Nočné zostavy jadra prehliadača - Servo
Boli zverejnené nočné zostavy browser enginu Servo pre Linux a Mac OS. Servo by malo v budúcnosti nahradiť doteraz používané gecko.
Zdroj: blog.servo.org
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Boli zverejnené nočné zostavy browser enginu Servo pre Linux a Mac OS. Servo by malo v budúcnosti nahradiť doteraz používané gecko.
Zdroj: blog.servo.org
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Je to ťažká alfa, len tak pre info screenshot LOS v prílohe. Nechápem, nové jadro je pomalšie a ešte vie úplne kulové, nevidím to moc dobre.
preto je to alfa
Alfa na prd. Po prvé, čaká až sa všetko doťahá a potom 90% zahodí. Za víkend sa dá spraviť rýchlejší HTML parser, ktorý aspoň vykreslí kompletný web, hoci rozjebuškaný. Toto mi príde už koncepčne úplne naprd. Chápem že to stavajú na rýchly rendering webových aplikácií, ale nie som moc rád, že na prečítanie pár riadkov textu musím doťahať tony JavaScriptu a spúšťať komplikované renderovacie jadro.
Tak to za víkend sprav, alebo daj zvalidovať zdrojovú stránku.
To je úplne k ničomu, takých projektov proof of concept sú stovky, keď sa niekto učil programovať. Teda niektoré prežili až do dnešnej doby, ako Links a podobné.
K ničomu je len nezmyselné odsudzovanie vecí ktoré sa ťa netýkajú. Alebo osôb ktoré si nikdy nestretol, a nevieš o nich nič okrem farby plete.
Takže za dva dni to nezbúchaš, ajkeď vravíš jaké je to ľahké. Že si si radšej nekusol do jazykak,alebo prsta.
Mne by sa poriadný webový engine, ktorý sa zmestí do 32MB RAM na jedno embedded zariadenie moc hodil. Links či netsurf si žiaľ so všetkým, čo stretávam neporadia. Podporu JS nepotrebujem.
Okresané prehliadače internetu si nikdy neporadia zo všetkým. Ale môžeŠ skúsiť napr. Dillo, chimera2, edbrowse, hv3, links2, midori, netrik, netsurf*, qupzilla, rekonq, uzbl, w3m, alebo niečo spichnuté za víkend. Veď o tom Bedňa hovoril :-) PS: Ten list mám len z dumpu balíčkov U16.04, nie je to moc presné:
Najväčší problém je, že w3c a whatwg sa zbláznili a navrhli tak zložité štandardy, že sa jednoduchý prehliadač napísať nedá. Inak mne išlo o jadro keďže to má byť embedded (malá krabička s LCD, občas to narazí na nejaý router, ktorý po pripojení na wifi vyžaduje otvorenie webovej stránky).
To je dobrý nápad púšťať vlastné embeded riešenia na verejných hotspotoch.
Ale Bedňa vravel že také niečo sa dá zbúchať za víkend, tak uvidíme ako sa mu to podarí.
Toto zobrazí celkom v pohode.