Správy
Portál LinuxOS.sk prináša rôzne správy so sveta open source. Na tejto stránke nájdete zoznam správ zo všetkých kategórií.
- Novinky
- Nová verzia
- Zaujímavý článok
- Zaujímavý softvér
- Komunita
- Bezpečnosť
- IT novinky
- Humor
- Zaujímavý projekt
- Hardvér
Canonical spustil novú stránku s tutoriálmi
Canonical spustil novú stránku pre pomoc vývojárom vyvíjajúcim na strojoch s Ubuntu. Stránka je samozrejme open-source a je dostupná na GitHube.
Zdroj: Omgubuntu.co.uk
Lokálna eskalácia práv v Linuxe
Boli zverejnené informácie o bezpečnostnej chybe CVE-2017-2636 nachádzajúcej sa v Linuxe a zneužiteľnej k lokálnej eskalácie práv. Chyba sa dostala do jadra v Júni 2009 a nájdená bola pomocou nástroja syzkaller.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Tails 2.11
Bola vydaná nová verzia live distribúcie zameranej na bezpečnosť používateľa - Tails 2.11. Pokiaľ sa vývojárom nepodarí nájsť pomoc, tak kvôli nedostatku času vývojárov ide o poslednú verziu s podporou anonymizačnej siete I2P. Podrobný zoznam zmien nájdete v changelogu.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Firefox 52.0
Bola vydaná nová verzia open-source webového prehliadača Mozilla Firefox 52.0. Medzi zmenami nájdete odstránenie podpory zásuvných modulov cez NPAPI (mimo Flash), odstránenie API stavu batérie, Strict Secure Cookies, výraznejšie varovanie pre zadávanie údajov na weboch bez šifrovania, a ďalšie.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Ako si postaviť web server na Raspberry Pi
Na portáli opensource.com vyšiel zaujímavý článok s návodom na zostrojenie web serveru založenom na Rapberry Pi, vhodný na nenáročné projekty.
Zdroj: Opensource.com
AMD uviedlo serverové CPU Naples
Spoločnosť AMD uviedla serverové procesory Naples s 32 jadrami. Procesory sú, podobne ako minulý týždeň predstavené desktopové procesory Ryzen, založené na architektúre Zen...
Zdroj: Root.cz
Nintendo Switch využíva FreeBSD
Nová konzola od spoločnosti Nintedo, konkrétne Nintendo Switch má medzi spísanými použitými projektami a licenciami uvedené FreeBSD. Kvôli uzavretosti systému nie je jasné, či sa jedná o využitie celého jadra, alebo iba niektorých komponentov...
Zdroj: Root.cz
Samba 4.6
Bola vydaná nová verzia open-source implementácie sieťového protokolu SMB/CIFS pre Unix-like systémy, Samba 4.6. Nová verzia prináša možnosť pre nahrávanie ovládačov tlačiarní z novších windows klientov, podporu pre typy šifrovania klienta Kerberos cez nový parameter. Bližšie detaily nájdete v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: Softpedia.com
MagPi 55
Vyšlo nové číslo časopisu zaoberajúceho sa Raspberry Pi a projektom z neho postaveným MagPi 55. Ako vždy je k dispozícii bezplatná elektronická verzia [PDF] a pre tých, ktorím vyhovuje skôr papierová podoba, je k dispozícii aj tlačená verzia za 5,99 £.
Zdroj: Abclinuxu.cz
NASA zverejnila katalóg svojho softvéru
NASA vydala katalóg softvéru, ktorý vyvinula a využíva pre svoje špecifické potreby. Ide o tretie vydanie tohto katalógu v elektronickej forme, dostupný je však aj online katalóg. Licencie k jednotlivým programom sa pohybujú od General Public až po povolené použiti iba v rámci NASA.
Zdroj: Root.cz
Wireshark 2.2.5
Bola vydaná nová verzia sieťového analyzéru Wireshark 2.2.5, ktorá prináša opravy chýb väčších z predchádzajúcich verzií a vylepšenie podpory niektorých protokolov. Bližšie informácie nájdete v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: Softpedia.com
Kube, nová KDE email/PIM aplikácia - Prvý náhľad
KDE Kube je emailový klient a správca osobných informácií. Je postavený na QTQuick a vysoko výkonnej dátovej vrstve ‘Sink’.
