Firefox má 15 rokov: vzostup, pád a renesancia bezpečnosti
Prehliadač od Mozilly debutoval 9. novembra 2004, a stal sa fenoménom, než stratil prvenstvo kvôli Chrome.
Zdroj: fastcompany.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Prehliadač od Mozilly debutoval 9. novembra 2004, a stal sa fenoménom, než stratil prvenstvo kvôli Chrome.
Zdroj: fastcompany.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Po roku od vydania verzie 1.1 grafického editoru Inkscape vychádza verzia 1.2. V novej verzii nájdeme medzi inými novinkami napríklad redizajnovaný dialóg exportu s možnosťou exportovať viacej objektov súčasne, import SVG z online zdrojov (napríklad OpenClipart), alebo obtekanie textu okolo objektov. Podrobný zoznam noviniek s množstvom animácií je v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: inkscape.org
Unixový shell ZSH bol vydaný vo verzii 5.9. Zoznam nekompatibilných zmien a vylepšení je zverejnený v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: zsh.sourceforge.io
Bola vydaná verzia 1.38 správcu pripojenia NetworkManager. Novinkou v tejto verzii je napríklad podpora automatického výberu voľného kanálu pre WiFi. Podrobnejší zoznam zoznam je zverejnený v blogu.
Zdroj: networkmanager.dev
Knižnica OpenJPEG 2.5 pridáva podporu dekódovania "High Throughput JPEG 2000 Decoding" blokov, čo je systém kódovania zameraný na optimalizáciu výkonu pri minimálnom znížení kvality. Dekódovanie je v priemere 10x rýchlejšie pre strednú kompresiu, alebo 30x rýchlejšie pre bezstratovú kompresiu. V tejto verzii nájdeme aj ďalšie novinky a opravy. Podrobný zoznam je v changelogu.
Zdroj: github.com
POSIX kompatibilná implementácia AWK v programovacom jazyku go podporuje natívne formát súboru CSV a TSV. Na novú funkcionalitu upozzornil Ben Hoyt.
Zdroj: benhoyt.com
Bol vydaný Open 3D Engine vo verzii 22.05. Základom tohto herného enginu je Amazon Lumberyard. Open 3D Engine je šírený pod licenciou Apache 2.0.
Zdroj: phoronix.com
Spoločnosť Google vydala verziu 3 multiplatformového grafického frameworku Flutter. Podpora Linuxu a Mac OS bola v tejto verzii vylepšená a je považovaná za stabilnú. Podrobnejší zoznam zmien je zverejnený v samostatnom článku.
Zdroj: medium.com
Spoločnosť NVIDIA vydala linuxový ovládač pre grafické karty rady Turing a vyššie ako open source pod duálnou licenciou MIT / GPL. NVIDIA naďalej dodáva userspace časť (knižnice OpenGL / Vulkan / OpenCL / CUDA) ako uzavretý softvér.
Zdroj: github.com
Spoločnosť MIPS predstavila procesory eVocore P8700 a I8500 s inštrukčnou sadou RISC-V. Podľa spoločnosti dosahujú procesory najlepšiu efektivitu vo svojej triede. Dostupné by mali byť vo 4 kvartáli 2022. Viac informácií je dostupných na stránke produktu.
Zdroj: mips.com
Spoločnosť AMD predstavila nové grafické karty série RX 6000 - RX 6650 XT, RX 6750 XT a RX 6950 XT. Predstavenie je dostupné na youtube.
Zdroj: amd.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Niekde by som ešte vyhrabal aj cd Netscape Navigator. Firefox používam roky a som spokojný. A hlavne Mozilla sa nespráva ako Evil ktorého stvorila NSA a CIA.
Ja používam Pale Moon, čo je de-facto Firefox pred dizajnérskum riešením "Australis". Podstatou je, že človek má vďaka pluginom možnosť kontrolovať špehovacie a reklamné skripty. V čase, keď vyšiel Firefox, sme hojne používali Operu, vtedy ešte s vlastným renderovacím jadrom, reklamným pruhom, a na tú dobu nevídanými záložkami. V tom čase (okolo 2004 - 05) som hojne používal i Konqueror.
Konqueror bol v tej dobe asi dosť používaný a aj KDE sa tešilo veľkej obľube. To boli krásne časy internetových pionierov.
Operu som nejaký čas mal v telefóne, ale to už je dávno.
Odkedy riešim, kto je jak moc Evil, tak jedine slobodný Firefox, Pale Moon samozrejme tiež pripadá do úvahy.