Petícia za dodržiavanie linuxovej licencie GPL čínskou firmou Xiaomi
Zapojte sa aj Vy, priatelia do petičnej akcie, spustenej spoločenstvom vývojárov Android OS. Petícia s názvom OpenMIUI žiada dodržiavanie linuxovej licencie GPL čínskou firmou Xiaomi, ktorá robí (v Číne veľmi populárne) upravené/modifikované 'MIUI' android ROM, určené pre svoje vlastné čínske smartfóny bez toho, aby vôbec dodržiavala ustanovenia FOSS licencie GPL, ktorá platí pre linuxové jadro. Číňania, ktorých programátori sú veľmi zdatní, totiž veselo robia modifikácie kódu aj klasického linuxového Android jadra tváriac sa. že sa ich ujednania FOSS o sprístupnení zdrojového kódu modifikovaného linuxového jadra Android netýkajú. Odkaz na petičnú web-stránku OpenMIUI.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Fork Android OS známy ako MIUI mal byť už dávno nahlásený FSF že porušuje licenčné ujednania. A následne to malo byť prešetrené v spolupráci s vlastníkom, teda Google. A ak by s anaozaj jednalo o porušenie licenčných ustanovení tak ako je písané v tejto správičke, tak doprosovanie sa nemá zmysel.
Nie, petícia neznamená "skúsme to po dobrom". Ak sa to roky porušuje, tak sa to porušuje vedome a s nadhľadom.
Takže došlo na mojej slová. Licencie poskytujú horšiu výťažnosť a produkt božského Google bol zneužitý pričom sa s tým nič nerobí. Teda okrem nejakých smiešnych podpisov pod prosbu.
A zrovna Google, firma čo spoluzavádzala cenzúru internetu v Číne. S hrdosťou.
História Google:
Január 2010
Oznamujeme nový prístup k poskytovaniu služieb v Číne. Spoločnosť Google už nebude vykonávať cenzúru výsledkov vyhľadávania na stránkach Google.cn a bude sa snažiť nájsť spôsob, ako legálnou cestou prevádzkovať vyhľadávač bez použitia filtrov (ak to vôbec bude možné).
Podmienkou vstupu Google na čínsky trh, v čase založenia domény google.cn bola cenzúra internetu. Na nej sa spolupodieľalo viacej nadnárodných korporácií. To, čo vyzerá ako vzbura Google voči totalitnému režimu bola len reakcia na medzinárodné protesty voči blokovaniu internetu zo strany Google. Proste, znižovalo im to PR a Čína už mala dávno dodaný a odkalibrovaný systém na cenzúru. Ten systém je však plne transparentný a tak sa blokovanie deje priamo na úrovni prenosovej vrstvy. Takže oznámenie o zrušení cenzúry bolo zbytočné. Cenzúra bola dodaná a spojazdnená podľa požiadaviek.
Ak by Ťa náhodou zaujímalo približne koľko rokov to kalibrovali, tak si odrátaj od Januára 2010 dátum registrácie domény google.cn.
Približný dátum registrácie google.cn si zistíš jednoducho:
whois google.cn|grep 'Registration Date'
Cenzúra je tu s nami od počiatku sveta. A zvolanie "už to nebudeme robiť" znamená len toľko: "prišli ste nám na to, tak zmeníme taktiku". Či sa jedná o manipuláciu s výsledkami vyhľadávania, kolektovanie záujmov cez ad sense, sociálne siete alebo priamou výťažnosťou dokumentov sprístupnených tej korporácii. Kto čítal podmienky google tak vie o čom hovorím.
Keď si niekto chce pozrieť čo Google blokuje je to na ich webe.
Štyri americké spoločnosti, Yahoo!, Microsoft, Google a Cisco stáli 15. februára 2006 pred americkým kongresom, aby vysvetlili svoje aktivity v Číne.
Viac na stránke ktorá zverejňuje protest voči niekoľko ročnej cenzúre vyvinutej aj Google. Dalších niekoľko rokov na to Peking sprísnil cenzúru internetu. A až dlhú dobu na to, po tom ako Google vypršala mastná zmluva o podpore cenzúry v Číne, vtedy im to neprevyšovalo zisky sa začali voči tomu ohradzovať.
A na ten ich PR report s cenzurovanými informáciami o cenzúre by som sa tým pádom nespoliehal.
Tak čo, niesú toto špinavé praktiky, horšie ako má to čertisko čo chodilo skoro celý život v jednom roláku a rifliach?
Sú to praktiky v rámci možností, podľa toho čo tam píšu tak ponúkal najviac informácií a ešte upozorňoval na to že výsledky sú cenzurované, takže sa o tých čínskych špinavostiach mohli dozvedieť viac. Musel by som vyhrabať viac informácií, ale ako som už písal, kto je sviňa nech skape *)
O pánovi v roláku si treba prečítať od ľudí z jeho okolia, to bol preukázateľne hajzel bez špekulácií.
