Scientific Linux končí
Podľa posledného postu vedeckého združenia Fermilab, je snaha do budúcnosti o zjednocovanie počítačovej platformy pre účely výskumu vysokých energií. Z tohoto dôvodu sa upustilo od vývoja Distribúcie Scientific Linux 8 a namiesto toho sa bude vyvíjať Distribúcia Centos 8. Týmto rozhodnutím sa posilní spolupráca s CERN a ďalšími laboratóriami.
Zdroj: FermiLab
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Je super, že múdre hlavy pochopili, že je zbytočné znova objavovať koleso. Je škoda, že nie všetky.
To isté by sa dalo povedať aj na deriváty iných distribúcií, ale evolúcia trhu ich stále vyžaduje. V tomto prípade je to však len o šetrení nákladov. Som zvedavý či ich nejaká akademická obec podporí v tom, aby po tomto vyhlásení pokračovali. Finančne.
Mne to skôr príde ako šetrenie zdrojov, čo je v tomto prípade ok.
Pokiaľ majú rovnaké ciele a požiadavky, tak prečo sa nespojiť. Na tom samozrejme môžu nie len ušetriť, ale budú mať aj väčšiu komunitu a to sa oplatí.
AFAIK mal Scientific Linux veľmi dobré meno vo vedeckej komunite, a to aj kvôli kadejakým pribaleným programom ako MATLAB a mnohým ďalším. Ľudia dosť používali tú distribúciu aj na desktopoch, s kadejakými doplnkami do LaTeX-u.
SL mal tú výhodu že mal pre vedcov pripravené inštalačné ISO s kopou dostupného vedeckého SW. Ak zachovajú aspoň repozitár s metabalíkom SL, tak to bude situácia win-win. Predsa len mať paralelný build pre základný OS čo je takmer zhodný s projektom CentOS o ktorý sa stará RH je trošku neefektívne.
Tak počítam, že vlastné zdroje softvéru si zachovajú aby tam išlo všetko easy nainštalovať.
Ak by to tak bolo, tak by si z nich mohli zobrať príkld napríklad deriváty Ubuntu.
Tiež už nejaký čas sledujem ako tie deriváty vyrábajú zbytočne stále viac problémov. Ale nech má každý čo chce.
Mňa to prekvapilo cca 5 rokov dozadu, keď už zrazu nebolo možné mať nainštalované Xubuntu, Lubuntu a Ubuntu vedľa seba v jednom. Pred tým to išlo, a človek si bez problémov mohol pri štarte vybrať to, na čo mal chuť. Spravili paralelné buildy podobne ako Scientific Linux a CentOS po vyklieštení komercie z RHEL. A podobných príkladov sa nájde viac (napr. známa to žabo myšia vojna o distro bez systemd kompletne vychádzajúca z distra s systemd).
Uvidíme teda či SL pôjde príkladom, a zameria sa na metabalík so svojími doplnkovými repozitármi pre vedecký SW (hoci aj licencovaný, i keď pre akademikov a školstvo zdarma).
Sem-tam sa našli recenzie, ktoré nadšenie zrovna nezdieľali :)
Tá recenzia bola písaná štýlom "stlačím tlačítko, uvidím a vypichnem čo na tom nefungovalo bez pozretia sa do návodu". Nepoznám vedca ktorý by sa k hocičomu postavil takým spôsobom, hoc aj ku kávovaru. Ak takého poznáš ty, tak ti s ním prajem veľa trpezlivosti. Ten štýl z tvojej recenzie sa skôr prejavuje u sociálnych inžinierov.