Notebooky Spitfire
Notebooky Spitfire sú najnovšie ponúkané so štvorjadrovými procesormi i5 a i7 8. generácie a predinštalovanou distribúciou Manjaro Linux. Podrobnosti tu
Zdroj: Spitfire
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Notebooky Spitfire sú najnovšie ponúkané so štvorjadrovými procesormi i5 a i7 8. generácie a predinštalovanou distribúciou Manjaro Linux. Podrobnosti tu
Zdroj: Spitfire
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Po Ubuntu LTS je dostupný už aj Ubuntu Preview pre WSL (Windows Subsystem for Linux) v Microsoft App store.
Zdroj: ubuntu.com
Bola vydaná verzia 1.6.0 hudobného prehrávača Qmmp, ktorého rozhranie vychádza z XMPP, alebo Winampu. Nová verzia medzi inými novinkami podporuje extrakciu textu skladby z id3v2 tagov.
Zdroj: qmmp.ylsoftware.com
Po roku od vydania verzie 1.1 grafického editoru Inkscape vychádza verzia 1.2. V novej verzii nájdeme medzi inými novinkami napríklad redizajnovaný dialóg exportu s možnosťou exportovať viacej objektov súčasne, import SVG z online zdrojov (napríklad OpenClipart), alebo obtekanie textu okolo objektov. Podrobný zoznam noviniek s množstvom animácií je v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: inkscape.org
Unixový shell ZSH bol vydaný vo verzii 5.9. Zoznam nekompatibilných zmien a vylepšení je zverejnený v poznámkach k vydaniu.
Zdroj: zsh.sourceforge.io
Bola vydaná verzia 1.38 správcu pripojenia NetworkManager. Novinkou v tejto verzii je napríklad podpora automatického výberu voľného kanálu pre WiFi. Podrobnejší zoznam zoznam je zverejnený v blogu.
Zdroj: networkmanager.dev
Knižnica OpenJPEG 2.5 pridáva podporu dekódovania "High Throughput JPEG 2000 Decoding" blokov, čo je systém kódovania zameraný na optimalizáciu výkonu pri minimálnom znížení kvality. Dekódovanie je v priemere 10x rýchlejšie pre strednú kompresiu, alebo 30x rýchlejšie pre bezstratovú kompresiu. V tejto verzii nájdeme aj ďalšie novinky a opravy. Podrobný zoznam je v changelogu.
Zdroj: github.com
POSIX kompatibilná implementácia AWK v programovacom jazyku go podporuje natívne formát súboru CSV a TSV. Na novú funkcionalitu upozzornil Ben Hoyt.
Zdroj: benhoyt.com
Bol vydaný Open 3D Engine vo verzii 22.05. Základom tohto herného enginu je Amazon Lumberyard. Open 3D Engine je šírený pod licenciou Apache 2.0.
Zdroj: phoronix.com
Spoločnosť Google vydala verziu 3 multiplatformového grafického frameworku Flutter. Podpora Linuxu a Mac OS bola v tejto verzii vylepšená a je považovaná za stabilnú. Podrobnejší zoznam zmien je zverejnený v samostatnom článku.
Zdroj: medium.com
Spoločnosť NVIDIA vydala linuxový ovládač pre grafické karty rady Turing a vyššie ako open source pod duálnou licenciou MIT / GPL. NVIDIA naďalej dodáva userspace časť (knižnice OpenGL / Vulkan / OpenCL / CUDA) ako uzavretý softvér.
Zdroj: github.com
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Evidentne to chalani vzali za správny koniec. Vývojári Manjara urobili veľký kus roboty na popularizáciu Linuxu pre bfu.
Len si nie som istý, či tá špeciálna edícia je výhodou pre niekoho, kto by si tam chcel nainštalovať inú distribúciu. Takto to na mňa pôsobí dojmom, že tam je nejaký nie celkom štandardný hardvér, na ktorý museli prispôsobovať drivre. Bol by som radšej, keby to bežalo na úplne neprispôsobenej distribúcii. Potom by to bola bomba a bol by to linux ready notebook.
Ja osobne som z toho popisu vyčítal, že si upravili Kernel config, presne pre hardvér ktorý je kompe. Čiže sa loudnú len moduly pre daný hardvér, čím sa ušetrí čas bootovania, predíde sa problémom a ušetrí nejaká ta RAM. Poďalšie, v configu sú stovky voľieb pre nastavenie behu pre plánovač a všetkých možných ptákovín.
Vyladenie kernelu v pre potreby moderného HW v dnešnej dobe ušetrí len zlomok sekundy pri štarte. V časoch keď sa používal NoN P'n'P HW to ešte malo význam keď bolo treba čakať pri nahratí ovládača na inicializáciu HW rádovo v sekundách. To už snáď nie je potrebné ani v prípade prehľadávania I2C pre vetráky keďže tie informácie sa majú extrahovať z ACPI tabuliek.
Ale povedzme si to na rovinu. Je fajn že si vybrali linuxovú distribúciu ktorú nejakým spôsobom optimalizovali pre beh na ich železe. Nevieš či tú linuxovú distribúciu aj podporujú na tom železe? Pretože o podpore alebo záruke na SW som sa tam nič nedočítal. Ak niekto totižto inštaluje nejaký SW, tak to ešte neznamená že ho bude aj podporovať. V prípade OEM verzií to platí dvojnásobne. Ale ak napríklad pridali do predpripraveného OEM image aj firmware pre WiFi/BT bloby (ak tam sú), tak mohli dosiahnuť efekt Greenie.
Tak jediné vyhlásenie tam je:
You betcha! All our products come with 1 year free support for any hardware issues. We will always try and help with distro issues - but in general we trust you will know what you are doing ;-)
Pevne verím že vývojárom Manjara venovali nejaké motivačné NB aby na nich delegovali podporu v rámci ich vlastných záujmov.