Kube 0.1.0 bolo vydané tento víkend a je to prvý pred produkčný náhľad na aplikáciu. Momentálne Kube chýba niekoľko základných funkcií a nieje určené do produkčnej prevádzky.
Zdroj: OMGUBUNTU
Príručka linuxového klubu
Stu Keroff založil nadáciu Asian Penguins ako skupinu na strednej škole, kde zoznamuje deti s Linuxom.
Svoj príbeh spísal a vydal ako návod (The Linux Club Guide ) pre ostatných.
Základ tvorí:
- Naučiť deti prácu s Linuxom
- Deti použijú svoje znalosti na pomoc ostatným v komunite
- Deti cez Linux pomáhajú škole
Zdroj: The Linux Club Guide
Macchina: Ultimátny nástroj pre uchopenie kontroly nad svojim autom!
Open source Macchina M2 na Kickstartery predčil očakávania. Pôvodné očakávanie bolo vyzbierať v kampani 25000 dolárov, ale už teraz je vyzbieraných cez 80000 dolárov.
M2 od Macchina je open source automobilový interfejs ktorý môže posunúť tvoje auto na ďalší level. Dá sa použiť na odomknutie potenciálu tvojho auta, alebo ako vývojová platforma pre tvoj ďalší produkt.
- Tuning
- Diagnostika
- Prispôsobenie
- Bezpečnosť
- Telematika
- Prototypovanie
Zdroj: KICKSTARTER
InstallFest 2017 záznamy
InstallFest 2017 práve skončil, môžete si pozrieť záznamy streamov.
Sobota:
Nedeľa:
Zdroj: InstallFest
Vydaný KDevelop 5.0.4
Tím KDevelop s radosťou oznamuje vydanie KDevelop 5.0.4, štvrté opravné vydanie opravuje viac ako dvadsať chýb, vývojári KDevelop výrazne odporúčajú povýšiť na verziu 5.0.4.
Na stránkach projektu sa dá stiahnuť skompilovaná verzia pre 64bit Linux (AppImage) a binárne inštalátory pre 32 a 64bit MS Windows v sekcií download.
Zdroj: KDevelop
X.Org Server 1.19.2 prináša Xwayland, vylepšenia pre Glamor & Prime a bezpečnostné opravy
X.Org Server 1.19.2 prináša viacero vylepšení stability pre Xwayland, Glamor, XFree86, Prime a podporu vstupov. Opravu bezpečnostného problému MIT-MAGIC-COOKIE autentifikácie CVE-2017-2624.
Zdroj: SOFTPEDIA
Nové verzia Maui 17.03 “Cuba Libre”
Maui tím s radosťou oznamuje vydanie Maui 17.03 – Cuba Libre.
Toto vydanie prichádza s množstvom nový updatov pre balíčky a KDE Plasma 5.9.3. Tiež prináša Frameworks 5.31, Qt 5.7.1 a LTS Linux Kernel 4.4.0~65. Firefox povýšil na verziu 51 and Thunderbird na 45.
Zdroj: Maui Linux
IceWM oslavuje 20 rokov
Piateho marca oslávi IceWM dvadsať rokov existencie.
Správca okien ktorý bol inšpirovaný Windows 95 je podnes aktívne vyvíjaný.
Pôvodne projekt vytvoril od piky Marko Maček, počas vývoja do projektu prispeli desiatky vývojárov.
V súčasnej dobe je najaktívnejší vývoj na GitHube z ktorého aj niektoré distribúcie pripravujú balíčky pre svoje distribúcie.
Časom pribudli imitácie rôznych verzií OS ako MS Windows a macOS.
Silnou stránkou tohoto správcu okien je jednoduché nastavenie pomocou textových konfiguračných súborov, či už správanie sa okien, napísanie si vlastnej témy, alebo nastavenie klávesových skratiek.