PC hardwér pre MS Windows 10 neumožní možnosť vypnúť UEFI Secure Boot
Starostlivosť o zákazníka operačného systému MS Windows dosiahne maximálnu úroveň v novej verzii Windows 10. PC hardwér pre MS Windows 10 neumožní možnosť vypnúť UEFI Secure Boot, t.j. ostatné nebezpečné operačné systémy (napr. Linux, FreeBSD) sa už tak pohodlne ne-nabootujú, prípadne si "ne-bootnu" vôbec.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Tí čo si budú chcieť "bootnúť", hold budú musieť začať čítať návody.
Inak, šikovne to tí M$ figliari vymysleli.
Túto informáciu som čítal na inom serveri, tam ale bolo písané, nie že nedovolia vypnúť UEFI Secure Boot ale že nebudú musieť mať takú možnosť. To znamená, že do dualbootu bude možnosť nainštalovať iba distribúcie s podporou Secure Boot, čo bude dosť obmedzujúce, ibaže by ostatné distrá takúto možnosť do tej doby doriešili.
Hlavná vec že:
"Microsoft love linux!"
Ak som dobre čítal túto info niekde inde tak to nieje o tom že to bude zakázané len MS nebude trvať na tom že sa to bude dať.
Takže kľudne to môže byť tak že to bude neumožnené alebo sa nemusí nič meniť na terajšom stave.
Máš pravdu, ale dokedy. Mno stále máme možnosť voliť peňaženkou a kto sa rozhodne pre MS only, jeho vec. Linux je stále väčšou záležitosťou technologických firiem. Keď sa bavíme o veľkých hráčoch na trhu, tak napríklad DELL na svojich stránkach zverejnil niekoľko dôvodou prečo je Ubuntu lepšie ako MS Win a nemyslím si že by sa teraz otočili rastúcej platforme chrbtom, však ide o prachy. Verím tomu že nejaké čínske p******* toto využijú, ale to je tak všetko. Na drahých mašinách beží čoraz častejšie Linux.
Čo považujem za oveľa väčší prúšvih je to, že Win10 vyžaduje mať zapnutý Secure Boot, takže tam napr. Manjaro do dualbootu nenainštalujem aj keby počítač umožnil Secure Boot vypnúť. Win8.X sa dá používať aj s vypnutým Secure Boot, takže to našťastie ide.
Ja napríklad nemám dôvod prechádzať na win10, jedny mám vo virtuálke a nijako ma nenadchli.
Ale beriem že pre nováčika to bude ťažké a som strašne zvedavý ktoré firmy to úplne zakážu a dostanú sa na môj blacklist.
To je možné a nijak prekvapivé, len prečo mať dualboot pokiaľ chce človek používať notebook doma a nie na firemné účely. Nehovoriac že sa to dá riešiť šifrovaným Linuxom na druhom disku kde Win10 uvidí kulové a pri boote si vyberiem zariadenie.
Bohužial ja musím mať buď dualboot alebo virtualizáciu a to kvôli štátnym organizáciam.
Ibaže kvôli Win10 budeš musieť mať v UEFI zapnuté Secure Boot, takže pokiaľ nechceš stále chodiť do UEFI a Secure Boot vypínať a zapínať podľa toho, čo chceš nabootovať, tak dualboot nie je zrovna to pravé orechové. A čo sa týka doalbootu na domácom počítači, sú situácie, kedy Windows aj doma potrebuješ. Napr. včera som nabootoval win pretože som potreboval previesť doc súbor do epub. Vo win to robím tak, že otvorím MS Word, našítam ho, dám uložiť ako rtf. Tento rtf otvorím v calibre a dám súbor previesť na epub. Pokiaľ doc súbor otvorím v Libre Office pod linuxom a dám uložiť ako rtf, neuloží sa správne. Následné otvorenie v Libre office ukáže rozsypaný čaj a nie dokument, takže nie je čo konvertovať v calibre.
Skúšal si doc otvoriť v LO, previesť do odt, skontrolovať formátovanie, prípadne opraviť a potom export do epub ? Mne sa tak Word darí úspešne obchádzať.
