Nové “Qt Lite” pridáva 2D rendering, pre Linuxové systémy s 16MB RAM
Nové “Qt Lite” pridáva 2D rendering, pre miniatúrné "internetové vecičky" bez OpenGL s 16MB RAM. Orezané sú časti QT aj OS ktoré niesú potrebné. Stále sa ale dá jednoducho vytvárať pekný vzhľad aplikácií cez CSS a QML. Projekt je zatiaľ v štádiu Alfa, ale dokonca roku by mal byť vydaný.
Zdroj: hackerboards.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pekná snaha. Síce sa už v dnešnej dobe môže zdať nezmyslom riešiť vecičky s grafickým displejom čo majú tak málo RAM, ale šetrenie RAM sa prejaví na výdrži baterky aj pri zariadeniach čo majú 32 alebo viac krát viac RAM.
Mimochodom, ako je na tom licencia pre toto QT Lite s otvorenosťou? Pamätám sa keď sa uvedená spoločnosť volala Trolltech, a chcela uzavrieť QT/KDE. Neviem či sa im to už čiastočne nepodarilo.
Niektoré časti sa momentálne nedajú použiť komerčne zdarma, ale inak väčšina je LGPL3. Pokiaľ viem stále platí zmluva, podľa ktorej ak sa Qt uzavrie tak posledná otvorená verzia prejde na BSD.
Na prvom linku je jediný príspevok s textom: "Too bad the embedded version doesn’t allow Open Source licensing.". Podobné príspevky k tomuto toolkitu sa dajú nájsť aj inde. Pokiaľ je toto vlastníkov fork QT, tak si naň mohli dať licenciu akú chceli. A to aj bez povinosti zverejnenia forknutých zdrojákov. Stačí to urobiť v dvoch krokoch, a môže to byť kóšer chránené ako binárka aj pred BSD licenciou.
QT sa ťa stále pri inštalácií pýta pod akou licenciou chceš vyvíjať. Takže pokiaľ vyvíjaš slobodný softvér, stále máš QT pod slobodnou licenciou.
Ak by sa to vzťahovalo aj k Lite verzii, tak by ten komentár dementovali.
a mne sa to nahodou paci odburava to problem BFU typu ze "pod GPL licenciou sa neda robit komercny soft a to nemyslim soft ktory predavaju sluzby ale celkovo" takze dual licensing je fajn. ak to je pre neziskove ucely tak GPL automaticky ked niekto to cche na komerny projekt ktory "moze a bude moct zarabat" tak nech sa aktivuje komercna licencia, alebo myslis si ze embeded veci si na seba nevedia zarobit ?
Zatiaľ nič nenasvedčuje že QT Lite bude distribuované (aj) pod GPL licenciou. Skôr naopak.
me,myl si open source licencie a proprietarne licencie... open source licencie ti nezakazuju dany soft predavat a sirit ho za peniaze, totiz mozes vytvorit nieco, co bude komercne, ale musis poskytnut k vsetkym sucastiam daneho SW zdrojove kody, kdezto u proprietarnych licencii uz nemas poskytnutie zdrojoveho kodu a uplne zredukovanie vsetkych prav az na pouzivanie daneho SW v ramci daneho licencneho programu
dufam, ze som to vysvetlil dodatocne zrozumitelne a ak nie, tak Google a Root.cz, kde su aj na stiahnutie samotne licencie aj v AJ, ako aj v ceskom jazyku
tak to zhrniem... neexistuje ziadna komercna licencia, ale open source licencia a proprietarna licencia a licencia neurcuje, ze ci dany SW je sireny zadarmo, alebo za ucelom nejakeho zisku (cize komercii)
Tvoj komentár nijak nesúvisí z daným vláknom, ale je fajn že si nám osvetlil všetko čo vieme :)
Docela by mě zajímalo praktické porovnání s Nuklear na nějaké konkrétní aplikaci.
Rychlost použití těchto knihoven, adaptabilita na malý displej, multiplatformnost výsledné aplikace, výsledná spotřeba paměti, náročnost na CPU, úskalí při vývoji s těmito knihovnami, kvalita (srozumitelnost, délka, množství hacků, ...) výsledného kódu, atd.
Záleží od hardvéru. Nuklear si so sebou ťahá závislosti na OpenGL a nie je moc prenositeľný. Qt Lite môže fungovať bez OpenGL a nie jepotrebné písať surové OpenGL príkazy. Ak to bude na hardvéri bez OpenGL akcelerácie tak Qt bude jednoznačne rýchlejšie.
Na HW asi záležet bude pouze pokud bude využíváno urychlování vykreslování na CPU či grafické kartě (MMX, SSEx, OpenGL, DirectX, atd.).
Nuklear v žádném případě nezávisí na OpenGL a nikdy nebude (úplná nezávislost je hlavním smyslem té knihovny). Pokud by byl Nuklear závislý na grafické kartě, resp. 3D akceleraci, tak by mě porovnání s "Qt Lite" ani nenapadlo.
Nuklear neobsahuje totiž žádný vykreslovací backend (v repozitáři jsou pouze ukázkové backendy pro různé vykreslovací enginy, a protože základní vykreslování pomocí DirectX/OpenGL je na většině systémů nejjednodušší na naprogramování, je těchto ukázkových backendů více než těch počítaných na CPU). V plánu je snad ale i "naivní" vykreslovací backend (počítaný čistě na CPU, napsaný taktéž v C89 a vykreslující do programátorem připraveného bufferu) přímo v Nuklear pro testování či vývoj prototypů.
V tom prípade by to ale chcelo prerobiť examply napr. tento aby boli nezávislé od opengl
Nu, tenhle problém (rozdíl mezi adresáři "demo" a "example") se již v GitHub Issues probíral a došlo pouze ke kosmetickým změnám.
Každopádně "demo" jsou ty předpřipravené ukázky vykreslovacích backendů a "example" jsou hotové aplikace s "náhodným" renderovacím backendem (většinou ten, který se nejjednodušeji používá na všech platformách - tedy např. GLFW). CPU rendering je např. v demech X11, GDI a GDI+.
Ja sa tomu veľmi nerozumiem. Bolo by to reálne použiteľné aj pre môj starý počítač?
Nie, ide záležitosť pre IoT.
Diki :)