Dnes bol vydaný antiX17 alfa2
Nový antiX-17 je pripravený na testovanie. Momentálne v štádiu alfa2 a len 32bit.
antiX-17 je založený na Debiane 9 Stretch, ale ako obyčajne bez systemd.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Nový antiX-17 je pripravený na testovanie. Momentálne v štádiu alfa2 a len 32bit.
antiX-17 je založený na Debiane 9 Stretch, ale ako obyčajne bez systemd.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Včera som to testoval chvíľku v livku a vyzeralo to celkom dobre. Jediné, čo mi trošku vadilo, bolo to, čo malo byť ako vychytávka, síce možnosť prepínania do viacerých grafických prostredí. Priznám sa oveľa radšej by som bol, keby tam bolo iba jedno prostredie ale dokonale farebne zladené. Táto priehršť ľahkých prostredí, avšak bez LXDE, LXQT a XFCE mi pripadala skôr kontraproduktívna. Robí to veľmi košaté menu, ja mám rád skôr jednoduché menu bez zbytočností. Možno aj preto mám radšej MX16.
antiX je defaultne už teraz IceWM, neviem ako som prispel svojimi pindami do komunity, ale už to tak je. Sedemnástku práve ťahám, tak uvidím čo sa deje aktuálne.
Témy light window manažérov sú bohužiaľ, pre niekoho našťastie stále s pôvodným fejsom s pred viac ako pätnásť rokov. Výhoda týchto Light WM, je ži veľmi ľahko a priamočiaro spravíš vlastnú tému. Sám mám svoju vlastnú a viac menej odporúčam si spraviť svoju, hlavne pre tých čo trávia pri kompe veľa času. Spravíš to raz a máš to na furt. Rovnako odporúčam si prostredie nastaviť aby sa správalo ako užívateľ chce, tu myslím hlavne na efektívnosť klávesových skratiek a správanie sa okien.
XFCE a LXxx sa hoci uvádzajú medzi light WM, ale ono to už nieje tak úplne pravda. Už viac stavajú na nejakých nadstavbách a veci sú viac zviazané. Na tom samozrejme nieje nič zlé, ono to pre užívateľov ktorí nechcú riešiť rôzne komponenty desktopu vlastnou cestou veľmi príjemné.
antiX stavia na viacerých light WM a naozaj to defaultne zaprasí menu zbytočnými nastaveniami a preto to riešim svojim LegacyIce, ktoré toto všetko z antiXu odstráni.
Určite keby som si spravil čas, spísal dôvody a tlačil na Anticapitalistu, tak by som si to možno aj presadil, ale príde mi to tak jednoduché odstrániť, teda nie ja, ale už to robí samo LegacyIce ktoré mi všetky pre mňa nepodstatné veci zmaže, že to nepokladám za dôležité.
Kedysi som sľúbil aj svetlú tému, ale to by zas musel tlačiť niekto na mňa že to chce.
Čo pokladám za úžasné v IceWM, tak podľa môjho názoru si podľa návodu spraví vlastnú tému aj bežný neprogramátor, čo v XFCE napríklad (podľa mňa) nespraví. Samotný návod sa zmestil na jednu krátku stránku.
Čo je výhoda pre nadšencov, tak MX komunita je živšia vďaka rýchlemu preberaní nápadov od užívateľov. Kto má rád XFCE, tak určite je to správna voľba. No a bezesporu už nič iné na začiatok s Linuxom neodporúčam. Nie žeby to nebolo aj pre pokročilých užívateľov, ale je to proste pre ľudí ktorých tak moc nezaujíma čo je pod kapotou WM a to viem so skúsenosti, že podobné prostredia používajú aj hackri ktorí riešia úplne iné veci ako WM.
Heh teraz pozerám, že návod písal Adam Pribyl (Čech), ten si asi poteraz myslí, že som Nemec, pretože som sa na ofiko vývoji IceWM regol cez firemný email a písali sme si len anglicky :)
Keď už si spomenul to MX, to, že to odporúčaš pre začiatočníkov je fajn, je tam len trošku problém s nízkym percentom prekladov do slovenčiny alebo češtiny. Bolo by fajn ten preklad dokončiť. Možno by sa aj tu našiel niekto, kto by stým vedel pomôcť, avšak pre nás neskúsených by bolo dobré urobiť niečo ako kuchárku, ako na to. Ja a zrejme aj vxmery a ďalší by sme sa na to podujali ale nevieme ako na to. Pomôže niekto?
Tak ma napadlo, že by nebolo od veci navrhnúť Antikapitalistovi aby dopracoval možnosť pri inštalácii na disk si zvoliť iba jeden WM a ostatné z toho menu vyhádzať. V livku by to mohlo ostať, aby si dotyčný vedel WM odskúšať a požadovaný WM vybrať. Nepredpokladám, že pri bežnom používaní by to niekto chcel neustále striedať.
Tiež si myslím.
Ja by som poprosil aby tam chlapci konecne zapracovali podporu LVM pri instalacii.
@Bedna, Tlacim na teba :)