Obávam sa, že v Calibre nie je odt podporované ale ešte to doma preverím, či naozaj.
Ja som Calibru pár krát skúšal a nebol som spokojný práve s kompatibilitou (doc, xls). A ak nepodporuje odt, načo Ti je? Ja by som to vyhodil a doinštaloval LO alebo OO. Ale už sme chlp OT.
Calibre je práve dobré na prevod alebo čítanie epub súborov. Ja si tak vyrábam elektronické knihy pre čítačku.
Tak ma napadlo, nepomýlil si si Calibre s Calligru, keď hovorí o kompatibilite s doc?
Hups:) prepáč
na konvert do epub používam už pár rokov online službu: http://ebook.online-convert.com/convert-to-epub
kde treba fakt kvalitné epub, tam to zmastím cez sigil. ale s tým je samozrejme trocha roboty...
Túto službu som tiež skúšal použiť ale zopár krát mi to vypľulo nepoužiteľné súbory, čo sa týka diakritiky, tam som toho nechal. Je to dobré na anglické texty alebo texty bez diakritiky. Pri diakritike v niektorých prípadoch zlyháva. Keď robím prevod z doc cez rtf tak mi ostanú aj nadpisy a členenie na odstavce.
na prevod doc->epub používam script:
Mám LibreOffice 4.2 a Calibre 2.21. Calibre inštalujem z http://calibre-ebook.com/download_linux - s verziami z distribúcií nemám dobré skúsenosti. LibreOffice nesmie mať užívateľ spustený.No zrovna Dell ma nepotešil tým že na aktualizáciu biosu notebooku potrebujem Win alebo Freedos. Lebo sa dalo ja na linuxu a to zrušili.
Dell neumožnuje flashnúť Bios priamo z Biosu? Asus na to má priamo položku Biosu. Na počítači nemusí byť žiadny OS.
Neviem ako nové modely ale môj to neumožňuje.
Tak FreeDOS partícia to istí. Osobne mám stále voľnú partíciu na testovanie neobetovať FreeDOSu 40MB, to určite uberie s 500GB a viac.
Tak cierno by som to az tak nevidel z jedneho dovodu.
Redhat/Fedora/Suse/*buntu based distra vedia bootovat aj so zpanutym secure boot.
Problem moze akurat nastat s mensimi distribuciami (tam je potrebne dufat, ze to daju dokopy...)
Dalsia vec je ta, ze tie distribucie, ktore nemaju podporu secureboot, mozu vyuzivat shim bootloader, ktory je podpisany
Čo som pozeral, tak stači shim vložiť do /boot, alebo /boot(grub a máš to podpisané. Je to bezpečné jak noha. Proste MS a korporátne riešenia.
To je zaujímavá informácia. Môžte páni túto myšlienku (s tým shim) podrobnejšie rozviesť. Aj nám neznalým by sa zišla informácia ako vybabrať s MS a jeho prisluhovačmi.
Pokial mas niektoru z vyssie zmienovanych distier nemusis to riesit. V opacnom pripade, je to tak ako pise bedna. Cele je to len o ofajceni secureBoot techniky. MS?verisign to sice podpisal, otazne je ci to este funguje. Pred nejakym caosm som to skusal a funogvalo to
V poodstate to funguje takto : shim -> grub2 -> signed kernel . Problem je akurat ten, ze pokial chces bootovat cez shim, jusis mat tym istym PK podpisany grub a aj kernel, inac Ti to neprejde ....
inac tu je toho viacej - tak ludskejsie popisane :-)
wym-1427217843756
podla mna je to cele o tom, aky bude management klucov a pripadne ich revokacia/schvalovanie. Nepredpokladam, ziadne velke zmeny, kedze MS by hned mal na krku natimonopolne urady EU a druhy aspekt je ten, ze Linux na desktopeoch nie je pre neho nejaka vyznamna konkurencia, takze nema preco robit obstrukcie :)
Nikdo tu určite nepochybuje o čestných úmysloch MS, veď úlohou tejto "maličkej" zmeny je predsa to, čo píšem v začiatku mojej správy: