Používaním Firefoxu pomáhate vytvárať budúcnosť webu
Používaním Firefoxu pomáhate vytvárať budúcnosť webu, viac nájdeš tu.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Používaním Firefoxu pomáhate vytvárať budúcnosť webu, viac nájdeš tu.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Priatelia želám Vám do Nového roku 2025 všetko dobré, nech sa Vám vo svete Linuxu darí a z mojej strany ďakujem všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispievajú na tento web. Či sú to už správy o zaujímavých novinkách, komentáre v diskusiách alebo blogy, ktoré niekedy zaberú aj pol dňa klepania na úkor svojho času. O to väčšia vďaka, PF 2025.
3. ročník Bratislava OpenCamp sa uskutoční 5. 4. 2025
Po covidových rokoch a ďalších prekážkach je pred nami tretí ročník, ktorý sa uskutoční v apríli 2025 na FIIT STU v Bratislave. Prvý aj druhý ročník konferencie sa tešil účasti okolo 300 ľudí, veríme že tretí ročník bude ešte lákavejší.
Zdroj: Bratislava OpenCamp
Aj v roku 2025 sa v Bruseli uskutoční podujatie "Free and Open source Software Developers’ European Meeting" (FOSDEM). Viac na jeho stránkach.
Zdroj: https://fosdem.org/2025/
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Ja som aj s práve vydanou verziou "Australis" veľmi spokojný a FF je u mna aj vo forme klasického prehliadača ale zároven mi prostredníctvom tor-browsera aspon čiastočne chráni tú malú trochu súkromia.
Jj, vyzerá dobre, len na F-Droide zaspali a ešte tam FF29 nieje.
Už je, a stále má upozornenie že sleduje užívateľa a odosiela takto získané dáta nevedno kam. Takže, pomáhajte vytvárať nový web tak, že sa neháte sledovať.
Píšu tam o nebezpečí addons ktoré ťa môžu sledovať. Ty si ako tí naši novinári čo radi vytrhávajú veci z kontextu.
Citujem: Tracks You This application tracks and reports your activity to somewhere. Nikde tam nevidím tú Tvoju vsuvku o zásuvných moduloch, asi si si ju sám pridal do kontextu ako naši novinári. Ale, to je jedno.
Ako som písal vytrhávaš z kontextu.
Celý text:
Anti-Fjučúra: Neslobodné rozšírenia: Licencia rozšírení na addons.mozilla.org môžeme vidieť v poznámkach k verzii rozšírenia a často majú vlastnú licenciu, alebo uzavretú. Napriek tomu niesu licenčné informácie k väčšine aplikácií z marketplace. Trakovanie: Štatistiky sú spätne odosielané vývojárom, hoci toto dá vypnúť v nastaveniach.
Neslobodné rozšírenia:
Tieto aplikácie predstavujú neslobodné moduly.
Sledujú ťa
Tieto aplikácie ťa sledujú a posielajú niekde správy o tvojej aktivite.
Stále je kritika len na rozšírenia a ich nebezpečí.
Takže potvrdzuješ moje slová že FF sleduje užívateľov, veď aj Ty si čítal toto Tracking: Stats are sent back regularly to the developers, but that can be disabled via settings. A aj si to sám preložil, takže si tomu porozumel.
A vieš prečo som vravel, že je to jedno? Lebo hovoriť že sa tak nedeje len kôli tomu že si to sledovanie musí človek vypnúť ak sa nechce cítiť ako počas minulého režimu e scestné. Rovnako scestné, ako zahmlievať jasnú informáciu a o opačnom názore tvrdiť že sa zakladá na informáciách vytrhnutých z kontextu. Ty robíš pre ministerstvo vnútra keď im nahrávaš na propagandu? Podľa Tvojích reakcií, áno.
Ja viem že je tu už dosť mŕtvo a je tu príležitosť rozvíriť atmosféru aby tu zavial duch starých časov.
