Manjaro Linux 18.1.0
Včera vyšla nová verzia Manjaro Linux vo verzii 18.1.0. Viac o novinkách sa dočítate na stránkach DistroWatch.com.
Zdroj: DistroWatch.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Včera vyšla nová verzia Manjaro Linux vo verzii 18.1.0. Viac o novinkách sa dočítate na stránkach DistroWatch.com.
Zdroj: DistroWatch.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Spoločnosť AMD predstavila na konferencii Computex 2022 pripravované novinky. Medzi inými bola predstavená rada procesorov Mendocino založená na mikroarchitektúre Zen 2 vyrábaná 6nm procesom v TSMC. Ďalej bola predstavená séria Ryzen 7000 s PCIe 5.0 a DDR5. Podľa AMD je výkon o 15% vyšší oproti Ryzen 5000. Boost frekvencia by mala dosahovať 5.5GHz.
Zdroj: youtube.com
Steven Shiau oznámil dostupnosť ISO distribúcie Clonezilla Live 3.0 pre prácu s obrazmi disku a klonovaním. Nová verzia podporuje Apple APFS a LUKS. Kernel bol aktualizovaný na verziu 5.17.
Internetový prehliadač Google Chrome 102 podporuje registráciu MIME typov, ktoré dokáže obsluhovať webová aplikácia. Okrem toho tu pribudla vlastnosť AudioContext.outputLatency pre zistenie približnej latencie audio výstupu. Medzi zaujímavými funkciami nájdeme aj Capture Handle pre možnosť komunikácie medzi aplikáciou, ktorá zachytáva video a zaznamenávanou aplikáciou. Podrobný zoznam zmien je na stránke chromestatus.com.
Nová stabilná verzia ľahkého webového serveru nginx prináša podporu OpenSSL 3.0 / PCRE2, posilnenie proti cross-protokolovým útokom, Application-Layer Protocol Negotiation (ALPN) v stream module a ďalšie zmeny (podrobnosti v zozname zmien). Spolu so serverom bol aktualizovaný javascriptový engine njs.
Zdroj: nginx.org (zoznam zmien)
Po 6 mesiacoch od verzie 3.15 bola vydaná stabilná verzia Alpine Linux 3.16. V tejto verzii nájdeme GNOME 42, KDE Plasma 5.24, LLVM 13 alebo Python 3.10. Vylepšená bola napríklad podpora NVMe, alebo vytvorenie administrátorského účtu. Podrobný zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Bola vydaná verzia 15 open source platformy pre vývoj softvéru. Najviditeľnejšou zmenou je podpora WYSIWYG editoru vo wiki stránkach. Okrem toho pokročilé vyhľadávanie v tejto verzii je kompatibilné s OpenSearch, pribudlo plánovanie úloh a interné poznámky. Viacej informácií je v oznámení o vydaní.
Zdroj: gitlab.com/releases
Linus Torvalds oznámil vydanie Linuxu 5.18 slovami "žiadne nečakané nepríjemné prekvapenia minulý týždeň". Okrem štandardných aktualizácií ovládačov a opráv je tejto verzii napríklad ovládač pre Intel "software defined silicon" (mechanizmus, ktorý umožní aktivovať niektoré funkcie čipu po dodatočnej platbe intelu).
Zdroj: lore.kernel.org
Prvá aktualizácia systemd v tomto roku pozostáva z takmer 80 000 zmenených riadkov. Verzia 251 obsahuje nový komponent - systemd-sysupdate
pre aktualizáciu hosťovského systému a kontajnerov. Aktualizovaný bol C štandard na C11 s GNU11 rošíreniami. Obsiahly zoznam zmien je v oznámení o vydaní.
Vo vyvíjanej verzii Ubuntu 22.10 bol nahradený zvukový server PulseAudio multimediálnym frameworkom PipeWire.
Zdroj: phoronix.com
Implementácia Markdownu na Githube od teraz podporuje rendering matematických výrazov v LaTeX syntaxe.
Zdroj: github.blog
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Manjaro sa transformovalo z hobby projektu na firmu Manjaro GmbH & Co. KG.
Mne sa celkom páči Manjaro s Mate desktopom a keď ho porovnám napr. s Xubuntu, príde mi stabilnejšie. Na druhej strane stalo sa mi že zostavenie balíkov z Aur repozitára neprebehlo korektne do konca,,
Keďže AUR nemá pod palcom priamo tým Manjara ale je to spravované priamo užívateľmi, ktorí používajú distrá založené na Arch Linuxe, dá sa občas nejaký ten problém s programami z AUR očakávať. Občas býva problém so zostavovaním z AUR daný nesplnenými závislosťami a po ich splnení sa dielo podarí.
Noo to mi je jasné, ale niektoré programy sú len v AUR. Len som s tým chcel povedať, že v tomto majú podľa mňa kus na vrch napr. *deb distrá (subjektívny názor). Ak nie je niečo v základných repozitároch je veľká pravdepodobnosť že stačí stiahnuť balík, v lepšom prípadne pridať ďalší repozitár s daným softom ak existuje.
mne občas aj bežná aktualizácia neprebehne korektne, zato ale inštalátor mi presne povie kde je problém a odstránením konfliktného balíka alebo súboru sa problém hravo vyrieši
používam manjaro už pár rokov a na moje prekvapenie je narozdiel od archu o dosť stabilnejšie (aj ked to mohlo byť aj mojou neschopnosťou arch riadne nakonfigurovať - čo je dosť pravdepodobné) a to tam mam 4 rôzne prostredia (lebo prečo nie)
Včera (12.9.)zverejnili na Distrowatch informáciu o novej verzii 18.1.0 a dnes je tam 1022 recenzií s rankingom 8.5/10. Vyzerá to tak, že Mandžárko je stále dosť obľúbené.
Trošku som prekvapený z toho ich číslovania verzií. Keďže máme september 2019, bol by som čakal číslovanie 19.09.0 alebo alespoň 19.1.0. Takto sú ako keby o rok dozadu.
To je údel používania rolling release distier, ja používam antiX unstable a je to úplne rovnaké.
Rozmýšľam že vyskúšam nové Manjaro s Plasmou, posledných pár rokov preferujem XFCE a MATE a vôbec nemám prehľad, ako sa tvári nové KDE. Čo som čítal tak čo do stability dosť preferujú používatelia distro KDE neon, ale už keď vyšlo to Manjaro asi ho nahodím len tak zo zvedavosti,,,
Ja som si prubol Mandžárko škoricu a celkom sa mi to páčilo.