Plasma 5.5 má umožniť testovanie Wayland
KDE Plasma 5.5, ktorej vydanie je naplánované na 8. december by mala ponúknuť aj použiteľnú verziu KDE Desktopu pod Waylad-om. Aspoň takýto optimistický plán má vývojár Martin Gräßlin, ktorý musel prepísať veľkú časť kódu Správcu okien v KDE (KWin), pretože niektoré jeho časti boli napísané špecificky pre X11. Podpora Waylandu v KDE Plasme však ešte stále nebude vhodná na bežné používanie. Pri aplikáciách, ktoré nevyužívajú KDE-zobrazenie môže dochádzať k problémom zobrazovania a funkčným problémom. Takisto môže byť problematické aj používanie viacerých monitorov.
Zdroj: Golem
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Čo tento prechod prinesie pre bfu?
Myslím, že zatiaľ iba problémy. Pokiaľ to nebude dostatočne stabilné, tak by to bfu mali ignorovať. V prípade problémov by si s tým nevedeli rady. Bfu potrebuje počítač používať a nie riešiť problémy.
Wayland zatiaľ distribúcie pre bežných požívateľov nezavádzajú.
Nič, teda snažia sa tam riešiť bezpečnosť aplikácií ich oddelením, ale tuším je tam zas problém spraviť screenshot obrazovky. Teda tých problémov je na mrte, osobne si myslím že skôr sa podarí Xorgom odstrániť už pár rokov nahlásené bugy ako z Waylandu spraviť seberovného partnera. Je to na flame, ale keby tí vývojári 7rokov pracovali na Xorgoch, tak sme na Linuxe o sedem rokov ďalej už dnes. Dnes majú svoj display server, ktorý nikto nepoužíva a ešte dlho nikto nebude.
So screenshotom nie je problém, screenshot dokáže urobiť priamo kompozitor.
Z technického hľadiska sa mi zdá lepší mir. Wayland je blbý. V podstate dá aplikácii len buffer kde môže kresliť. Ak by som sa nasral a využil okno browsera takým zákerným spôsobom, že ho roztiahnem na rozmery 32768x32768 pixelov tak mi len framebuffer pre dané okno zožerie 8GB pamäte (dosť možné, že to crashne driver). Mir dokáže vynútiť vykresľovanie len určitej oblasti, takže nemusí vôbec mať offscreen buffer na rozdiel od waylandu.
Čo sa týka prežitia X.org ... tu už frameworky rozhodli. X.org neprináša oproti waylandu / miru skoro nič. Sieťová transparentnosť bola super v dobách Qt3 / GTK1 keď sa x.orgu posielali len inštrukcie na vykreslenie textu, čiar ... po sieti sa teda neprenášalo veľa dát. Od Qt4 / GTK2 si frameworky vykresľujú všetko samy (lebo údajne bolo vykresľovanie cez X.org pomalé, zaujímavé, že Qt3 stále lieta ako blesk oproti štvorke, GTK detto, asi mám iný hardvér). Kedysi aj cez pomalé pripojenie Qt3 aplikácie doslova lietali. Lag bol aj cez DSL minimálny a nevedel som, či pracujem s aplikáciou doma alebo o 100km ďalej. V súčasnosti sa už tak tak musia posielať bitmapy, takže je to jedno, či sa urobí podpora posielania bitmáp v kompozitore, alebo použijem X11 forwarding.
PS. veľmi sa mi páčil Display PostScript pre NeXT. Pozri si to, je to zaujímavá technológia. Tiež možnosti škálovania v dobe HDPI displayov by nebola na zahodenie.
Tak hádam sa podobné technológie vrátia, iOS to tuším používa.
Asi trochu moc oživujem vykopávky. Client - server architektúra, kde server rieši vykresľovanie vrátane animácií a klient je pomerne blbý existuje aj dnes, napríklad Blackberry 10.
BFU zaujíma či je to dostatočne rýchle, stabilné a či je to kompatibilné s vecami čo používa. Viac ho nezaujíma. Keďže to ide len na testovanie, tak tvoja otázka nemá zmysel. Skús sa ju opýtať o rok.
Vo fedore 24 ma byt primarny wayland.
A pokiaľ ma pamäť neklame nieje to prvá prognóza kedy ho nasadia :)
Obávam sa, že to už pred pár dňami nasadili. Je to v rawhide.
Táto informácia sa objavila aj na cz stránkach Fedory. Ale podľa obsahu informácie ešte stále nie je na 100% isté, či bude Wayland východzím zobrazovacím serverom.
Nebude, len ak sa počas testovania vyskytnú neopraviteľné problémy. Ale tak je to zo všetkým.
Ak sa nemýlim Wayland už nejaký ten rok používam nakoľko v Meegu na mojej N9 je použitý.
Dúfam že to vychytajú chyby čo tam sú a všetko bude fungovať, ináč škoda práce a času čo sa na tom urobilo.
Hmm, podľa wiki to je xorg.
Jo máš pravdu, má to ešte X11, som si myslel že to urobili už na Waylande, intel to tak chcel už v roku 2011 a asi to nespravili.
Malo sa prejsť na wayland, ale potom to sekol istý pán z MS. Intel samostatne nemal dôvod pokračovať, v tej dobe väčšinu ťahala Nokia.
Škoda, Meego by malo budúcnosť, Sailfish od Jolly už používa Wayland, nemal som to ešte dlhodobo na testovanie, ešte tam z Meega chýba pár vecí ale postupne to dorábajú. Pre mňa je to lepšia alternatíva ako Android.
Viacero pekných systémov skončilo pretože ich rozvalcovala konkurencia. Celkom zaujímavé bolo napr. aj Blackberry OS 10. Škoda ho.
Len zrovna pri Meego to nebola konkurencia ale trojský kôň v Nokii
V tej dobe bola Nokia už vcelku zvalcovaná. Ktovie ako by to bolo dopadlo keby N9 predávali na všetkých trhoch a pred uvedením by istý ehm trójsky kôň neprehlásil, že s tým aj tak nebudú pokračovať. To v mojom prípade bolo rozhodujúce pri kúpe. Nekúpim predsa zariadenie o ktorom viem, že končí ešte pred uvedením na trh.
Však práve to vyjadrenie to dorazilo, ale aj tak ten systém žil celkom dlho aj keď na to nebola oficiálna podpora len komunita. Behal svižne na jedno jadrovom procesore, dvojjadro by bolo lepšie. Proste v dobe predstavenia super systém, MS len dobiehal so svojím mobilným systémom. Ešte raz škoda Meega, bolo by to teraz veselšie.