Novinky v Ubuntu 18.04 LTS
Server OMG Ubuntu uverejnil krátke Video (3min 45s) o novinkách v pripravovanej LTS (Long Time Support) verzii Ubuntu 18.04.
Edit: 18:04 už je vonku
Zdroj: OMGUbuntu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Server OMG Ubuntu uverejnil krátke Video (3min 45s) o novinkách v pripravovanej LTS (Long Time Support) verzii Ubuntu 18.04.
Edit: 18:04 už je vonku
Zdroj: OMGUbuntu
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Neviem ci len mne sa to zda ale ved len zmenili farbby gnome a pridali bocny panel.
Len sa ti to zdá. Zrušili Unity a prešli na čisté Gnome. A zrušili už aj východzí xwayland čo bol v 17.10. Je toho ovšem viac. Ale to by si videl keby si si to vyskúšal.
Ano mam iso 18.04 stiahnute uz par dni ale este na to nebol cas. Cakal som ze to gnome upravia o dost viac. Wayland je blbost nasadzovat ale to si uvedomili.
Čakal si že použíjú drastickú zmenu dizajnu aby odplašili zákazníkov ako keď MS nasadil dlaždice ktoré ľudia dlhú dobu odmietali (až do násilných upgradov)? Tak to máš zvláštny názor na prístup k užívateľom.
Ohľadne waylandu, neviem prečo by mala byť blbosť ho nasadzovať. Ale tvoj osobný názor ti nikto nebude brať. Berú sa len cennosti.
Wayland chcel vyriešiť nejaké problémy Xorgov a prišiel s novými problémami a po desiatich rokoch vývoja by ho človek so zdravým rozumom nenasadil, asi to chcel napísať Andrej.
Inak vývoj už stál RH milióny EUR, ale koho by to zaujímalo NSA pre RedHat stále dobre vykryje všetky straty a zisky stúpajú každý rok.
Wayland, rovnako ako Mir nemali riešiť nejaké problémy Xorgov. Wayland a Mir mali nahradiť zastaralý X Window System ktorý so sebou ťahá 20 rokov nepoužité rutiny a nedá sa poriadne udržiavať.
Inak neviem o akých problémoch píšeš. Mohol by si byť konkrétnejší a vynechať pocity nezaložené na skúsenostiach?
Xorg: Problém potreby roota pre spustenie.
Jedna aplikácia vidí do druhej aplikácie, napr, keyloger.
Xorg proste problémy má ale komunita sa zmenšuje, pretože RH pripravuje mladých programátorov na RH a nikto iný tie love v takej miere nemá.
Ako zas spravíš vo Waylande screenshot a problémy s vstupnými zariadeniami?
Proste RH rozhodlo a dali na to milóny dolars a dnes nie je cesty späť. Ako by si to obhájili menegeris? Žeby napríklad dali niečo do Xorgov a tie by to vyhrali?
Padne proste rozhodnutie do toho sa preinvestujú milióny EUR a cesta späť neexistuje.
S tým rootom a keylogerom si mimo už aspoň tri päťročnice. A s tým screenshotom tiež.
Akurát nerozumiem prečo by som mal vytvárať problémy s vstupnými zariadeniami.
To čo som písal je stále problém, to že to ide nejak obísť, neznamená, že to aj dobre funguje.
Ono vo Waylande je problém so zariadeniami problém tak všeobecne, či už aj výstupnými a výkonnými ovládačmi od výrobcov HW.
Skús byť konkrétnejší. Zatiaľ píšeš len o bezpečnostných chybách ktoré sa opravili v minulom tisícročí. A o tom, že výrobcovia nejakého HW nevypustili nejaké ovládače bez ktorých to ajtak funguje.
Skús si spustiť napríklad Ubuntu 17.10, alebo nejakú poslednú Fedoru. A poreferuj kde si našiel reálnu chybu. Imaginárne sťažnosti choď prosím ťa riešiť do pivnice.
Tak si zapni svoj obľúbený vyhľadávač a ja idem do pivnice.
Ako prvé skús Nvidia Wayland.