Ale, google je aniel ktorý je bez viny. A Čína ho okráda a on jej odpustil. Za tie prachy čo dostali za cenzúru sa im nedivím.
PS: Najväčšia sranda je, že celé Google zvysoka kašlalo na nejaké petície na zrušenie jeho cenzúry. A kašlalo na to dosť veľa rokov. Preto sa petícia aj v tomto prípade nedá inak nazvať ako doprosovanie sa. Je to neefektívne.
Keby si chcel nejaké iné články, tak je ich plný internet. Nájsť ich už zvládneš aj sám.
Ahoj, M.
"To by sa ale musel vyjadriť odborník na Čínske právo."
Veď vidíš teraz Mário, s akou láskou, jasnozrivosťou, porozumením a genialitou ducha, avšak prefíkane a so zverskou neústupnosťou voči neprajníkom Boha-Apple I., sa tu už dlhú dobu vyjadruje náš milý Florián - okrem ne-kresťanskej orientácie aj odborník na Čínske právo.
Tak ako kedysi hovorieval V. Mečiar:" Stredoslováci to potiahnu ...", tak aj náš Florian si neodpustí hocikedy pretiahnúť pani Logiku, a vo svojich monológoch znevážiť Google, lebo veď ono je "a priori" zlé, bojko, atď. , však áno?.
Nemam pravdu.
Ale s5 k otázke práva v Číne.
Právo každej krajiny sa vyvíjalo počas jej histórie a tým pádom mapuje jej pokrok.
Povedomie o duševnom vlastníctve sa vyskytlo v dobe, keď sa na svetlo sveta vynorili manufaktúry a začali sa objavobať úsporné postupy. Niekto niečo vymyslel, a chcel si chrániť svoj vynález alebo technologický postup. Tak vznikla potreba ochrany a narodili sa patenty.
Čína však nemala obdobie manufaktúr a z doby feudalizmu sa presunula rýchlym skokom do obdobia priemyselnej revolúcie. Doteraz majú Číňania zaužívane, že pokračovanie vo vývoji je pre pôvodného autora česť a radosť že sa niekto vydal v jeho koľajách.
Blbé je to v tom, že tento prístup je výhodný len pre autorov ktorí sú sponzorovaní mecenášom. V momente, keď sa majú postarať o seba, tak ich prácu niekto zneužije. Nieko, čo nie je po uši zadĺžený a môže znížiť cenu a tak jednoducho dostať pôvodného autora na ulicu medzi bezdomovcov.
V reále to má dosah napríklad na cenu výrobkov z Číny ktoré bez hamby kopírujú výsledky bádania niekoho iného. Sú niekoľko násobne lacnejšie. Ale preto, že nebolo treba toľko prostriedkov na ich vývoj.
Google na to aj teraz dopláca. A keby to dalo na medzinárodný súd, tak v kľude môže dosiahnúť embargo. Čo to bude znamenať, tak to nehám na logike každého čo to dočítal až sem. Rovnako ako nehám na každom aj otázku, prečo Google kalibrovalo cenzúru pre čínsky trh a prečo nebojuje proti Číne legálnymi prostriedkami. Predsa len, podpora nepriateľov je advanced level vládnutia.
Ja nechovám voči nemu a ani voči hocikomu tuná ŽIADNU nenávisť, to so asi zle pochopilo, iba sem-tam (od čias vojen proti S. Hoferekovi by som veľa vecí urobil elegantnejšie aj voči nemu) okomentujem jeho chovanie, čo on ( WlaSaTy) robí takisto a často s humorným nadhľadom, a vtedy ja sa tomu v tichosti aj zasmejem. Som úprimné rád, že sa tu aspoň niečo deje. Život je krásny.
Heil Linux!
A som rád, že si sa k tomu priznal.
Ja tvrdím, že korporácie majú vždy klady a zápory a nerobím medzi nimi rozdiel. Tak ako Apple pomohlo zamestnancom v Shenzene keď z hladu vyskakovali z okien a dal im zdvihnúť platy, tak to Google neurobil aj keď tiež odoberá výrobky z tej istej fabriky.
A dosť ma štve keď tu čítam klamstvá, že jeden je diabol a dobre bolo keď zomrel v bolestiach a druhý čo sa chová identicky je bez viny. Aj keď sú jeden za osemnásť a druhý bez dvoch za dvadsať.
Časom ma to prešlo a po pár rokoch ma dokonca odbanovali, no ban na ich služby som mal cca 5rokov. Nie že by sa to nedalo obísť.
To že im odstupom času držím palce je postojom k slobodnému softvéru, that is all.
Prečo ho nepošleš jednoducho do piče, ako by si zaslúžil, prečo si myslíš, že Ti , Mário dá takáto osoba niečo podnetné a úprimné okrem kokotín, ktoré tu grcia ...
Heil Linux!