Koniec podpory pre UBUNTU 17.10
Dňa 19. Júla 2018 skončila podpora pre Ubuntu 17.10. s kódovým označením Artful Aardvark.
Tento OS vydaný pred 9 mesiacmi t.j. 19. Októbra 2017 bol prvý s desktopom Gnome, ktorý nahradil Unity, predstavené v distribúcií Ubuntu 11.04.
V praxi to znamená, že pre Ubuntu 17.10. nebudú k dispozícii žiadne softvérové ani bezpečnostné aktualizácie. Preto sa doporučuje všetkým užívateľom prechod na verziu Ubuntu 18.04. LTS
Zdroj: SoftPedia
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Nejako mi to vychádza, že od 11.04 utiekli ľudia zvyknutí na Gnome a odmietajúci Unity a od 17.10 utiekli ľudia zvyknutí na Unity a odmietajúci Gnome, zjednodušene povedané.
Tak to ti vychýdza zle, aspoň v poslednom prápade. BFU si ani nevšimne Že beží na Gonme keďže je prefarbené na Unity.
PS: Zas, tak ako raz za čas, nastáva skoro polročné obdobie kedy Canonical podporuje len LTS.
Z toho mi vychádza, že ne LTS verzie nemá ani zmysel inštalovať.
Nuž, každé dva roky medzi polkou leta a polkou jesene naozaj nemá pri Ubuntu zmysel inštalovať iné ako LTS verzie. Iné vtedy Ubuntu ani neponúka.
Bolo to myslené tak, že aj keď Ubuntu ne LTS verzie ponúka, nemá zmysel ich inštalovať a logicky potom ani vydávať. A ak vydávať, tak iba ako náhľad na to, ako bude vyzerať ďalšia LTS verzia.
Ale to je ozaj nesprávna dedukcia.
Pokiaľ nemáš v LTS potrebnú podporu pre tebou požadovaný HW alebo SW, tak veľmi rád použiješ aj distro s krátkou podporou ak to v nej je. Upgrade na LTS môžeš zvážiť neskôr.
PS: Ešte to 17.10 neupratali do múeza repozitárov http://old-releases.ubuntu.com/.
No pripúšťam, že v týchto ojedinelých prípadoch to môže mať určitú logiku.
Nevedel som o tom že bežné potreby užívateľa sú len ojedinelými prípadmi. Ale uznávam že bežný užívateľ namiesto uprednostnenia verzie s krátkou dobou podpory oproti LTS v tej istej distribúcii radšej vyskúša inú distribúciu ktorá LTS nemá. Alebo rovno vyskúša rolling distro, a po pol roku bez spustenia updatov to z určitého dôvodu preinštaluje. Obvykle na iečo iné. Na to, k čomu dostal licenčný štítok pri kúpe.
To mi jako chceš povedať, že LTS verzie bežne "nemajú potrebnú podporu pre tebou požadovaný HW alebo SW"? Ide skôr o výnimky, než o pravidlo. Záleží na užívateľovi, čo uprednostní, či LTS alebo rolling distro. Ja používam oboje. Na jednom stroji mám LTS a na ďalších dvoch rolling. LTS mám v dualboote s windows a rolling mám na dvoch notebookoch sólo a viem prečo to tak mám ale to už je mimo tému. Mimochodom na ubuntu.cz to berú tak vážne, že na ne LTS distro ani nedávajú podporu.
Ak je železo uvoľnené do predaja až po vydaní LTS, tak možno uhádneš ako je to s podporou. Stroj času zatial neexistuje.
A BFU je jedno čo používa. Ak mu to sadne, tak to použije. Ak ho to vytočí, tak to vymení. A veľa krát po sklamaní použije to, na čo bol zvyknutý pred tým.
Prvé distro po ktorom som siahol bolo Ubuntu 13.10 na stroji narodenom niekedy v roku 2013 (Uefi + SB) a hľa všetko fungovalo. Šťastie začiatočníka vďaka čomu som sa nevrátil k tomu, načo som bol zvyknutý. V mojom prípade je Tvoj výrok pravdivý :)
Keby si mal notebook vyrobený na jar 2014, tak si mohol pri distre z jesene 2013 očakávať čiernu mágiu.
Stále tu existuje Vanilka a kámo už s tými kecmi fakt nepruď.
Povedz mi niečo o tom, ako si podľa teba BFU kompiluje jadro z upstreamu kernel.org. A hlavne povedz čo by ho k tomu viedlo.
Vanilka je sranda a podľa návodu to dá aj BFU.
Prínos môže byť hlavne v nových ovládačoch. Z každého BFU môže vždy vyrásť nerd, alebo hacker.
Ak ťa dobre chápem, tak by prínosom pre BFU bolo že sa z neho stane nerd, hacker alebo iný typ introverta. A stalo by sa to tak, že by dokolečka pridával alebo odoberal nejaké nastavenia v jadre.
Kedysi bola vo Figare prevádzka kde ručne triedili hrozienka.
BFU si niečo stiahne, pozrie to. A keď mu to nevyhovuje, tak to zmaže. Či už hru, film, orezávatko fotiek, strihátko filmov, alebo operačný systém. A veľa krát sa drží zaužívaných koľají. Takže radiť mu nech skúsi niečo čo mu na prvý krát nejde, a nech si to sám dorobí je blbosť. Akurát sa ukážeš ako z inej planéty.
Jau, tak presne oddnes som v strašne akútnom security ohrození. Ale bežný užívateľ by asi mal voliť medzi KDE, MATE, XFCE alebo Budgie. Inak ako je to vlastne s dual bootom a swap partíciou vlastne? Keď sa dá klasicky 2xram plus niečo, neprepíšu sa dva na disk suspendnuté linuxy resp. nebudú ten swap potom preventívne odmietať?
Inak je mi jasné, že prípadné nastavenia hdparm proti "blbnutiu" niektorých rotač. diskov na 254 platia iba po suspendnutie vr. do RAM, to mi vysvetľovať nemusíte.
Skús si položiť otázku do fóra.
PS: Tú klasiku s veľkosťou SWAPu vymysel MS v minulom tisícročí. Nik to nedodržiava, okrem ľudí čo si myslia že to má nejaký reálny dôvod. Pred vyše dvoma desaťročiami bol tým dôvodom pomer cena/výkon RAM oproti HDD. V dnešnej dobe keď sa už aj hibernácia na disk deje komprimovane nemá význam mať väčší SWAP ako RAM.
Ďakujem za názor, tak skúsim tak nejako. Navyše asi počkám na najbližší point release LTS do 26. 7. a dovtedy vydržím na Antix-e.