Nerozumiem. Hádam nechceš naznačiť že grafika bez neslobodného ovládača nesmie fungovať. To je aj ako trolling zúfalé.
Tak si na nej spusti openCL a skús nejaké výpočty. Mno a tých problémov je mimo základov desktopu ďaleko viac.
Takže OpenCL je podľa teba vstupné zariadenie?
Ohľadne používania OpenCL, tak ten nefungoval ani napríklad na DirectFB. A neprekážalo to v používaní desktopu. Wayland naozaj nie je náhrada za (blah)...
A ak by to niekomu naozaj chýbalo, tak máš zdrojáky. A nemusíš čakať na to, kým ti to niekto naservíruje na striebornom podnose.
Jadno sú ovládače zariadení a druhé vec sú prídavné veci ako openCL, alebo openGL a s tým všetkým dokopy je stále problém.
Nebyť vizionárov, tak sú problémy dávno vyriešené.
Rovnako by nenadávali výrobcovia HW, že Linux enviroment je roztrieštený. Programátori softvéru by už dávno všetko tvorili pre Linux atď. atď. Jako keď si tu chceš opakovať do nekonečna naučené klamstvá, tak to rob ďalej, ale na toto ja už reagovať nebudem.
A keď ti nevyhovuje sloboda výberu a otvorený kód na ktorých obvykle trváš, tak obviníš oponenta z klamstva.
Niekedy si naozaj myslím že radikálni linuxáci sa narodili v znamení ublížencov. Nezávidím ti tvoj samonasierací mód.
Ja som zástanca vylepšení. Mno som totálny odporca rečí typu, všetko čo bolo doteraz je zle a všetci doterajší vývojári sú vlastne blbci a ja to spravím lepšie.
Možno by som to našiel, ale nemám chuť to ani hľadať, keď vývojári Waylandu prostredníctvom svojho promotéra predstavili prvý krát Wayland a nakydali tony hnoja na vývojárov z Xorgov. Proste z nich spravili neschopných debilov a žiadne inovácie neprejdú atď.
Pohybuješ sa okolo Linuxu roky a neverím, že si video nevidel, pretože napríklad na Ábičku to pred rokmi bola pretriasaná téma a všetci mlaďasi tomu uverili aký je Wayland neskutočný zázrak. To bolo proste krásne urobené vídeo a všetci tomu uverili, už si úplne nespomínam, ale na chvíľu hádam aj ja.
Dnes je to hnoj, ktorý zďaleka nedosahuje možnosti Xorgov a ani kvality vývojárov.
Takže čo? No zas a znova sa zopakovala história, že zahadzovanie, namiesto vylepšovanie stojí za starú bačkoru.
Wayland aj keď sa chválil svojou svižnosťou nedosahuje výkon Xorg, tak to teraz otočili, že to nikdy nebol ich zámer.
Takýchto oje....... je plný svet a nie len v IT.
Ak nemáš dôvod niečo používať, tak sa ťa to netýka. Pokiaľ ovšem zas nehľadáš nového triedneho nepriateľa.
Jedna dosť podstatná zmena tam je - z repozitárov boli odstránené balíčky gksu a kdesudo, pomocou ktorých sa v grafickom prostredí dali s právami ROOT spúšťať všetky aplikácie (kdesudo bol pre prostredie KDE).
Na niečo sa dá napríklad v Xubuntu 18.04 použiť "pkexec", ale nie na spustenie všetkého.
Neviem prečo by si mal ako začiatočník eskalovať práva programom ktoré to nemajú predvolené. A pokročilý užívateľ bez problémov použije sudo namiesto gksu alebo kdesudo.
... bez problémov každého označíš ako začiatočníka - to nie je bohviečo byť taký namyslený ako Ty, nezávidím Ti.
Problém použitia "sudo" namiesto "gksu" je jeden - a to podstatný - nie je ho možné použiť pre každý program ináč ako v príkazovom riadku. Pre väčšinu programov je nepoužiteľný do odkazu a tam sa práve dal použiť "gksu" ...
