľko, predovšetkým fakt, že čoraz menej ľudí naozaj potrebuje 32bit systém. Podľa štatistík si 32bit vyberajú aj ľudia, ktorí majú hardvér na bezproblémový beh 64bit verzie. Očakáva sa, že sa pridajú ďalšie deriváty.
Greenie Linux 18.04
Vyšla nová verzia slovenskej distribúcie Greenie. Greenie 18.04 má aktuálny softvér a vychádza z Ubuntu MATE LTS. Oproti predošlej verzii sa zmenilo pracovné prostredie i architektúra. Stiahnutie (1,6GB).
Zdroj: Blog na sourceforge
Pozvánka na 152. sraz OpenAlt – Praha
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Linux aplikácie na Chromebooky
Google na Developer Keynote I/O evente oznámil podporu natívnych Linux aplikácií na Chromebookoch.
Prekvapivé a zároveň vítané bolo oznámenie spoločnosti Google o podpore obľúbených Linux aplikácií pre užívateľov Chrome OS. To znamená, že si budú môcť čoskoro bez problémov spustiť aplikácie ako GIMP alebo Inkscape.
Podrobnosti na stránke It's FOSS.
Zdroj: It's FOSS
OpenAlt: Pražské srazy 2017
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Namakaný deň 2018
Namakaný deň 2018
Namakaný deň (www.namakanyden.sk) je podujatie, ktoré je súčasťou každoročnej oslavy narodenín prototypovacej dosky Arduino. Okrem nej však na akcii dávame priestor aj iným "krabičkám", akými sú Raspberry Pi, micro:bit alebo ESP a hlavne makačom, ktorí vedia s týmito krabičkami "čarovať".
Zdroj: Namakaný deň
Novinky v X.Org Server 1.20
Nová verzia X.org serveru prinesie množstvo vylepšení. Medzi novinkami nájdeme podporu RandR leasing pre podporu VR displayov, lepšiu podporu multi GPU systémov, vylepšenia XWayland a mnoho ďalších zmien.
Zdroj: Phoronix
Jupyter ocenený ACM Software System Award
Projekt Jupyter dostal cenu ACM Software System Award. Jupyter umožňuje vytvárať a zdieľať interaktívne dokumenty obsahujúce zdrojové kódy, texty a vizualizácie priamo vo webovom prehliadači.
Zdroj: blog Jupyter
Vzdialené vybavenie e-podpisu sa blíži. Bez súťaže za vyše 3 milióny
Ľudia už nebudú musieť chodiť na oddelenia dokladov a čakať pri okienku. Postačí zasunutie dokladu do čítačky kariet a spustenie špeciálnej aplikácie.
Štát hovorí o časovej tiesni. Nad argumentami visia otázniky.
Zdroj: zive.sk
Vyšiel nový GIMP 2.10
GIMP 2.10 prináša nové UI, 32bit farby a podporu HiDPI. Viac na stránkach Digimanie.
Fedora 28
1. mája 2018 vyšla nová verzia linuxovej distribúcie Fedora 28. Čo možno očakávať v novej verzii, je možné si prečítať na tejto stránke.
Zdroj: mojefedora.cz
Novinky v Ubuntu 18.04 LTS
Server OMG Ubuntu uverejnil krátke Video (3min 45s) o novinkách v pripravovanej LTS (Long Time Support) verzii Ubuntu 18.04.
Edit: 18:04 už je vonku
Zdroj: OMGUbuntu
Mobil s Ubuntu Touch v Januári 2019
Spoločnosť Purism oznámila dohodu o spolupráci s UBports Foundation za účelom ponuky operačného systému Ubuntu Touch na pripravovanom mobile Librem 5. Tento smartfón bude v ponuke celkovo s tromi OS: PureOS s Gnome, PureOS s KDE Plasma a spomínaným Ubuntu Touch, vyvíjaným komunitou UBports. Vyzerá to tak, že priaznivci tohto OS ho budú môcť naďalej využívať aj napriek ukončeniu vývoja firmou Canonical a počiatočnej nedôvere v úspešnom pokračovaní vývoja.
Zdroj: SoftPedia
Modulárny Open Source Router
Začiatkom apríla bol spoločnosťou CZ.NIC predstavený prvý modulárny opensourcový router Turris MOX. Router je v tejto chvíli k dispozícií s modulmi:
- základný (CPU, USB 3.0, microSD slot, GWAN)
- rozšírenie (mPCIe slot)
- ethernet (4× GLAN)
- SFP (SFP konektor)
Turris MOX má otvorený hardware aj operačný systém založený na OpenWRT. Účelom je poskytnúť zákazníkom maximálnu slobodu pri zostavovaní a používaní. Technická špecifikácia jednotlivých modulov je TU.
Zdroj: It's FOSS
antiX k dispozícii aj na Debiane Sid
Ako je známe, distribúcia antiX 17 bola postavená ako systemd-free na Debian Stable. Pre priaznivcov Debian Unstable vytvorili vývojári antiXu 32 a 64-bit ISO z repozitárov Debian Sid s Kernel 4.15.14 a systed-free initom. ISO Net vyžaduje káblový Ethernet, kdežto Core by malo fungovať aj na Wifi. Tento nový Debian Sid flavoure je možné stiahnuť TU.
Zdroj: DistroWatch
Lubuntu Next použije inštalátor Calamares
Aj keď príliš často nevidíme informácie o novinkách vývoja distribúcií Lubuntu a Lubuntu Next, vývoj prebieha a vývojár Simon Quigley zverejnil niekoľko noviniek o pripravovaných vydaniach. [...]
Zdroj: Softpedia
Zistite, čo všetko o vás vie Facebook (návod)
Je to veľmi jednoduché. Dozviete sa viac, než by ste čakali. Zistiť to môže veľmi jednoducho každý používateľ. Stačí, keď Facebook pár kliknutiami požiada o zaslanie kompletnej databázy informácií, ktoré o ňom doposiaľ nazbieral. Facebook prežíva jednu z najväčších káuz vo svojej histórii po tom, čo sa citlivé informácie o 30 miliónoch používateľov dostali do nepovolaných rúk. Hashtag #deletefacebook sa stal trendom a návštevníci najväčšej sociálnej siete sa čoraz častejšie pýtajú, čo všetko o nich vlastne vie.
Program opensource konferencie Bratislava OpenCamp 2018
Už o necelý mesiac sa v Bratislave uskutoční konferencia Bratislava OpenCamp 2018. Program už je takmer dokončený, dolaďujú sa už iba niektoré názvy prednášok. Môžete sa tešiť na témy ako cloud, kontajnery, Linux, alebo strojové učenie, Blokchain či WebAssembly.
Zdroj: Bratislava OpenCamp 2018
Do Windows mieria aj Kali Linux a Debian
Kali Linux a Debian sa pripojili ku Ubuntu a open Suse vo Windows Subsystem for Linux (WSL). To znamená, že je možné tieto distribúcie inštalovať v príkazovom riadku vo Windows 10 ako ostatné aplikácie pre Windows.
Zdroj: Its' Foss