Ako si si asi za tie roky stihol všimnúť, tak ja milujem slobodný softvér a nikdy som netvrdil že sa okolo neho nemotá kopec špiny, skôr naopak.
Rovnako ako ho milujem, tak ho kritizujem za to keď skočí vedľa. Nemám nálepku cez oči a vidím chyby ktoré sa dejú. Nebudem rozpitvávať systemd a GNOME.
Je tu jasná informácia že netreba si inštalovať addons s uzatvorenou licenciou a vypnúť možnosť posielania chýb vývojárom. Takže mám na výber na rozdiel od iných projektov.
Mozilla Foundation na rozdiel od iných práve bojuje proti trackingu a už v najnovšej verzií 29 sa nedajú získať ani otlačky prehliadača, takže aj veľkému G sklaplo. Nehovoriac o najlepšie zdokomentovaným funkciám HTML5 pre vývojárov. Snaha odstrániť shit ako je Flash z webu a podobne. No až je to s nimi také zlé daj prosím ťa link na iný projekt, čo má viac slobody a snaží sa fakt aktívne priniesť slobodný softvér na web.
Keby bola pravda čo píšeš, tak FF nevyžaduje práva vytvárania fotiek, nahrávania videa, prístupu k presnej (GPS lokácii) a napríklad aj štartu pri boot-e. A v najnovšej verzii automaticky zapína doplnky ktoré užívateľ ani nechce mať nainštalované. Menovite komerčné doplnky ktorých zoznam si si už dávno pozrel. Toto nerobí napríklad Tint.
Takže, áno. Ako som od začiatku odhadoval, tak sa jedná len o zbytočné rozvírenie "starej" atmosféry. Žiadna zmena. A týmto Ti želám príjemný zvyšok víkendu, a odpájam sa z tejto od začiatku zbytočnej diskusie.
Pekný víkend prajem rovnako. Čo sa týka zdieľania obrázkov, videa, zvuku, súborov, plochy atď je to v súlade so štandartom WebRTC ktorý poznáš a zas tu chceš vrátiť pekné staré časy a šíriť bludy.
Bohužiaľ som už som o level vyššie a buď sa tu budeme baviť na nejakej hackerskej úrovni, alebo na mňa zabudni.
Bohužiaľ som vravel o jasnom doznaní autorov FF, ktoré si poprel a prehlásil si o ňom že je vytrhnuté z kontextu. A aby si zdôraznil Tvoje slová, tak si sa pasoval za hackera čo nevníma veci ktoré číta. Pozri si ešte raz tie veci na ktoré som odkazoval, a možno nájdeš už spomínané sledovanie cez GPS a iné mňamky. A mimochodom, štandard umožňujúci utiecť zo sandboxu v prehliadači a sprístupniť lokálne zariadenia a obsah užívateľovi prístupných dát je rovnaké bezpečnostné fiasko, ako keď pred vyše desiatimi rokmi prišla technológia zásuvných modulov ActiveX pre IE ktoré bežali mimo sandboxu prehliadača.
Takže si spokojný s vyše 10 rokov prekonanou bezpečnosťou, veď stačí povedať že je to štandard. A o človeku ktorému sa nepáči obhajoba straty súkromia jednoducho prehlásiš že šíri bludy. Takže, áno. S odchovancami facebooku čo tvrdia že súkromie musí byť zrušené štandardom sa nemám prečo baviť. Ďakujem, ale naozaj si neprosím odbornú diskusiu s človekom ktorý sa v bezpečnostnej otázke rád vracia o spomenutých vyše 10 rokov. Tá odbornosť by trpela.
Všetko musíš vyslovene povoliť podľa štandartu WebRTC
Ako chceš spraviť online navigáciu bez GPS?
Ako chceš prenášať live obraz bez kamery?
Ako chceš prenášať zvuk bez mikrofónu?
Konečne už je FF29 aj na F-Droide, žiadne doplnky mi táto verzia nenainštalovala, nieje tam ani jeden.
Ták máš ešte nejaké klamstvo v rukáve?