Pokročilý užívateľ nemá ani najmenší problém, ako si správne podotkol, spustiť program vyžadujúci eskaláciu práv cez emulátor terminálu, a sudo. Začiatočník s tým problém pochopiteľne má, keďže je bez myšky bezmocný. V dobre nastavenom systéme vhodnom pre začiatočníkov to ale nepotrebuje.
A teraz mi skús vysvetliť bez tvojho doterajšieho pohŕdania kde je v tomto mojom názore namyslenosť.
V podstate o nič nejde - len toľko, že som zhruba 10 rokov na paneloch používal niektoré aplikácie s takým nastavením, aby sa spustili s právami ROOT a odteraz po vymazaní gksu a kdesudo z repozitárov to musím spúšťať mierne komplikovaným spôsobom - cez terminál (čím sa samozrejme namiesto jedného okna otvoria 2).
Ďalšie riešenie je vykašľať sa na najnovšie distrá Ubuntu a derivátov Ubuntu a vrátiť sa ku 16.04 alebo ísť na úplne iné distribúcie - napríklad niektorý z derivátov Arch Linuxu (celkom sa mi pozdáva Manjaro) alebo sa dať na inú vetvu odvodenú od Debianu - pár rokov som už používal #!, prípadne ísť na antiX, ktorý sa mi tiež páčil, keď som si ho pred pár rokmi vyskúšal
Len tak na okraj - keď sa už raz umožnilo využívať grafické prostredie v Linuxe, je to tak trochu krok späť, ak sa niečo dá spustiť už len cez terminál - nemyslíš? Keď už pri využívaní grafického prostredia človek trochu spohodlnie, tak sa podľa Teba stane začiatočníkom? Mierne povedané, trochu divný názor - ale neberiem Ti ho ...
Namyslenonosť je u Teba práve v tom, že niekoho ihneď povýšenecky "zaškatuľkuješ" bez toho, aby si ho poznal.
Áno. Ak človek dokáže fungovať aj mimo klikania myšky, tak ho zaškatuľkujem za pokročilého užívateľa. Ak ťa to uráža, tak si naozaj unikát. Ja používam jak grafiku, tak aj terminál od minulého tisícročia, a nemám s tým ani najmenší problém. A to dokonca ani s karpálnym tunelom.
Mimochodom, gksu označili ako nepotrebný program ľudia v Debiane, ale Ubuntu je podľa teba triedny nepriateľ lebo medveď. Nie je to ani prvý balík a ani prvá architektúra ktorú zahodil Debian. A Ubuntu sa nebránilo.
Prvé reakcie ukazujú na lepšie hodnotenie Ubuntu Mate ako Ubuntu (Gnome)
Ta avizovaná telemetria funguje ?
Samozrejme že áno. Tá plne funkčná a nevypnuteľná telemetria na Windows 10 prispela k prílivu užívateľov do Linuxu.
Neide o win ale o tu spravu z februara: Canonical chce zbierať telemetrické údaje v Ubuntu
Také údaje už Canonical zbieral pred rokmi, a bez problémov sa to dalo vypnúť. Máš problém s tým vypnutím alebo zapnutím?
To ťažko, keď s tým teraz začínajú.Určite nezbierali v takom rozsahu, ešte chcú vedieť presne aké balíky sú v systéme nainštalované. Problém s tým nemám, ale zaujíma ma či sa to dá úplne ostrániť z nového ubuntu, nie iba vypnúť.
Mýliš sa, v minulosti k tomu pribaľovali aj nappríklad inštalačný log s predvolenou odpoveďou [odoslať].
Inak, áno. Dá sa to odstrániť.
Prve dojmy zmiesane, wifi z live ide, po instalacii Ubuntu na disk sa uz nepripoji,,,
... v Xubuntu 18.04 LTS s tým nebol u mňa problém, možno preto, že som ho vyskúšal na novom laptope ...
po zapnutí Ubuntu 18.04 LTS mi úplne zamrzol.nedalo sa nič robiť.zakaždým ako som zapol PC.mám dualboot s win8.1.nedalo sa nič robiť len tvrdý reset gombíkom.musel som sa vrátiť k Ubuntu 16.04.vie niekto poradiť?sú to nejaké ovládače?nie je ešte dostatočná podpora?mám počkať?
Určite počkať.