Čo je to RTOS?
Čo je to RTOS (Real Time Operating Systems)? Základné pojmy a vysvetlenia nájdete v odkaze (eng.) na článok.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Čo je to RTOS (Real Time Operating Systems)? Základné pojmy a vysvetlenia nájdete v odkaze (eng.) na článok.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Stretol som sa názormi ľudí, ktorí si myslia že realtime kernel je rýchlejší ako klasický kernel, nieje to pravda. Realtime znamená že každý proces má pevne stanovenú dĺžku spracovania, je to len zmenený plánovač, ktorý "neškáluje" podľa priorít. V priemysle sa používa na riadenie liniek atď. kde je zaručené že určitý proces bude trvať presne stanovený čas a bude to v každom cykle trvať rovnaký čas.
V bežnom živote ho používajú hľavne hudobníci v spojení so zvukovým serverom JACK. Hoci sa veľa ľudí pýta prečo? Však každé PC vie prehrať muziku, to je omyl. Hudobníci počítače používajú ako mixéry na záznam a úpravu muziky. Pokiaľ by bol použitý klasický plánovač kernelu, ten by rozhodoval o priorizácií procesov (hoci ide o milisekundy) a tón ktorý by spracovával mixér by už nebol taký ako má byť. V realtime kernely je dané že každý proces má presne danú dĺžku trvania a pri spracovaní muziky nedochádza k skresleniam ktoré by spôsobil klasický plánovač.
Od kernelu 3.0 sa zas môžeme tešiť na RT, sťahujte tu.
V klasickom kernely môžeme škálovať podľa volieb v configu Preemption model voľbou No forced sa vlastne blížime k RT, potom máme na výber Vtaroluny, čo je klasika pre desktopy a pokiaľ máme slabší komp zvolime Preeptible a tu budú procesy na pozadí skoro úpne potlačené, presný opak realtime kernelu. Prajem veľa zadaru pri kompilácií.