Načo chceš robiť OS v prehliadači keď je to pomalšie ako natívny OS bežiaci v počítači?
A k tomu čo nazývaš klamstvom. FF pre Android nemá komerčné moduly od sponzorov, tie sa automaticky aktivujú v desktopovej verzii. Tu o tom píšu, a bez deadline na migráciu sa jedná len o povolenie plugínov bez vedomia užívateľa.
Takźe zhrnuté a podčiarknuté: Poukázal som na nevhodné chovanie FF, a doložil som to priamo linkami na priznanie tvorcov FF. Odpoveďou mi bolo že klamem, bez dôkazu. Takže, áno. Máš pravdu. Nič sa tu nezmenilo. Tvoje slová stále nedokážeš podoprieť inak, ako dohadmi bez logiky.
No nič. Keď považuješ za vrchol hackovania ukecávanie nešťastníkov na zdieľanie ich chovania, návykov a dát (stratu súkromia), tak si sa profesne dostal až na sociálneho inžiniera. Verím, že v reklamnej agentúre budeš mať úspech.
Problém s tebou je jeden, vieš toho veľa a to ťa možno vedie k tomu že vieš všetko.
Dával som tu na fóre otázku ako uploadovať veľké súbory a šifrovať ich na strane klienta, tak už to mám viac menej hotové vďaka HTML5 a implementácie v moderných prehliadačoch. Samozrejme som mohol napísať jednoduchú aplikáciu (bude aj to) ktorú by si užívateľ stiahol a nainštaloval. Po malom prieskume sa toto riešenie ukázalo ako neprijateľné pre väčšinu užívateľov.
Takže máme na výber používať moderný prehliadač a písať preň aplikácie za použitia najnovších technológií, alebo kto chce môže používať tradičný prehliadač a stiahnuť si aplikáciu. Mno bezpečnosť týchto rozhodnutí nech si rozoberie každý sám, aplikácia môže siahať na kameru, prehliadač nie?. Aplikáciu vyvíjam sám a najskôr sa do nej nikto nepozrie, pritom FF vyvíja státisíce ľudí po celom svete.
Či sa defaultne chová FF nevhodne, alebo ako, si každý môže posúdiť sám. Ubuntu si tuším do FF default ťahá nejaké pluginy, ale toto nieje vlastnosť FF.
Pri hľadaní pomoci stále narážam na pomoc od Mozilly, mám prečítanú ich filozofiu bezpečnosti a správania s k užívateľovi. Bod číslo jedna je nemožnosť sledovania užívateľa a nedávno od nich odišiel aj nejaký manažér páč podľa neho si takýmto prístupom prachy nezarobia.
Sám občas používam links, pretože je jednoduchý na čítanie dokumentácie, ale doba ide dopredu a ľudia chcú všetko pod nos, toto sa dá len tým že umožníš písať pre prehliadače aplikácie rovné tým desktopovým. Doplnkom asi odzvonilo.
Vieš, pred časom si ma pár krát pozýval na odbornú diskusiu. A mňa teraz zaujímalo v akom duchu by prebiehala. No, a tak som si overil moje tušenie. Ty by si o mne hovoril že klamem, a že vytrhávam veci z kontextu, a ja by som Ti servíroval dôkazy podopierajúce moje slová. Tak ako teraz, a tak ako veľa krát v minulosti. To je podľa Teba odborná diskusia. Naozaj sa tu nič nezmenilo.
A čo je na tom najsmutnejšie? Sám si priznal že Tvoj produkt pohorel keďže nielen mne vadia tu spomínané negatívne vlastnosti. A aj napriek tomu si použil znova starý štýl komunikácie a jeho negativitu si otočil voči mne.
PS: Nie, nezaujíma ma prečo sa tak chováš. Mňa zaujíma niečo iné: prečo ešte stále?
Njn som hajzel čo by si odomňa čakal. A Mozilla je najväčšie zlo pretože Chrome, IE a Opera toto všetko ponúkajú slobodne a bez špicľovania.
GL
To sú Tvoje slová.