Ruby 2.6.0
Nová verzia programovacieho jazyka Ruby 2.6.0 prináša okrem iného podporu Just In Time kompilácie.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Nová verzia programovacieho jazyka Ruby 2.6.0 prináša okrem iného podporu Just In Time kompilácie.
Zdroj: Abclinuxu.cz
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Komerčné riešenie pre virtualizáciu VMware Workstation Pro bolo uvolnené bezodplatne pre osobné použitie približne od mája 2024. Jedná sa o veľmi kvalitný virtualizačný nástroj pre windows aj linux.
Vznikla česká webová stránka venovaná distribúcii EndeavourOS s podporou Arch-Linux.cz. Táto distribúcia je založená na Arch linuxe. Inštalácia je založená na Calamares.
Zdroj: EndeavourOS.cz
V rámci updatov k 1.6.2024 bol vydaný respin MX linuxu pre single board počítač Orange Pi.
Zdroj: Mxlinux org
Vyšla nová verzia rolling-update distribúcie Manjaro, ktorá spája silu Arch Linuxu s jednoduchosťou user-friendly distribúcii. Okrem najnovšieho jadra je k dispozícii pre priaznivcov KDE aj najnovšie rozhranie Plasma 6. Manjaro vychádza vo verziách s KDE, GNOME a XFCE.
Zdroj: Distrowatch
Bola vydaná verzia 0.10 textového editoru neovim. Nová verzia obsahuje množstvo vylepšení LSP protokolu, zvýrazňovania syntaxe pomocou Tree-sitteru a ďalších menších zmien. Kompletný zoznam noviniek je dostupný v oznámení o vydaní.
Zdroj: neovim.io
Retro distribúcia arix prináša prostredie kde 1.1.2 na Debian 13 (trixie).
Zdroj: ariasft.github.io
V Greenie knižnici bola vydaná prvá kniha, ktorá je vytvorená z väčšiny umelou inteligenciou. Pokrýva udalosti Druhej svetovej vojny, vrátane rôznych doplnkových tém. Kniha je v angličtine.
Zdroj: Blog na Denníku N
Retro web poskytuje informácie o starom hardvéri
Zdroj: The Retro Web
Ide o čiastkovú časť, ktorú riešia z dôvodu monopolného spravania sa v Appstore.
Zdroj: Európska Komisia
Bot využívaný na útoky proti mnohým štátnym inštitúciam v celej Európe dosiahol novú veľkosť.
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Pravdu povediac, nikdy som nepochopil, v čom je výhoda just in time kompilácie. Pokiaľ pri spustení kódu je nutné kód najskôr skompilovať, aby ho bolo možné vykonať, trvá to nejaký čas a zdržiava vykonanie toho kódu. Vykonanie dopredu skompilovaného kódu je predsa oveľa rýchlejšie.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Just-in-time_kompilace
Každý jazyk vyšiel pre nejaký účel a má svoje priority, napríklad prenositeľnosť atď. JIT kompilátory sa proste ľahšie portujú na viaceré platformy. Samozrejme JIT je taký všeobecný pojem a nemusí to byť v takej forme ako sa bežne píše, napr. JIT v nejakej forme beží na väčšine mobilných telefónoch a máš pocit, že by to bolo pomalé, ak zoberieme na akom HW to beží?
Áno rôzne slobodné implementácie Java JIT na desktope lágujú a to vo väčšine užívateľoch môže zbudzovať nedôveru.
Bytecode sa nemusí vždy pred spustením kompilovať. Napr. v jave sa najskôr interpretuje a až po niekoľkých iteráciách sa najčastejšie používané časti kódu kompilujú. Výhodou je hlavne, že kompilátor má v dobe kompilácie k dispozícii štatistiky a dokáže kód optimalizovať lepšie než obyčajný kompilátor, ktorý nevie ako sa program bude spúšťať.