Plasma 5.4.2 bola oficiálne vydaná
Komunita okolo KDE oznámila vydanie novej verzie KDE Plasma 5.4.2. Nová verzia prináša niekoľko malých, ale dôležitých opráv a vylepšení.
Zdroj: Softpedia.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komunita okolo KDE oznámila vydanie novej verzie KDE Plasma 5.4.2. Nová verzia prináša niekoľko malých, ale dôležitých opráv a vylepšení.
Zdroj: Softpedia.com
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
no mam ju zatial som nespozoroval na nej nic :)
je síce pekné že sa to vyvíja a že idú stále dopredu ale pretože mi to nevie zobraziť ikony v tray pre mnohé mnou používané programy, tak je to pre mňa nepoužiteľné...
síce existuje program, ktorý vytvorí novú oznamovaciu oblasť kdekoľvek len chcete ale to nie je to správne systémové riešenie aké som od KDE čakal...
A nemáš problém s progranmi v QT4, lebo na to potrebuješ sni-qt a sni-qt:i386 pre 32bit programy
toto mám nainštalované, tiež mám nainštalovaný nejaký appindicator, s týmito vecami sa mi zobrazia asi len 2 programy z tých asi 5 čo spúšťam a mali by mať ikonku :D
jediné riešenie na tento problém čo som našiel je program wmsystemtray, ktorý dokáže zobraziť tie zvyšné programy... ale ako som už písal nie je to pekné riešenie...
z toho mi vychádza od KDE5 (Plasma 5) ruky preč pokiaľ toto neopravia
Neviem čo sa ti nezobrazuje, ja som mal len problém so skypom a to mi to riešilo.
Ostatné veci sa mi zobrazujú (dropbox, ktorrent, kmix, schránka, sieť)
mocicon, wicd-gtk a ešte nejaké len tie používam tak sporadicky...
mocicon - malý program v gtk, ktorý v tray zobrazí ikonku, a umožňuje mi ovládať hudobný prehrávač MOC pekne myšou :D
wicd-gkt - GUI k programu Wicd, na nastavovanie siete / pripájanie sa k internetu. NetworkManager sa nevedel pripojiť k wifi, respektíve sa pripojil a hneď odpojil s Wicd tento problém nemám... a funguje, meniť nemienim...
v takýchto kompletných desktopovým prostrediach mi nevyhovuje veľa vecí ale čas od času ich vyskúšam či je to pre mňa použiteľné aby som aspoň vedel čo sa ako dá používať...
Takže plasma má problém s gtk, wicd je super používam ho v openboxe na notebooku ale tam mám všetko zase v gtk až na pár drobností.
Mocicon nepoznám a ani nepoužívam prehrávač MOC
Ale máš pravdu KDE5 ešte nieje natoľko použiteľná aby sa dala bez problémov používať. Veľa vecí ešte nieje preportovaných do Qt5, u mňa má problém aj so stabilitou. A posledná verzia (KDE 5.4.1) aj s rýchlosťou, veľmi pomaly sa mi prihlasuje do prostredia, verzie predtým boli rýchlejšie.
zle si ma pochopil, Plasma 5 prestala podporovať nejaký xembed protokol (asi niečo staré...) a tak sa programy ktoré to používajú nezobrazujú... pre mňa by to problém nebol keby existoval nejaký doplnokčo to do panelu pridá, ale našiel som len samostatný program čo si zobrazí vlastné okno....
Bližšie info...
Ďalšie info
Na podpore sa pracuje.
ale dokonalé to nie je.... a nejako mi to padá... radšej si počkám na verziu 5.9.9.9 :D
Software z dielne KDE pokladám na svojom rebríčku sfušovaného software za TOP.
zase nie všetko je zlé... ale vždy mi pri takýchto veľkých projektoch príde že keď je to už pekne použiteľné a vyladené tak to zrušia a začnú na novo
osobne som si obľúbil program KDevelop a Dolphin je tieź fajn ale KDE ako celok je pre mňa moc veľké monštrum...
Ale furt lepšie ako Gnome
Ja som si preliezol väčšinu WE a DE, aj cez všelijaké kuriozity. No zhodiť Xká hneď pri štarte dokázali len KDE, to že odmietli po reštarte bootnuť bola ich posledná sekunda. Občas KDE skúsim a verzia 4.9 vyzerala byť už dosť stabilná, počítam že keď 5ka už bude stabilná spravia zas padájúcu 6ku a tak donekonečna. Ten trend začali už dávno.
Ďakujem, toto funguje :)